Acasă / Social · Lume / Cele mai bune universități din lume

Analiză activă
Cele mai bune universități din lume
22 de universități din lume, notate pe 14 condiții: clasamentul mondial QS 2026, Times Higher Education 2026, angajabilitatea, cercetarea, costurile și cât de greu e să intri.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care sunt cele mai bune universități din lume?
- Care dintre ele sunt mai accesibile ca admitere și costuri?
- Cum se compară universitățile americane cu cele europene și asiatice?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-facultati-lume-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | ETH Zürich | 11/14 | 8,28 | Fond fără formă |
| 2 | EPFL, Lausanne | 11/14 | 8,06 | Fond fără formă |
| 3 | Universitatea Națională din Singapore (NUS) | 11/14 | 7,90 | Fond confirmat |
| 4 | Universitatea Tehnologică Nanyang (NTU Singapore) | 11/14 | 7,88 | Fond fără formă |
| 5 | Universitatea Tsinghua | 10/14 | 7,62 | Fond confirmat |
| 6 | Imperial College London | 10/14 | 7,54 | Fond confirmat |
| 7 | Universitatea din Hong Kong (HKU) | 10/14 | 7,52 | Fond fără formă |
| 8 | University College London (UCL) | 10/14 | 7,44 | Fond confirmat |
| 9 | California Institute of Technology (Caltech) | 10/14 | 7,30 | Fond confirmat |
| 10 | Universitatea Peking | 10/14 | 7,26 | Fond confirmat |
| 11 | Universitatea din Chicago | 10/14 | 7,22 | Fond confirmat |
| 12 | Universitatea Cambridge | 9/14 | 7,38 | Fond confirmat |
| 13 | Universitatea Oxford | 9/14 | 7,36 | Fond confirmat |
| 14 | Massachusetts Institute of Technology (MIT) | 9/14 | 7,30 | Fond confirmat |
| 15 | Universitatea din Melbourne | 9/14 | 7,30 | Fond fără formă |
| 16 | Universitatea New South Wales (UNSW Sydney) | 9/14 | 7,30 | Fond fără formă |
| 17 | Universitatea Stanford | 9/14 | 7,24 | Fond confirmat |
| 18 | Universitatea California, Berkeley | 9/14 | 7,16 | Fond confirmat |
| 19 | Universitatea Pennsylvania | 9/14 | 6,90 | Fond confirmat |
| 20 | Universitatea Cornell | 8/14 | 7,06 | Fond confirmat |
| 21 | Universitatea Yale | 8/14 | 6,90 | Fond confirmat |
| 22 | Universitatea Harvard | 8/14 | 6,76 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
ETH Zürich · 11/14 · scor 8,28 · Fond fără formă
Locul 7 în QS 2026, cea mai bună universitate din Europa continentală. Taxele de școlarizare sunt mici față de nivelul ei, iar admiterea e mai accesibilă decât la universitățile americane și britanice; Zürich e însă foarte scump.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
EPFL, Lausanne · 11/14 · scor 8,06 · Fond fără formă
Locul 22 în QS 2026, la egalitate cu TUM. Inginerie și informatică de vârf, taxe mici, foarte internațională; costurile de trai din Elveția sunt mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Națională din Singapore (NUS) · 11/14 · scor 7,90 · Fond confirmat
Locul 8 în QS 2026, cea mai bine clasată universitate din Asia. Predare în engleză, foarte bine conectată cu angajatorii din regiune; în afara primelor 10 la Times Higher Education.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea Tehnologică Nanyang (NTU Singapore) · 11/14 · scor 7,88 · Fond fără formă
Locul 12 în QS 2026, în urcare. A doua universitate din Singapore, puternică în inginerie, informatică și materiale; predare în engleză, campus modern, dar costuri de trai ridicate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Tsinghua · 10/14 · scor 7,62 · Fond confirmat
Locul 17 în QS 2026, în urcare. Cea mai puternică universitate tehnică din China, în inteligență artificială și inginerie; admitere foarte grea și restricții pentru colaborările cu unele țări occidentale.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); Yicai: universitățile chineze în QS 2026
Imperial College London · 10/14 · scor 7,54 · Fond confirmat
Locul 2 în QS 2026 și 8 la Times Higher Education. Specializat în știință, inginerie, medicină și afaceri, domenii foarte cerute; Londra e scumpă pentru studenți.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea din Hong Kong (HKU) · 10/14 · scor 7,52 · Fond fără formă
Locul 11 în QS 2026, după un salt de șase locuri (de pe 17). Predare în engleză și foarte mulți studenți străini; contextul politic e un risc de urmărit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 10 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
University College London (UCL) · 10/14 · scor 7,44 · Fond confirmat
Locul 9 în QS 2026. Foarte multe programe și mulți studenți străini, ceea ce o face mai accesibilă decât Oxford sau Cambridge; Londra e scumpă, iar la Times Higher Education e în afara primelor 10.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
California Institute of Technology (Caltech) · 10/14 · scor 7,30 · Fond confirmat
Locul 10 în QS 2026 și 7 la Times Higher Education. Foarte mică, cu cercetare de vârf în fizică și inginerie; admiterea e printre cele mai selective din lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 1 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea Peking · 10/14 · scor 7,26 · Fond confirmat
Locul 14 în QS 2026, cea mai bine clasată universitate din China. Concurența la admitere pentru studenții chinezi e uriașă; pentru străini, limba și contextul politic sunt obstacole.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); Yicai: universitățile chineze în QS 2026
Universitatea din Chicago · 10/14 · scor 7,22 · Fond confirmat
Locul 13 în QS 2026, unul dintre cele mai mari salturi din vârful clasamentului. Foarte puternică în economie, fizică și drept; admitere extrem de selectivă și taxe foarte mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 9 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Cambridge · 9/14 · scor 7,38 · Fond confirmat
Locul 4 la Times Higher Education 2026 și 6 în QS. Reputație globală maximă, cu un ecosistem tehnologic puternic în jur; admitere foarte selectivă și costuri mari pentru străini.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea Oxford · 9/14 · scor 7,36 · Fond confirmat
Primul la Times Higher Education 2026 și 4 în QS (de pe 3). Reputație globală maximă, dar admitere extrem de selectivă și costuri foarte mari pentru studenții din afara Regatului Unit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Massachusetts Institute of Technology (MIT) · 9/14 · scor 7,30 · Fond confirmat
Locul 1 în QS 2026 (din nou) și 2 la Times Higher Education. Lider mondial în inginerie și informatică; admiterea e extrem de selectivă, iar Boston e un oraș scump.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 1 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea din Melbourne · 9/14 · scor 7,30 · Fond fără formă
Locul 19 în QS 2026, în coborâre, ca toate universitățile australiene din primele 30. Foarte deschisă studenților străini, într-un oraș cu calitate a vieții mare; Australia a limitat însă numărul de vize pentru studenți.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 4 | Coboară în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad)
Universitatea New South Wales (UNSW Sydney) · 9/14 · scor 7,30 · Fond fără formă
Locul 20 în QS 2026. Puternică în inginerie și cu legături bune cu angajatorii; foarte mulți studenți străini. Sydney e scump, iar plafonul de vize pentru studenți e un risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 10 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 4 | Coboară în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad)
Universitatea Stanford · 9/14 · scor 7,24 · Fond confirmat
Locul 3 în QS 2026 (de pe 6) și 6 la Times Higher Education. În inima Silicon Valley, cu cele mai bune legături cu start-up-urile din lume; costurile și concurența la admitere sunt foarte mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 10 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 1 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 10 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 1 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 3 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 9 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Universitatea California, Berkeley · 9/14 · scor 7,16 · Fond confirmat
Locul 17 în QS 2026, în coborâre. Universitate publică de vârf lângă Silicon Valley, cu informatică și inginerie de prim rang; costurile din zona San Francisco sunt foarte mari, iar finanțarea publică e sub presiune.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 3 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 4 | Coboară în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Pennsylvania · 9/14 · scor 6,90 · Fond confirmat
Locul 15 în QS 2026, în coborâre. Wharton, școala ei de afaceri, e printre cele mai cunoscute din lume, cu angajabilitate foarte mare; taxele și presiunile politice asupra universităților americane sunt riscurile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 4 | Coboară în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Cornell · 8/14 · scor 7,06 · Fond confirmat
Locul 16 în QS 2026. Universitate mare din grupul Ivy League, puternică în inginerie, agricultură și hotelărie, cu un campus tehnologic la New York; orașul principal, Ithaca, e mic.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 9 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Yale · 8/14 · scor 6,90 · Fond confirmat
Locul 21 în QS 2026, în urcare. Una dintre cele mai prestigioase universități americane, puternică în drept și științe umaniste; admitere extrem de selectivă, iar presiunile federale asupra universităților sunt un risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 9 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 9 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 9 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
Universitatea Harvard · 8/14 · scor 6,76 · Fond confirmat
Locul 5 atât în QS 2026, cât și la Times Higher Education. Cea mai cunoscută universitate din lume, deci și cea mai mediatizată; presiunile politice asupra finanțării și asupra studenților străini din SUA sunt un risc real.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 10 | Printre primele locuri din lume în QS. |
| C2 | Reputație globală | 10 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 10 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 10 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 10 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 2 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 9 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 1 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Supra-mediatizată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabilă. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 1 | Concurență foarte mare. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad); QS: rezultatele clasamentului mondial 2026; Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- QS World University Rankings 2026: clasamentul mondial (Hotcourses Abroad)
- QS: rezultatele clasamentului mondial 2026
- Time Out: cele mai bune universități din lume în 2026, după Times Higher Education
- QS World University Rankings 2026: lista oficială (PDF publicat de Universitatea Masaryk)
- Yicai: universitățile chineze în QS 2026
Ce arată analiza
ETH Zürich îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | Poziția în clasamentul mondial QS 2026. | 16% |
| C2 | Reputație globală | Poziția în Times Higher Education 2026 și reputația academică. | 6% |
| C3 | Angajabilitate | Reputația la angajatori și rezultatele absolvenților pe piața muncii. | 6% |
| C4 | Cercetare | Rezultatele în cercetare și citări. | 8% |
| C5 | Cererea candidaților | Câți candidați se înscriu pe un loc. | 6% |
| C6 | Domenii cerute | Specializări cu cerere mare pe piața muncii. | 8% |
| C7 | Costul vieții în oraș | Chirie și trai pentru un student. | 8% |
| C8 | Internaționalizare | Studenți și profesori străini, programe în limbi străine. | 4% |
| C9 | Orașul | Locuri de muncă și salarii în orașul universității. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la admitere | Cât de ușor intri. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend | Urcă sau coboară în clasamente. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Concurența la admitere. | 6% |
| C14 | Riscuri | Finanțare, scandaluri, calitatea programelor. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.