Acasă / Social · Europa / Cele mai bune universități din Europa

Analiză activă
Cele mai bune universități din Europa
22 de universități europene, notate pe 14 condiții: clasamentele QS Europa și QS mondial 2026, reputația globală, angajabilitatea, costurile și accesibilitatea.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care sunt cele mai bune universități din Europa?
- Unde primești o educație de top la costuri rezonabile?
- Cât de greu e să intri și cât costă viața de student?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-facultati-europa-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Universitatea Tehnică din München (TUM) | 12/14 | 7,58 | Fond fără formă |
| 2 | EPFL, Lausanne | 11/14 | 7,78 | Fond fără formă |
| 3 | Institut Polytechnique de Paris | 11/14 | 7,42 | Fond fără formă |
| 4 | KU Leuven | 11/14 | 7,38 | Fond fără formă |
| 5 | Universitatea Ludwig Maximilian din München (LMU) | 11/14 | 7,34 | Fond fără formă |
| 6 | Université PSL, Paris | 11/14 | 7,30 | Fond fără formă |
| 7 | King’s College London | 11/14 | 7,20 | Fond fără formă |
| 8 | Universitatea Paris-Saclay | 11/14 | 7,02 | Fond fără formă |
| 9 | Universitatea Lund | 11/14 | 6,94 | Fond fără formă |
| 10 | Universitatea Oxford | 10/14 | 7,66 | Fond confirmat |
| 11 | University College London (UCL) | 10/14 | 7,54 | Fond confirmat |
| 12 | Universitatea Tehnică Delft | 10/14 | 7,46 | Fond fără formă |
| 13 | Universitatea din Manchester | 10/14 | 7,34 | Fond fără formă |
| 14 | London School of Economics (LSE) | 10/14 | 7,30 | Fond fără formă |
| 15 | Universitatea din Edinburgh | 10/14 | 7,18 | Fond fără formă |
| 16 | Universitatea din Bristol | 10/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 17 | Universitatea din Amsterdam | 10/14 | 7,06 | Fond fără formă |
| 18 | Universitatea Sorbona | 10/14 | 6,84 | Fond fără formă |
| 19 | ETH Zürich | 9/14 | 8,10 | Fond fără formă |
| 20 | Imperial College London | 9/14 | 7,72 | Fond confirmat |
| 21 | Universitatea Cambridge | 9/14 | 7,40 | Fond confirmat |
| 22 | Universitatea Warwick | 9/14 | 6,90 | Fond fără formă |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Universitatea Tehnică din München (TUM) · 12/14 · scor 7,58 · Fond fără formă
Cea mai bine clasată universitate din Germania; inginerie de vârf, fără taxe de școlarizare pentru majoritatea programelor, într-un oraș cu locuri de muncă bine plătite.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 7 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
EPFL, Lausanne · 11/14 · scor 7,78 · Fond fără formă
Locul 10 în QS Europa 2026; inginerie și informatică de vârf, taxe mici, dar costuri de trai ridicate în Elveția.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Institut Polytechnique de Paris · 11/14 · scor 7,42 · Fond fără formă
Locul 41 în QS mondial 2026. Grupează École Polytechnique și alte școli de inginerie de elită; programe tot mai multe în engleză, dar costurile din regiunea Paris sunt mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
KU Leuven · 11/14 · scor 7,38 · Fond fără formă
Locul 60 în QS mondial 2026, cea mai bună universitate din Belgia și una dintre cele mai inovatoare din Europa. Taxe mici pentru europeni, într-un oraș mic, dar bine conectat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea Ludwig Maximilian din München (LMU) · 11/14 · scor 7,34 · Fond fără formă
Locul 58 în QS mondial 2026, una dintre cele mai bune universități generaliste din Germania. Fără taxe de școlarizare pentru majoritatea programelor; München are însă chirii mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Université PSL, Paris · 11/14 · scor 7,30 · Fond fără formă
Locul 8 în QS Europa 2026 (de pe 9); grupează școli de elită din Paris (ENS, Mines, Dauphine) cu taxe mici pentru studenții din UE.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
King’s College London · 11/14 · scor 7,20 · Fond fără formă
Locul 7 în QS Europa 2026 (de pe 8); puternică în medicină, drept și științe sociale.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Universitatea Paris-Saclay · 11/14 · scor 7,02 · Fond fără formă
Locul 70 în QS mondial 2026, foarte puternică în matematică și fizică. Taxe mici pentru europeni; campusul de la sud de Paris e în plină dezvoltare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 7 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea Lund · 11/14 · scor 6,94 · Fond fără formă
Locul 72 în QS mondial 2026, cea mai bine clasată universitate din Suedia. Multe programe de master în engleză, gratuite pentru europeni, într-un oraș studențesc lângă Copenhaga.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 7 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea Oxford · 10/14 · scor 7,66 · Fond confirmat
Locul 1 în QS Europa 2026 (de pe 3). Reputație globală maximă, dar admitere extrem de selectivă și costuri foarte mari pentru studenții din afara Regatului Unit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
University College London (UCL) · 10/14 · scor 7,54 · Fond confirmat
Locul 3 la egalitate în QS Europa 2026 (de pe 5); universitate mare și foarte internațională, în centrul Londrei.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Universitatea Tehnică Delft · 10/14 · scor 7,46 · Fond fără formă
Locul 47 în QS mondial 2026, cea mai bună universitate tehnică din Țările de Jos. Inginerie, arhitectură și energie; criza locuințelor pentru studenți și reducerile de buget din Țările de Jos sunt riscurile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea din Manchester · 10/14 · scor 7,34 · Fond fără formă
Locul 9 în QS Europa 2026 (de pe 7); universitate mare, într-un oraș mai ieftin decât Londra.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
London School of Economics (LSE) · 10/14 · scor 7,30 · Fond fără formă
Locul 56 în QS mondial, dar printre primele din lume în economie și științe politice. Absolvenții sunt foarte căutați în finanțe; Londra e scumpă și admiterea e grea.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 10 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea din Edinburgh · 10/14 · scor 7,18 · Fond fără formă
Locul 6 în QS Europa 2026; oraș mai accesibil decât Londra, cu o universitate foarte internațională.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Universitatea din Bristol · 10/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Locul 51 în QS mondial 2026. Foarte căutată de angajatori, puternică în inginerie aerospațială; Bristol e mai ieftin decât Londra, dar taxele pentru străini sunt mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea din Amsterdam · 10/14 · scor 7,06 · Fond fără formă
Locul 53 în QS mondial 2026. Puternică în științe sociale, economie și comunicare, cu multe programe în engleză; locuințele din Amsterdam sunt foarte greu de găsit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Universitatea Sorbona · 10/14 · scor 6,84 · Fond fără formă
Locul 72 în QS mondial 2026. Puternică în medicină, științe și litere, cu un nume cunoscut în toată lumea; predarea e mai ales în franceză, iar Parisul e scump.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 7 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
ETH Zürich · 9/14 · scor 8,10 · Fond fără formă
Locul 2 în QS Europa 2026 (fostul lider). Taxe de școlarizare mici pentru o universitate de vârf mondial, dar Zürich e unul dintre cele mai scumpe orașe din lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 10 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Imperial College London · 9/14 · scor 7,72 · Fond confirmat
Locul 3 la egalitate în QS Europa 2026 (de pe 2); inginerie, medicină și științe, cu absolvenți foarte căutați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Universitatea Cambridge · 9/14 · scor 7,40 · Fond confirmat
Locul 5 în QS Europa 2026; reputație de top în științe și matematică, admitere extrem de selectivă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings: Europe 2026 (primele 10, comunicat preluat de Bolsamania); TopUniversities: QS World University Rankings: Europe 2026
Universitatea Warwick · 9/14 · scor 6,90 · Fond fără formă
Locul 74 în QS mondial 2026. Foarte apreciată de angajatori în economie, matematică și afaceri; campus în afara orașului, mai ieftin decât Londra, dar cu taxe mari pentru străini.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 7 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 7 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
Ce arată analiza
Universitatea Tehnică din München (TUM) îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | Poziția în clasamentele QS 2026 (mondial sau european). | 16% |
| C2 | Reputație globală | Poziția în Times Higher Education 2026 și reputația academică. | 6% |
| C3 | Angajabilitate | Reputația la angajatori și rezultatele absolvenților pe piața muncii. | 6% |
| C4 | Cercetare | Rezultatele în cercetare și citări. | 8% |
| C5 | Cererea candidaților | Câți candidați se înscriu pe un loc. | 6% |
| C6 | Domenii cerute | Specializări cu cerere mare pe piața muncii. | 8% |
| C7 | Costul vieții în oraș | Chirie și trai pentru un student. | 8% |
| C8 | Internaționalizare | Studenți și profesori străini, programe în limbi străine. | 4% |
| C9 | Orașul | Locuri de muncă și salarii în orașul universității. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la admitere | Cât de ușor intri. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend | Urcă sau coboară în clasamente. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Concurența la admitere. | 6% |
| C14 | Riscuri | Finanțare, scandaluri, calitatea programelor. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.