Acasă / Social · Europa / Cei mai buni angajatori din Europa

Analiză activă
Cei mai buni angajatori din Europa
22 de angajatori, notați pe 14 condiții: clasamentele Forbes World’s Best Employers (2022–2025), certificările Top Employers Europe 2026, salarii, stabilitate și șanse reale de angajare.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care sunt cei mai apreciați angajatori din Europa?
- Ce angajatori au practici de resurse umane certificate extern?
- Unde ai șanse reale să fii angajat?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-angajatori-europa-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | IKEA | 11/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 2 | Airbus | 10/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 3 | LEGO Group | 10/14 | 6,98 | Fond confirmat |
| 4 | JYSK | 10/14 | 6,84 | Fond fără formă |
| 5 | Decathlon | 10/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 6 | Verisure | 10/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 7 | Holcim | 10/14 | 6,72 | Fond fără formă |
| 8 | BNP Paribas | 9/14 | 7,10 | Fond fără formă |
| 9 | BMW Group | 9/14 | 6,98 | Fond fără formă |
| 10 | Generali | 9/14 | 6,94 | Fond fără formă |
| 11 | UniCredit | 9/14 | 6,86 | Fond fără formă |
| 12 | EDP (energie regenerabilă) | 9/14 | 6,82 | Fond fără formă |
| 13 | Microsoft | 8/14 | 7,00 | Fond confirmat |
| 14 | IBM | 8/14 | 6,80 | Fond fără formă |
| 15 | METRO | 8/14 | 6,78 | Fond fără formă |
| 16 | Fresenius Kabi | 7/14 | 6,58 | Fond în confirmare |
| 17 | Samsung Electronics | 7/14 | 6,58 | Fond confirmat |
| 18 | Sulzer | 7/14 | 6,38 | Fond în confirmare |
| 19 | Adidas | 7/14 | 6,36 | Fond fără formă |
| 20 | Beko Europe | 7/14 | 6,34 | Fond în confirmare |
| 21 | Ferrari | 7/14 | 6,02 | Fond în confirmare |
| 22 | Alphabet (Google) | 6/14 | 6,90 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
IKEA · 11/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Locul 8 la Forbes în 2024; magazine în aproape toată Europa, cu multe posturi pentru debutanți. Salariile din comerț sunt moderate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Airbus · 10/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Locul 7 la Forbes în 2024; fabrici în Franța, Germania, Spania și Regatul Unit și comenzi pentru mulți ani înainte. Angajează constant ingineri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
LEGO Group · 10/14 · scor 6,98 · Fond confirmat
Locul 10 la Forbes 2025 și unul dintre cei mai doriți angajatori din Europa; companie de familie foarte profitabilă, cu sediul în Danemarca.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 5 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
JYSK · 10/14 · scor 6,84 · Fond fără formă
Top Employer Europe 2026, certificată în 14 țări; magazine în toată Europa, cu posturi accesibile. Salariile din comerț sunt modeste.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 5 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Decathlon · 10/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
În primele 20 la Forbes în 2022; magazine de sport în toată Europa, cu mulți angajați tineri. Salariile din comerț sunt modeste.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 5 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
Verisure · 10/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Certificată Top Employer Europe 2026; sisteme de alarmă în multe țări europene, cu multe posturi în vânzări și instalare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 8 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Money.it: companiile Top Employers Italia și Europa 2026
Holcim · 10/14 · scor 6,72 · Fond fără formă
Certificată Top Employer Europe 2026, inclusiv în România; materiale de construcții, un sector solid, dar sub presiunea reducerii emisiilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro: Holcim România, Top Employer România și Europa 2026
BNP Paribas · 9/14 · scor 7,10 · Fond fără formă
Certificată Top Employer Europe 2026, cu un scor de peste 95% în Spania; cea mai mare bancă din zona euro, cu multe tipuri de roluri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: BNP Paribas: certificată Top Employer Europe 2026; Top Employers Institute: certificările Top Employers 2026
BMW Group · 9/14 · scor 6,98 · Fond fără formă
Cel mai bine clasat angajator european la Forbes 2025 (locul 5); industria auto europeană e însă sub presiune.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
Generali · 9/14 · scor 6,94 · Fond fără formă
Top Employer Europe 2026, cu 14 companii din grup certificate în 10 țări și scoruri peste media sectorului de asigurări.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
UniCredit · 9/14 · scor 6,86 · Fond fără formă
Top Employer Europe 2026, cu certificări locale în Austria, Germania, Italia, România și alte țări.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
EDP (energie regenerabilă) · 9/14 · scor 6,82 · Fond fără formă
Certificată Top Employer 2026, iar EDP Renewables a primit și sigiliul Top Employer Europe, după un audit al circa 250 de practici de resurse umane; sector în creștere (energie regenerabilă).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 6 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: pv magazine: EDP, Top Employer 2026 și Top Employer Europe
Microsoft · 8/14 · scor 7,00 · Fond confirmat
Locul 1 în Forbes World’s Best Employers 2025, pe baza recomandărilor a circa 300.000 de angajați. Salarii de top, dar concurență foarte mare la angajare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 10 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
IBM · 8/14 · scor 6,80 · Fond fără formă
Locul 8 la Forbes 2025, cu centre în majoritatea țărilor europene.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
METRO · 8/14 · scor 6,78 · Fond fără formă
Top Employer Europe pentru al 12-lea an la rând (2026), cu certificări în 10 țări, inclusiv România; multe posturi accesibile, salarii de comerț.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: METRO: Top Employer Europe pentru al 12-lea an la rând (2026)
Fresenius Kabi · 7/14 · scor 6,58 · Fond în confirmare
Certificată Top Employer în 13 țări; medicamente și tehnologie medicală, un sector stabil.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 6 | Oportunități obișnuite. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 6 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Samsung Electronics · 7/14 · scor 6,58 · Fond confirmat
Primul loc la Forbes în 2020–2023 și locul 3 în 2024; în Europa are centre de cercetare, vânzări și fabrici (Ungaria, Polonia, Slovacia). Cultura de muncă e exigentă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 5 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023; Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Sulzer · 7/14 · scor 6,38 · Fond în confirmare
Top Employer 2026 cu statut regional pentru Europa; companie industrială elvețiană cu cerere constantă de ingineri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 6 | Oportunități obișnuite. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 5 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Sulzer: Top Employer 2026, inclusiv statutul regional pentru Europa
Adidas · 7/14 · scor 6,36 · Fond fără formă
În primele 20 la Forbes în 2022; sediu în Germania și prezență în toată Europa. Profitul a fost volatil în ultimii ani.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
Beko Europe · 7/14 · scor 6,34 · Fond în confirmare
Top Employer Europe 2026 pentru al nouălea an la rând, cu un scor de 85%, inclusiv în România; electrocasnicele europene sunt însă sub presiunea concurenței asiatice.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 6 | Companie stabilă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Beko Europe: Top Employer Europe 2026, al nouălea an la rând
Ferrari · 7/14 · scor 6,02 · Fond în confirmare
Locul 5 la Forbes în 2023; foarte profitabilă și dorită, dar cu puține posturi, aproape toate în Italia.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 2 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 5 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023
Alphabet (Google) · 6/14 · scor 6,90 · Fond confirmat
Locul 3 la Forbes 2025; birouri mari la Dublin, Zürich, Londra și München, dar șanse foarte mici de angajare raportat la numărul de candidați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 10 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 6 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
- Forbes Italia: cei mai buni angajatori din lume 2025 (Forbes și Statista, circa 300.000 de angajați)
- JYSK: Top Employer Europe 2026 în 14 țări
- Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
- Money.it: companiile Top Employers Italia și Europa 2026
- Undelucram.ro: Holcim România, Top Employer România și Europa 2026
- BNP Paribas: certificată Top Employer Europe 2026
- Top Employers Institute: certificările Top Employers 2026
- Generali: Top Employer Europe 2026
- UniCredit: Top Employer Europe 2026
- pv magazine: EDP, Top Employer 2026 și Top Employer Europe
- METRO: Top Employer Europe pentru al 12-lea an la rând (2026)
- Fresenius Kabi: Top Employer în 13 țări
- SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023
- Sulzer: Top Employer 2026, inclusiv statutul regional pentru Europa
- Beko Europe: Top Employer Europe 2026, al nouălea an la rând
Ce arată analiza
IKEA îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | Locul în topul celor mai doriți angajatori. | 16% |
| C2 | Practici HR certificate | Certificare externă (Top Employers). | 6% |
| C3 | Salarii | Nivelul salarial din industrie și din companie. | 6% |
| C4 | Dezvoltare profesională | Formare, promovări, mentorat. | 8% |
| C5 | Soliditate | Puterea financiară a companiei. | 6% |
| C6 | Echilibru viață-muncă | Program, muncă de acasă, presiune. | 8% |
| C7 | Prezență în țară | Locuri de muncă în mai multe orașe. | 8% |
| C8 | Diversitatea rolurilor | Multe tipuri de posturi. | 4% |
| C9 | Produs și impact | Ce face compania contează. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la angajare | Posturi pentru debutanți și șanse reale. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend angajări | Angajează sau restructurează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Candidați pe un post. | 6% |
| C14 | Riscuri | Concedieri, relocări, industrie sub presiune. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.