Acasă / Social · Lume / Cele mai bune meserii în lume

Analiză activă
Cele mai bune meserii în lume
22 de meserii, notate pe 14 condiții, pe baza raportului WEF Future of Jobs 2025 (cele mai rapide creșteri și cele mai multe locuri noi până în 2030) și a studiului ManpowerGroup 2025 privind lipsa de talente.
Întrebări la care răspunde analiza
- Ce meserii cresc cel mai repede în lume până în 2030?
- Care meserii creează cele mai multe locuri de muncă noi?
- Care combină câștigul bun cu rezistența la AI?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-meserii-lume-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Specialist în securitate informatică | 12/14 | 7,80 | Fond fără formă |
| 2 | Inginer în energie regenerabilă | 12/14 | 7,38 | Fond fără formă |
| 3 | Inginer de mediu | 11/14 | 7,20 | Fond fără formă |
| 4 | Specialist în Internetul lucrurilor (IoT) | 11/14 | 7,16 | Fond fără formă |
| 5 | Specialist în vehicule electrice și autonome | 11/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 6 | Îngrijitor personal (vârstnici și persoane cu dizabilități) | 10/14 | 7,16 | Fond în confirmare |
| 7 | Asistent medical | 9/14 | 7,44 | Fond în confirmare |
| 8 | Inginer fintech | 9/14 | 7,28 | Fond confirmat |
| 9 | Analist și cercetător de date | 9/14 | 7,04 | Fond confirmat |
| 10 | Manager de proiect | 9/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 11 | Muncitor în construcții | 9/14 | 6,68 | Fond în confirmare |
| 12 | Specialist în inteligență artificială și învățare automată | 8/14 | 7,18 | Fond confirmat |
| 13 | Profesor (liceu și universitate) | 8/14 | 6,94 | Fond în confirmare |
| 14 | Specialist în big data | 7/14 | 7,20 | Fond confirmat |
| 15 | Inginer DevOps și cloud | 7/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 16 | Asistent social și consilier | 7/14 | 6,56 | Fond în confirmare |
| 17 | Designer UI/UX | 7/14 | 6,54 | Fond confirmat |
| 18 | Lucrător în prelucrarea alimentelor | 6/14 | 5,84 | Fond în confirmare |
| 19 | Lucrător agricol | 6/14 | 5,62 | Fond în confirmare |
| 20 | Șofer de livrări | 6/14 | 5,50 | Fond în confirmare |
| 21 | Vânzător | 5/14 | 5,70 | Fond în confirmare |
| 22 | Dezvoltator software | 4/14 | 6,10 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Specialist în securitate informatică · 12/14 · scor 7,80 · Fond fără formă
Specialiștii în securitate sunt printre meseriile cu cea mai rapidă creștere în raportul WEF. Cerere stabilă în toate țările și în toate industriile, inclusiv în sectorul public.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 8 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Inginer în energie regenerabilă · 12/14 · scor 7,38 · Fond fără formă
Printre primele 15 meserii cu cea mai rapidă creștere în raportul WEF, alături de inginerii de mediu; tranziția energetică creează cerere pe toate continentele.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Inginer de mediu · 11/14 · scor 7,20 · Fond fără formă
Printre primele 15 meserii cu cea mai rapidă creștere la WEF, alături de inginerii în energie regenerabilă. Reglementările de mediu țin cererea stabilă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 8 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Specialist în Internetul lucrurilor (IoT) · 11/14 · scor 7,16 · Fond fără formă
Locul 10 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF: senzori, fabrici și orașe conectate. Combină electronica cu software-ul, o combinație rară pe piață.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Specialist în vehicule electrice și autonome · 11/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Locul 7 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF, datorită tranziției spre mașini electrice și autonome. Cererea depinde de ritmul investițiilor din industria auto.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Îngrijitor personal (vârstnici și persoane cu dizabilități) · 10/14 · scor 7,16 · Fond în confirmare
Printre meseriile de îngrijire cu cea mai mare creștere absolută la WEF; îmbătrânirea populației crește cererea în toată lumea. Plătită modest și grea fizic și emoțional.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 10 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 8 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Asistent medical · 9/14 · scor 7,44 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu cea mai mare creștere absolută până în 2030, potrivit WEF; sănătatea e sectorul cu cea mai mare lipsă de personal în lume (77% dintre angajatori), potrivit ManpowerGroup. Munca e grea, cu ture și stres.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 10 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 10 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 8 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Inginer fintech · 9/14 · scor 7,28 · Fond confirmat
A doua meserie cu cea mai rapidă creștere până în 2030, după specialiștii în big data, potrivit WEF. Combină programarea cu finanțele și reglementarea; e expusă ciclurilor din sectorul financiar.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 8 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Analist și cercetător de date · 9/14 · scor 7,04 · Fond confirmat
Printre primele 15 meserii cu cea mai rapidă creștere la WEF. Cerere în toate industriile; analiza de rutină e însă tot mai automatizată, deci valoarea vine din înțelegerea afacerii.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 6 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Manager de proiect · 9/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Printre meseriile cu cea mai mare creștere în cifre absolute până în 2030, potrivit WEF. Certificările internaționale (PMP, PRINCE2) sunt recunoscute peste tot, dar rolul cere ani de experiență.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Muncitor în construcții · 9/14 · scor 6,68 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu cea mai mare creștere absolută până în 2030, potrivit WEF. Pregătire scurtă și cerere mare peste tot, dar munca e grea și cu risc de accidente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 5 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 3 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 8 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 3 | Riscuri mari. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Specialist în inteligență artificială și învățare automată · 8/14 · scor 7,18 · Fond confirmat
Printre primele trei meserii cu cea mai rapidă creștere până în 2030, potrivit WEF; salarii foarte mari și cerere în toată lumea. Meseria e la modă, iar pregătirea e lungă și grea.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 10 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 9 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 3 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 9 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Profesor (liceu și universitate) · 8/14 · scor 6,94 · Fond în confirmare
Profesorii de liceu și din învățământul superior sunt printre meseriile cu cea mai mare creștere absolută în raportul WEF. Stabilitate mare, dar salariile diferă mult de la o țară la alta.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 5 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 5 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Specialist în big data · 7/14 · scor 7,20 · Fond confirmat
Meseria cu cea mai rapidă creștere până în 2030 în raportul WEF; datele și IT-ul sunt competențele cel mai greu de găsit pentru angajatori, potrivit ManpowerGroup.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 6 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 9 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 8 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Inginer DevOps și cloud · 7/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Locul 14 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF. Salarii mari și muncă de la distanță; tura de gardă pentru incidente face programul solicitant.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 6 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Asistent social și consilier · 7/14 · scor 6,56 · Fond în confirmare
Printre meseriile de îngrijire cu creștere mare în raportul WEF. Foarte greu de înlocuit de AI și esențială pentru ceilalți, dar plătită modest în majoritatea țărilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 4 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 5 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 5 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Designer UI/UX · 7/14 · scor 6,54 · Fond confirmat
Locul 8 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF. Pregătire relativ scurtă și muncă de la distanță, dar instrumentele AI preiau o parte din munca de bază, iar concurența la nivel de începător e mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 7 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 9 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Lucrător în prelucrarea alimentelor · 6/14 · scor 5,84 · Fond în confirmare
Printre meseriile cu cea mai mare creștere în cifre absolute la WEF, odată cu cererea de hrană. Muncă în schimburi, plătită modest și parțial automatizabilă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 4 | Salariile stagnează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Lucrător agricol · 6/14 · scor 5,62 · Fond în confirmare
Meseria cu cea mai mare creștere în cifre absolute până în 2030: circa 35 de milioane de locuri noi, potrivit WEF. Esențială, dar cu cel mai mic câștig din listă și condiții grele.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 2 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 10 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 3 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 5 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 10 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 3 | Salariile stagnează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 3 | Riscuri mari. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Șofer de livrări · 6/14 · scor 5,50 · Fond în confirmare
A doua meserie ca număr de locuri noi până în 2030, potrivit WEF, datorită comerțului online. Ușor de intrat în ea, dar câștig mic, multă muncă pe cont propriu și riscul vehiculelor autonome pe termen lung.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 3 | Ușor de automatizat. |
| C5 | Timp de pregătire | 10 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 4 | Instabilă. |
| C8 | Mobilitate internațională | 7 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 10 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 4 | Salariile stagnează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Vânzător · 5/14 · scor 5,70 · Fond în confirmare
Printre primele cinci meserii ca număr de locuri noi până în 2030, potrivit WEF. Ușor de intrat în ea, dar câștig mic și expunere la automatizarea comerțului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 4 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 4 | Ușor de automatizat. |
| C5 | Timp de pregătire | 10 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 5 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 5 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 10 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 4 | Salariile stagnează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Dezvoltator software · 4/14 · scor 6,10 · Fond confirmat
Printre meseriile cu cea mai mare creștere până în 2030, în cifre absolute, potrivit WEF. Totuși, AI preia o parte din munca de bază, iar posturile pentru debutanți sunt tot mai disputate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 6 | Cerere normală. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 4 | Ușor de automatizat. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 9 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 5 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate internațională | 10 | Cerută și recunoscută în multe țări. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 3 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 5 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului; Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Forumul Economic Mondial: raportul Future of Jobs 2025, meseriile viitorului
- Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
- ManpowerGroup: lipsa de talente în lume, 2025 (circa 40.000 de angajatori)
- Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Ce arată analiza
Specialist în securitate informatică îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | Salariul față de media din țările în care e cerută. | 16% |
| C2 | Cererea angajatorilor | Locuri vacante și lipsă de personal. | 6% |
| C3 | Creștere viitoare | Cererea estimată până în 2030 (WEF). | 6% |
| C4 | Rezistență la AI | Cât de greu se automatizează. | 8% |
| C5 | Timp de pregătire | Cât durează să devii calificat (mai scurt = mai bine). | 6% |
| C6 | Condiții de muncă | Program, efort fizic, stres. | 8% |
| C7 | Stabilitate | Siguranța locului de muncă. | 8% |
| C8 | Mobilitate internațională | Calificarea e recunoscută și cerută în multe țări. | 4% |
| C9 | Utilitate socială | Cât contează pentru ceilalți. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la intrare | Cât de ușor intri în meserie. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; meseriile la modă atrag prea mulți. | 6% |
| C12 | Trend salarial | Salariile cresc sau stagnează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Câți aleg aceeași meserie. | 6% |
| C14 | Riscuri | Accidente, boli profesionale, volatilitate. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.