Acasă / Social · Europa / Cele mai bune meserii în Europa

Analiză activă
Cele mai bune meserii în Europa
22 de meserii, notate pe 14 condiții, pe baza lipsei de personal raportate de EURES în 2025 și a raportului WEF despre viitorul locurilor de muncă.
Întrebări la care răspunde analiza
- Ce meserii lipsesc în toată Europa?
- Care meserii îți permit să lucrezi în orice țară din UE?
- Care sunt cele mai greu de înlocuit de AI?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-meserii-europa-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Electrician | 12/14 | 7,62 | Fond fără formă |
| 2 | Instalator | 12/14 | 7,48 | Fond fără formă |
| 3 | Specialist în securitate cibernetică | 11/14 | 7,64 | Fond fără formă |
| 4 | Medic de familie | 11/14 | 7,60 | Fond fără formă |
| 5 | Inginer în energie regenerabilă | 11/14 | 7,50 | Fond fără formă |
| 6 | Asistent medical și îngrijitor | 11/14 | 7,44 | Fond fără formă |
| 7 | Specialist în vehicule electrice | 11/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 8 | Medic specialist | 10/14 | 7,68 | Fond fără formă |
| 9 | Infirmier și îngrijitor la domiciliu | 10/14 | 7,44 | Fond fără formă |
| 10 | Kinetoterapeut | 10/14 | 7,40 | Fond fără formă |
| 11 | Tâmplar și dulgher | 10/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 12 | Mecanic auto | 10/14 | 7,08 | Fond fără formă |
| 13 | Montator de acoperișuri | 10/14 | 7,00 | Fond în confirmare |
| 14 | Bucătar | 10/14 | 6,96 | Fond în confirmare |
| 15 | Sudor | 10/14 | 6,82 | Fond în confirmare |
| 16 | Inginer fintech | 9/14 | 7,22 | Fond confirmat |
| 17 | Manager de proiect | 9/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 18 | Profesor | 8/14 | 7,12 | Fond în confirmare |
| 19 | Specialist în date și inteligență artificială | 8/14 | 6,92 | Fond confirmat |
| 20 | Șofer de camion | 8/14 | 6,48 | Fond în confirmare |
| 21 | Ospătar | 6/14 | 6,28 | Fond în confirmare |
| 22 | Dezvoltator software | 5/14 | 6,64 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Electrician · 12/14 · scor 7,62 · Fond fără formă
Tranziția verde (panouri solare, pompe de căldură, rețele) creează cerere pentru electricieni în toată Europa, potrivit EURES.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Instalator · 12/14 · scor 7,48 · Fond fără formă
Pe lista meseriilor cu lipsă de personal legate de tranziția verde (EURES); pregătire scurtă și greu de automatizat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025
Specialist în securitate cibernetică · 11/14 · scor 7,64 · Fond fără formă
Cerere în creștere odată cu atacurile cibernetice și cu noile reguli europene de securitate; greu de înlocuit de AI.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Medic de familie · 11/14 · scor 7,60 · Fond fără formă
EURES a analizat separat în 2025 lipsa de medici de familie, una dintre cele mai grave din Europa. Stabilitate maximă, dar pregătire foarte lungă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 2 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 10 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Inginer în energie regenerabilă · 11/14 · scor 7,50 · Fond fără formă
Europa investește masiv în energie regenerabilă și rețele; WEF pune specialiștii în energie regenerabilă printre meseriile în creștere.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Asistent medical și îngrijitor · 11/14 · scor 7,44 · Fond fără formă
Lipsă persistentă în toată Europa, într-un sector fără surplus în nicio țară; îmbătrânirea populației crește cererea.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 7 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Specialist în vehicule electrice · 11/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Locul 7 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF; industria auto europeană trece la electric, dar e sub presiunea concurenței chineze.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Medic specialist · 10/14 · scor 7,68 · Fond fără formă
Lipsă de medici specialiști în multe țări europene, inclusiv Bulgaria, Italia și Țările de Jos, potrivit EURES; nicio țară europeană nu are surplus în sănătate. Pregătire foarte lungă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 10 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 2 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 10 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025
Infirmier și îngrijitor la domiciliu · 10/14 · scor 7,44 · Fond fără formă
EURES a dedicat în 2025 o analiză separată lipsei de infirmieri; sectorul sănătății și îngrijirii nu are surplus de personal în nicio țară. Plătită modest.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 4 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 10 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Kinetoterapeut · 10/14 · scor 7,40 · Fond fără formă
Una dintre cele cinci meserii din sănătate analizate separat în raportul EURES 2025, din cauza lipsei de personal. Greu de înlocuit de AI și cu cerere în creștere pe măsură ce populația îmbătrânește.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 8 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Tâmplar și dulgher · 10/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Meseriile din construcții domină de ani de zile lista lipsurilor de personal din Europa (EURES). Greu de automatizat, dar muncă fizică grea.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal; Autoritatea Europeană a Muncii: meseriile cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țări (raportul 2024)
Mecanic auto · 10/14 · scor 7,08 · Fond fără formă
Lipsă de mecanici raportată în multe țări europene; trecerea la mașini electrice cere recalificare, dar și creează cerere pentru cei care o fac.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
Montator de acoperișuri · 10/14 · scor 7,00 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu cea mai severă lipsă de personal în raportul EURES 2023; renovarea clădirilor pentru eficiență energetică crește cererea. Risc ridicat de accidente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 3 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
Bucătar · 10/14 · scor 6,96 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu lipsă de personal în cel puțin trei sferturi din țările europene, potrivit EURES. Pregătire scurtă și locuri în toată Europa; program lung și în weekend.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 5 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: lipsa și surplusul de personal în Europa (iulie 2025); Autoritatea Europeană a Muncii: meseriile cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țări (raportul 2024)
Sudor · 10/14 · scor 6,82 · Fond în confirmare
Lipsă de sudori raportată în mai multe țări (de exemplu, Bulgaria, Italia, Țările de Jos); muncă grea, cu risc de accidente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025
Inginer fintech · 9/14 · scor 7,22 · Fond confirmat
A doua meserie cu cea mai rapidă creștere la WEF; Europa are centre fintech puternice (Londra, Amsterdam, Berlin, Vilnius). Expusă ciclurilor din finanțe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 8 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Manager de proiect · 9/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Printre meseriile cu cea mai mare creștere absolută la WEF; fondurile europene și tranziția energetică cer mulți manageri de proiect. Rolul cere experiență.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Profesor · 8/14 · scor 7,12 · Fond în confirmare
Multe țări europene au lipsă de profesori, iar WEF estimează creșterea locurilor de muncă în educație; recunoașterea diplomei depinde de țară.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Specialist în date și inteligență artificială · 8/14 · scor 6,92 · Fond confirmat
Primele două meserii cu cea mai rapidă creștere în raportul WEF 2025; pregătire lungă și atenție mediatică foarte mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Șofer de camion · 8/14 · scor 6,48 · Fond în confirmare
Lipsă de șoferi în multe țări europene și una dintre meseriile cu cea mai mare creștere în cifre absolute la WEF; mult timp departe de casă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 3 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Ospătar · 6/14 · scor 6,28 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu cea mai severă lipsă de personal în Europa (EURES). Foarte ușor de intrat în ea și mobilă, dar plătită slab și sezonieră.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 6 | Cererea rămâne stabilă. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 10 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 5 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 5 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 10 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 5 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
Dezvoltator software · 5/14 · scor 6,64 · Fond confirmat
Printre meseriile cu creștere rapidă la WEF, cu salarii mari în toată Europa; concurență mare la nivel de începător și presiune din partea instrumentelor AI.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 6 | Cerere normală. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- EURES (Autoritatea Europeană a Muncii): lipsa și surplusul de personal în Europa, raportul 2025
- Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
- Autoritatea Europeană a Muncii: raportul EURES 2025 (analize pentru kinetoterapeuți, infirmieri, asistenți medicali)
- Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
- Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
- EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
- Autoritatea Europeană a Muncii: meseriile cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țări (raportul 2024)
- EURES: lipsa și surplusul de personal în Europa (iulie 2025)
Ce arată analiza
Electrician îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | Salariul față de media națională. | 16% |
| C2 | Cererea angajatorilor | Locuri vacante și lipsă de personal. | 6% |
| C3 | Creștere viitoare | Cererea estimată până în 2030 (WEF). | 6% |
| C4 | Rezistență la AI | Cât de greu se automatizează. | 8% |
| C5 | Timp de pregătire | Cât durează să devii calificat (mai scurt = mai bine). | 6% |
| C6 | Condiții de muncă | Program, efort fizic, stres. | 8% |
| C7 | Stabilitate | Siguranța locului de muncă. | 8% |
| C8 | Mobilitate în UE | Calificarea e recunoscută și cerută în alte țări. | 4% |
| C9 | Utilitate socială | Cât contează pentru ceilalți. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la intrare | Cât de ușor intri în meserie. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; meseriile la modă atrag prea mulți. | 6% |
| C12 | Trend salarial | Salariile cresc sau stagnează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Câți aleg aceeași meserie. | 6% |
| C14 | Riscuri | Accidente, boli profesionale, volatilitate. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.