Acasă / Social · Lume / Cei mai buni angajatori din lume

Analiză activă
Cei mai buni angajatori din lume
22 de angajatori: primii 11 din Forbes World’s Best Employers 2026 și alți 11 din edițiile Forbes anterioare și din clasamente recente, notați pe 14 condiții: salarii, dezvoltare, soliditate, prezență globală și șansele reale de angajare.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care sunt cei mai apreciați angajatori din lume?
- La care dintre ei ai șanse reale să fii angajat?
- Ce angajatori sunt prezenți și în Europa sau în România?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-angajatori-lume-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | LEGO Group | 11/14 | 7,30 | Fond confirmat |
| 2 | IKEA | 11/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 3 | Costco Wholesale | 10/14 | 7,62 | Fond fără formă |
| 4 | Sony Group | 10/14 | 7,18 | Fond fără formă |
| 5 | Airbus | 10/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 6 | Decathlon | 10/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 7 | Nedbank | 10/14 | 6,48 | Fond în confirmare |
| 8 | Delta Air Lines | 9/14 | 7,08 | Fond fără formă |
| 9 | Adobe | 9/14 | 6,90 | Fond confirmat |
| 10 | BMW Group | 9/14 | 6,74 | Fond fără formă |
| 11 | Microsoft | 8/14 | 7,32 | Fond confirmat |
| 12 | Apple | 8/14 | 7,26 | Fond confirmat |
| 13 | Alphabet (Google) | 8/14 | 6,98 | Fond confirmat |
| 14 | NVIDIA | 8/14 | 6,96 | Fond confirmat |
| 15 | IBM | 8/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 16 | Shopify | 7/14 | 7,16 | Fond confirmat |
| 17 | Samsung Electronics | 7/14 | 6,84 | Fond confirmat |
| 18 | Cisco | 7/14 | 6,82 | Fond confirmat |
| 19 | Adidas | 7/14 | 6,44 | Fond fără formă |
| 20 | Nintendo | 7/14 | 6,42 | Fond confirmat |
| 21 | Ferrari | 7/14 | 6,10 | Fond confirmat |
| 22 | Trader Joe’s | 5/14 | 6,46 | Fond fără formă |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
LEGO Group · 11/14 · scor 7,30 · Fond confirmat
Locul 10 în Forbes 2026, cel mai bun angajator din Danemarca. Companie de familie solidă, cu fabrici și pe alte continente; are o fabrică mare și în Ungaria, aproape de România.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 7 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
IKEA · 11/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Locul 8 la Forbes în 2024; magazine în toată lumea, cu multe posturi pentru debutanți și o cultură apreciată de angajați. Salariile din comerț sunt moderate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Costco Wholesale · 10/14 · scor 7,62 · Fond fără formă
Locul 4 în Forbes 2026. Plătește peste media comerțului și are multe posturi pentru debutanți; este o excepție între retaileri, cu angajați care rămân mult în companie.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență globală | 7 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 8 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Sony Group · 10/14 · scor 7,18 · Fond fără formă
Locul 8 în Forbes 2026, cel mai bun angajator din Japonia. Foarte multe tipuri de roluri, de la jocuri și muzică la senzori și electronice.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 8 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Airbus · 10/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Locul 7 la Forbes în 2024; comenzi pe mulți ani înainte și angajări constante de ingineri în Europa și în lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 8 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Decathlon · 10/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
În primele 20 la Forbes în 2022; magazine de sport în zeci de țări, cu mulți angajați tineri și posturi pentru debutanți. Salariile din comerț sunt modeste.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Apreciat de mulți angajați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 5 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
Nedbank · 10/14 · scor 6,48 · Fond în confirmare
Locul 26 la Forbes în 2026, cea mai bine clasată bancă africană. Prezență mai ales în Africa de Sud, unde economia crește lent.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 4 | Prezent în puține țări. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Sigmalive: Forbes, cei mai buni 50 de angajatori din lume în 2026
Delta Air Lines · 9/14 · scor 7,08 · Fond fără formă
Locul 2 în Forbes 2026, cel mai bine clasat angajator din afara tehnologiei. Multe posturi accesibile (echipaj, aeroport, întreținere); aviația e însă o industrie ciclică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență globală | 6 | Pe câteva continente. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Adobe · 9/14 · scor 6,90 · Fond confirmat
Locul 6 în Forbes 2026. Echilibru bun între viață și muncă și salarii mari; inteligența artificială generativă pune însă presiune pe afacerea sa cu software creativ.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 7 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
BMW Group · 9/14 · scor 6,74 · Fond fără formă
Locul 5 la Forbes în 2024 și în 2025, cel mai bine clasat angajator european. Industria auto europeană e sub presiunea concurenței chineze și a tranziției la electric.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 8 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Microsoft · 8/14 · scor 7,32 · Fond confirmat
Locul 1 în Forbes World’s Best Employers 2026, la fel ca în 2025, pe baza a peste 300.000 de angajați. Salarii de top și prezență în aproape toate țările; concurența la angajare e foarte mare, iar compania a făcut concedieri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 10 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 10 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 4 | Restructurează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Apple · 8/14 · scor 7,26 · Fond confirmat
Locul 7 în Forbes 2026. Prezentă în toată lumea, inclusiv prin magazine, unde există și posturi pentru debutanți; foarte solidă financiar, dar cu o cultură exigentă și secretoasă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență globală | 10 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizat. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Alphabet (Google) · 8/14 · scor 6,98 · Fond confirmat
Locul 9 în Forbes 2026. Salarii și beneficii de top, dar unul dintre cei mai greu accesibili angajatori din lume, cu sute de candidați pe un post.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 10 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizat. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
NVIDIA · 8/14 · scor 6,96 · Fond confirmat
Locul 5 în Forbes 2026, în urcare. Furnizorul principal de cipuri pentru inteligența artificială, cu salarii și acțiuni foarte valoroase pentru angajați; extrem de mediatizat și foarte greu de intrat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 10 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 5 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență globală | 7 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 10 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Supra-mediatizat. |
| C12 | Trend angajări | 10 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
IBM · 8/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Locul 10 la Forbes în 2024 și 8 în 2025; prezentă în aproape toate țările, cu consultanță, software și cercetare. Restructurările sunt frecvente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Shopify · 7/14 · scor 7,16 · Fond confirmat
Locul 3 în Forbes 2026, cel mai bun angajator din Canada. Lucrează aproape complet la distanță, ceea ce înseamnă echilibru bun și acces din multe țări, dar puține posturi și concurență mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 9 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 6 | Pe câteva continente. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Samsung Electronics · 7/14 · scor 6,84 · Fond confirmat
Primul loc la Forbes patru ani la rând (2020–2023) și locul 3 în 2024. Lider mondial la cip-uri de memorie și telefoane; cultura de muncă e exigentă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 5 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023; Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
Cisco · 7/14 · scor 6,82 · Fond confirmat
Locul 10 la Forbes în 2023; rețele și securitate informatică în toată lumea, cu muncă hibridă. A redus personalul în mai multe valuri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Apreciat de mulți angajați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023
Adidas · 7/14 · scor 6,44 · Fond fără formă
În primele 20 la Forbes în 2022; prezență globală, de la design la magazine. Profitul a fost volatil în ultimii ani.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Apreciat de mulți angajați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 9 | În toată lumea. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
Nintendo · 7/14 · scor 6,42 · Fond confirmat
Locul 11 în Forbes 2026. Angajații rămân foarte mult în companie și lucrează într-un ritm echilibrat; compania e însă mică și angajează mai ales în Japonia.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai apreciați angajatori din lume. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 4 | Prezent în puține țări. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 5 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați); Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
Ferrari · 7/14 · scor 6,10 · Fond confirmat
Locul 5 la Forbes în 2023; companie foarte profitabilă și dorită, dar mică, concentrată la Maranello, cu puține posturi.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Apreciat de mulți angajați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 3 | Prezent în puține țări. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 5 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023
Trader Joe’s · 5/14 · scor 6,46 · Fond fără formă
Printre primii angajatori mari din SUA în clasamentul Forbes 2026; plătește peste media comerțului, cu multe posturi pentru debutanți. Prezentă doar în SUA.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Apreciat de mulți angajați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 6 | Oportunități obișnuite. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență globală | 4 | Prezent în puține țări. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 5 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forbes: cei mai buni angajatori mari din SUA în 2026; Visual Capitalist: cei mai buni angajatori din SUA în 2026
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Forbes World’s Best Employers 2026: primele 50 de companii (Forbes și Statista, peste 300.000 de angajați)
- Tech Insider: Microsoft conduce clasamentul Forbes 2026, Nvidia urcă pe 5
- Katadata: primii 10 angajatori Forbes World’s Best Employers 2024
- Marketing Mind: Forbes World’s Best Employers 2022, primele 20 de locuri
- Sigmalive: Forbes, cei mai buni 50 de angajatori din lume în 2026
- SamMobile: primii angajatori Forbes World’s Best Employers 2023
- Forbes: cei mai buni angajatori mari din SUA în 2026
- Visual Capitalist: cei mai buni angajatori din SUA în 2026
Ce arată analiza
LEGO Group îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | Locul în clasamentul mondial Forbes al celor mai buni angajatori. | 16% |
| C2 | Practici HR certificate | Certificare externă (Top Employers). | 6% |
| C3 | Salarii | Nivelul salarial din industrie și din companie. | 6% |
| C4 | Dezvoltare profesională | Formare, promovări, mentorat. | 8% |
| C5 | Soliditate | Puterea financiară a companiei. | 6% |
| C6 | Echilibru viață-muncă | Program, muncă de acasă, presiune. | 8% |
| C7 | Prezență globală | Locuri de muncă în multe țări. | 8% |
| C8 | Diversitatea rolurilor | Multe tipuri de posturi. | 4% |
| C9 | Produs și impact | Ce face compania contează. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la angajare | Posturi pentru debutanți și șanse reale. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend angajări | Angajează sau restructurează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Candidați pe un post. | 6% |
| C14 | Riscuri | Concedieri, relocări, industrie sub presiune. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.