Acasă / Social · România / Cele mai bune meserii în România

Analiză activă
Cele mai bune meserii în România
22 de meserii, notate pe 14 condiții: câștig, cererea angajatorilor, creșterea până în 2030, rezistența la AI, timpul de pregătire și riscurile.
Întrebări la care răspunde analiza
- Ce meserii combină un câștig bun cu o cerere mare?
- Care meserii sunt cele mai greu de înlocuit de inteligența artificială?
- Merită o meserie cu pregătire scurtă față de una cu studii lungi?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-meserii-romania-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Specialist în securitate cibernetică | 11/14 | 7,58 | Fond fără formă |
| 2 | Inginer în energie (regenerabile, rețele, stocare) | 11/14 | 7,50 | Fond fără formă |
| 3 | Electrician (inclusiv instalații fotovoltaice și pompe de căldură) | 11/14 | 7,40 | Fond fără formă |
| 4 | Asistent medical | 11/14 | 7,34 | Fond fără formă |
| 5 | Mecanic auto | 11/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 6 | Sudor | 11/14 | 7,06 | Fond fără formă |
| 7 | Meseriaș calificat în construcții (zidar, fierar-betonist, instalator) | 11/14 | 7,04 | Fond în confirmare |
| 8 | Tehnician pentru vehicule electrice | 11/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 9 | Bucătar | 11/14 | 6,86 | Fond în confirmare |
| 10 | Îngrijitor la domiciliu | 10/14 | 7,18 | Fond în confirmare |
| 11 | Kinetoterapeut | 10/14 | 7,08 | Fond în confirmare |
| 12 | Farmacist | 10/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 13 | Medic | 9/14 | 7,40 | Fond confirmat |
| 14 | Inginer fintech | 9/14 | 7,16 | Fond confirmat |
| 15 | Manager de proiect (IT, fonduri europene, construcții) | 9/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 16 | Inginer în construcții | 9/14 | 6,84 | Fond în confirmare |
| 17 | Profesor | 8/14 | 6,68 | Fond în confirmare |
| 18 | Șofer de camion (transport internațional) | 8/14 | 6,48 | Fond în confirmare |
| 19 | Specialist în date și inteligență artificială | 7/14 | 6,86 | Fond confirmat |
| 20 | Designer UI/UX | 6/14 | 6,48 | Fond confirmat |
| 21 | Ospătar | 6/14 | 6,28 | Fond în confirmare |
| 22 | Programator / dezvoltator software | 5/14 | 6,80 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Specialist în securitate cibernetică · 11/14 · scor 7,58 · Fond fără formă
Securitatea e printre meseriile cu creștere rapidă la WEF și e greu de înlocuit de AI: atacurile cresc odată cu digitalizarea. Salarii la nivelul IT.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Inginer în energie (regenerabile, rețele, stocare) · 11/14 · scor 7,50 · Fond fără formă
Tranziția energetică (parcuri fotovoltaice și eoliene, stocare în baterii, rețele) cere ingineri, iar sectorul energetic e printre cele mai bine plătite din țară. WEF pune specialiștii în energie regenerabilă printre meseriile în creștere.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Electrician (inclusiv instalații fotovoltaice și pompe de căldură) · 11/14 · scor 7,40 · Fond fără formă
Cerere mare și constantă (construcții, panouri solare, pompe de căldură), pregătire scurtă și greu de automatizat; meseria e pe lista ocupațiilor deficitare. Risc de accidentare de luat în calcul.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Startupcafe: lista ocupațiilor deficitare 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Asistent medical · 11/14 · scor 7,34 · Fond fără formă
Una dintre meseriile cu cea mai mare creștere în cifre absolute la WEF; spitalele au sute de posturi vacante. Salariu mediu, program solicitant, dar se poate profesa oriunde în UE.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 7 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Mecanic auto · 11/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Parcul auto mare și tot mai multe mașini electrice și hibride cer mecanici; meserie cerută și în alte țări din UE.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 5 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
Sudor · 11/14 · scor 7,06 · Fond fără formă
Sudorii sunt pe lista meseriilor cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țările europene (EURES), iar România e printre țările cu cele mai multe meserii deficitare. Cerere și în străinătate; muncă grea, cu risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 10 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Autoritatea Europeană a Muncii: meseriile cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țări (raportul 2024); EURES: lipsa și surplusul de personal în Europa (iulie 2025)
Meseriaș calificat în construcții (zidar, fierar-betonist, instalator) · 11/14 · scor 7,04 · Fond în confirmare
Cea mai mare cerere de pe piață și meserii pentru care firmele aduc muncitori din afara UE. Pregătire scurtă, dar muncă fizică grea și risc ridicat de accidente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 5 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 8 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 3 | Riscuri mari. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Startupcafe: lista ocupațiilor deficitare 2026
Tehnician pentru vehicule electrice · 11/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Vehiculele electrice și autonome sunt pe locul 7 la creștere în raportul WEF; Dacia, Ford Otosan și furnizorii auto din România trec la producția electrică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Bucătar · 11/14 · scor 6,86 · Fond în confirmare
Bucătarii sunt pe lista meseriilor cu lipsă în majoritatea țărilor europene; în România, restaurantele și hotelurile aduc personal din afara UE. Program lung.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 4 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 10 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 8 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Îngrijitor la domiciliu · 10/14 · scor 7,18 · Fond în confirmare
Îmbătrânirea populației crește cererea în țară și mai ales în străinătate, unde sute de mii de românce lucrează deja în îngrijire. Plătită modest în țară.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 10 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 10 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Autoritatea Europeană a Muncii: raportul EURES 2025 (analize pentru kinetoterapeuți, infirmieri, asistenți medicali); Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Kinetoterapeut · 10/14 · scor 7,08 · Fond în confirmare
Una dintre meseriile din sănătate cu lipsă de personal analizate separat de EURES în 2025; cerere în clinici private și în străinătate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 5 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 8 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Farmacist · 10/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Lanțurile de farmacii s-au extins rapid, iar zonele rurale au lipsă de farmaciști. Facultate de cinci ani și diplomă recunoscută în UE; o parte din muncă se poate automatiza.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 3 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 7 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 9 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Medic · 9/14 · scor 7,40 · Fond confirmat
Cerere foarte mare și stabilitate maximă; diplomele se recunosc în toată UE. Prețul e pregătirea foarte lungă (6 ani de facultate plus rezidențiat) și presiunea programului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 2 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 10 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026
Inginer fintech · 9/14 · scor 7,16 · Fond confirmat
A doua meserie cu cea mai rapidă creștere până în 2030 la WEF. În România, FintechOS, FlowX.AI și băncile mari angajează; salarii la nivelul IT.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 8 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Manager de proiect (IT, fonduri europene, construcții) · 9/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Printre meseriile cu cea mai mare creștere absolută la WEF; în România, fondurile europene și PNRR au creat cerere mare. Certificările PMP și PRINCE2 sunt recunoscute oriunde.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 8 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 8 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
Inginer în construcții · 9/14 · scor 6,84 · Fond în confirmare
Construcțiile au cele mai multe locuri vacante din țară (peste 5.000 în septembrie 2026), iar fondurile europene și infrastructura susțin cererea. Sectorul e ciclic.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 8 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 7 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 8 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 8 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026
Profesor · 8/14 · scor 6,68 · Fond în confirmare
Educația e printre puținele domenii în care WEF estimează creșterea locurilor de muncă la nivel global; în România posturile sunt stabile, dar salariile rămân sub media profesiilor cu studii superioare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 4 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 7 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 9 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 4 | Pregătire foarte lungă. |
| C6 | Condiții de muncă | 6 | Condiții acceptabile. |
| C7 | Stabilitate | 9 | Foarte stabilă. |
| C8 | Mobilitate în UE | 6 | Parțial recunoscută. |
| C9 | Utilitate socială | 10 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 5 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Șofer de camion (transport internațional) · 8/14 · scor 6,48 · Fond în confirmare
Transportul rutier e al doilea sector după numărul de locuri vacante (2.352 în septembrie 2026). Câștig bun în transport internațional, dar timp lung departe de casă, iar camioanele autonome sunt un risc pe termen lung.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 6 | Câștig apropiat de medie. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 7 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 9 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 3 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 7 | Esențială pentru ceilalți. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 9 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini candidați. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Specialist în date și inteligență artificială · 7/14 · scor 6,86 · Fond confirmat
Specialiștii în big data și în AI sunt primele două meserii cu cea mai rapidă creștere în raportul WEF 2025. Cer pregătire lungă (matematică, statistică), iar atenția mediatică e foarte mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 9 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 6 | Cerere normală. |
| C3 | Creștere viitoare | 10 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 7 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 5 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 7 | Salariile cresc repede. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Designer UI/UX · 6/14 · scor 6,48 · Fond confirmat
Locul 8 între meseriile cu cea mai rapidă creștere la WEF; poate fi făcută de la distanță pentru clienți din străinătate. Concurență mare la început de carieră și presiune din partea AI.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 7 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 6 | Cerere normală. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 7 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă; Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
Ospătar · 6/14 · scor 6,28 · Fond în confirmare
HoReCa are lipsă constantă de personal în România și în toată Europa (EURES). Ușor de intrat în meserie, dar plătită slab și sezonieră.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 3 | Câștig sub media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 9 | Cerere foarte mare: angajatorii nu găsesc oameni. |
| C3 | Creștere viitoare | 6 | Cererea rămâne stabilă. |
| C4 | Rezistență la AI | 8 | Greu de înlocuit de AI sau de roboți. |
| C5 | Timp de pregătire | 10 | Pregătire scurtă. |
| C6 | Condiții de muncă | 4 | Condiții grele. |
| C7 | Stabilitate | 5 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 5 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 10 | Ușor de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal; Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026
Programator / dezvoltator software · 5/14 · scor 6,80 · Fond confirmat
IT are cel mai mare salariu mediu net pe domenii (13.464 lei în iulie 2026, de 2,3 ori media națională), iar WEF îl pune printre meseriile cu cea mai rapidă creștere. Pe de altă parte, posturile de IT senior sunt puține printre locurile vacante, iar instrumentele AI schimbă munca de programare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | 10 | Câștig mult peste media națională. |
| C2 | Cererea angajatorilor | 6 | Cerere normală. |
| C3 | Creștere viitoare | 9 | Cererea va crește puternic până în 2030. |
| C4 | Rezistență la AI | 5 | Parțial automatizabilă. |
| C5 | Timp de pregătire | 6 | Pregătire medie. |
| C6 | Condiții de muncă | 8 | Condiții bune. |
| C7 | Stabilitate | 6 | Stabilitate medie. |
| C8 | Mobilitate în UE | 9 | Cerută și recunoscută în toată UE. |
| C9 | Utilitate socială | 6 | Impact social mediu. |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Meserie la modă: mulți o aleg. |
| C12 | Trend salarial | 6 | Salariile cresc moderat. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026; Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Undelucram.ro (ANOFM, INS): locuri de muncă vacante și salarii, septembrie 2026
- Forumul Economic Mondial: raportul despre viitorul locurilor de muncă, 2025
- Startupcafe: lista ocupațiilor deficitare 2026
- EURES: pagina rapoartelor despre lipsa și surplusul de personal
- Autoritatea Europeană a Muncii: meseriile cu lipsă în cel puțin trei sferturi din țări (raportul 2024)
- EURES: lipsa și surplusul de personal în Europa (iulie 2025)
- Forumul Economic Mondial: Future of Jobs 2025, capitolul despre perspectivele locurilor de muncă
- Platforma UE pentru competențe digitale: cele mai rapide 10 creșteri până în 2030 (WEF)
- Autoritatea Europeană a Muncii: raportul EURES 2025 (analize pentru kinetoterapeuți, infirmieri, asistenți medicali)
Ce arată analiza
Specialist în securitate cibernetică îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Câștig | Salariul față de media națională. | 16% |
| C2 | Cererea angajatorilor | Locuri vacante și lipsă de personal. | 6% |
| C3 | Creștere viitoare | Cererea estimată până în 2030 (WEF). | 6% |
| C4 | Rezistență la AI | Cât de greu se automatizează. | 8% |
| C5 | Timp de pregătire | Cât durează să devii calificat (mai scurt = mai bine). | 6% |
| C6 | Condiții de muncă | Program, efort fizic, stres. | 8% |
| C7 | Stabilitate | Siguranța locului de muncă. | 8% |
| C8 | Mobilitate în UE | Calificarea e recunoscută și cerută în alte țări. | 4% |
| C9 | Utilitate socială | Cât contează pentru ceilalți. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la intrare | Cât de ușor intri în meserie. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; meseriile la modă atrag prea mulți. | 6% |
| C12 | Trend salarial | Salariile cresc sau stagnează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Câți aleg aceeași meserie. | 6% |
| C14 | Riscuri | Accidente, boli profesionale, volatilitate. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.