Acasă / Social · România / Cei mai buni angajatori din România

Analiză activă
Cei mai buni angajatori din România
22 de angajatori, notați pe 14 condiții: dorința candidaților (Catalyst 2025), certificarea Top Employers 2026, salarii, stabilitate și șansele reale de angajare.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care sunt angajatorii cei mai doriți și cât de greu e să intri la ei?
- Ce angajatori oferă locuri de muncă în toată țara?
- Unde e riscul de restructurare mai mare?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-angajatori-romania-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lidl România | 12/14 | 7,46 | Fond fără formă |
| 2 | Banca Transilvania | 11/14 | 7,40 | Fond fără formă |
| 3 | Kaufland România | 11/14 | 7,40 | Fond fără formă |
| 4 | Holcim România | 10/14 | 6,64 | Fond fără formă |
| 5 | Bitdefender | 9/14 | 6,96 | Fond fără formă |
| 6 | ING Bank România | 9/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 7 | eMAG | 9/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 8 | OMV Petrom | 8/14 | 7,06 | Fond fără formă |
| 9 | METRO România | 8/14 | 6,98 | Fond fără formă |
| 10 | Grupul Renault România (Dacia) | 8/14 | 6,84 | Fond fără formă |
| 11 | Novartis România | 8/14 | 6,82 | Fond fără formă |
| 12 | Bosch România | 8/14 | 6,70 | Fond fără formă |
| 13 | NTT DATA România | 8/14 | 6,66 | Fond fără formă |
| 14 | Raiffeisen Bank România | 7/14 | 6,68 | Fond fără formă |
| 15 | Continental România | 7/14 | 6,58 | Fond fără formă |
| 16 | Microsoft România | 7/14 | 6,56 | Fond confirmat |
| 17 | Booking Holdings România | 7/14 | 6,36 | Fond în confirmare |
| 18 | IBM România | 7/14 | 6,32 | Fond fără formă |
| 19 | Oracle România | 6/14 | 6,48 | Fond confirmat |
| 20 | Google România | 6/14 | 6,46 | Fond confirmat |
| 21 | Amazon România | 6/14 | 6,44 | Fond confirmat |
| 22 | UiPath | 6/14 | 6,30 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Lidl România · 12/14 · scor 7,46 · Fond fără formă
Top Employer în România pentru al nouălea an la rând și în top 100 Catalyst 2025; magazine în toată țara, cu salarii peste media comerțului și multe posturi pentru debutanți.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 10 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Revista Cariere: Lidl România, Top Employer pentru al nouălea an; Playtech: Catalyst, top 100 cei mai doriți angajatori din România în 2025
Banca Transilvania · 11/14 · scor 7,40 · Fond fără formă
Locul 9 la Catalyst și cea mai mare bancă din România, cu sediul la Cluj și unități în toată țara: cele mai multe locuri de muncă dintre angajatorii doriți.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 10 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 8 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Kaufland România · 11/14 · scor 7,40 · Fond fără formă
Certificată Top Employers 2026 în România și în top 100 Catalyst 2025; hipermarketuri în toată țara, cu mii de posturi accesibile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 10 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 9 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Hipo.ro: companiile certificate Top Employers 2026 în România; Playtech: Catalyst, top 100 cei mai doriți angajatori din România în 2025
Holcim România · 10/14 · scor 6,64 · Fond fără formă
Certificată Top Employer România și Europa 2026; ciment și materiale de construcții, cu fabrici în mai multe județe și cerere susținută de infrastructură.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Undelucram.ro: Holcim România, Top Employer România și Europa 2026
Bitdefender · 9/14 · scor 6,96 · Fond fără formă
În top 100 Catalyst 2025, una dintre companiile românești cu ADN tehnologic local cele mai dorite; profitabilă și în creștere, cu centre în București, Iași, Cluj și Timișoara.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 5 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Playtech: Catalyst, top 100 cei mai doriți angajatori din România în 2025
ING Bank România · 9/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Locul 7 la Catalyst; bancă digitală cu un hub tehnologic important în București.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 5 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
eMAG · 9/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Locul 10 la Catalyst; cel mai mare comerciant online românesc, cu roluri de la tehnologie la logistică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 6 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
OMV Petrom · 8/14 · scor 7,06 · Fond fără formă
Constant în primele 10 în studiile Catalyst; cea mai mare companie din România, cu investiții în gazele din Marea Neagră (Neptun Deep). Sectorul petrolier e sub presiunea tranziției energetice.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 10 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Revista Cariere: Catalyst, topul celor mai doriți angajatori din România (ediție anterioară)
METRO România · 8/14 · scor 6,98 · Fond fără formă
Top Employer România și Europa pentru al șaselea an la rând, cu un scor de peste 90% în 2026 (8 domenii la 100%); peste 4.000 de angajați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 10 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 6 | Salarii de piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 9 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 8 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Grupul Renault România (Dacia) · 8/14 · scor 6,84 · Fond fără formă
În primele 20 în studiile Catalyst; uzina Dacia de la Mioveni și centrul de inginerie de la Titu. Industria auto europeană se restructurează.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 9 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Revista Cariere: Catalyst, topul celor mai doriți angajatori din România (ediție anterioară)
Novartis România · 8/14 · scor 6,82 · Fond fără formă
Certificată Top Employers 2026 în România; medicamente, un sector stabil, cu centru de servicii în București. Puține posturi în afara Bucureștiului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 4 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 9 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Hipo.ro: companiile certificate Top Employers 2026 în România
Bosch România · 8/14 · scor 6,70 · Fond fără formă
Locul 5 la Catalyst, cu fabrici și centre de cercetare la Cluj, Timișoara și Blaj. Ca la Continental, industria auto e sub presiune în Europa.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 7 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 4 | Restructurează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
NTT DATA România · 8/14 · scor 6,66 · Fond fără formă
Certificată Top Employers 2026 în România; servicii IT pentru clienți din toată lumea, cu centre în mai multe orașe. Serviciile IT externalizate sunt sub presiunea AI.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 7 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 7 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Hipo.ro: companiile certificate Top Employers 2026 în România
Raiffeisen Bank România · 7/14 · scor 6,68 · Fond fără formă
Certificată Top Employers 2026 în România, deci practicile de resurse umane au fost evaluate extern; rețea în toată țara.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 5 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | 9 | Practici HR certificate extern. |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 6 | Oportunități obișnuite. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 8 | Posturi accesibile și pentru debutanți. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Concurență mică. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Hipo.ro: companiile certificate Top Employers 2026 în România
Continental România · 7/14 · scor 6,58 · Fond fără formă
Locul 3 la Catalyst, cu fabrici și centre de inginerie în mai multe orașe. Industria auto europeană trece prin restructurări, ceea ce crește riscul.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 7 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 6 | Companie stabilă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 6 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 8 | În toată țara. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 4 | Restructurează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Microsoft România · 7/14 · scor 6,56 · Fond confirmat
Locul 1 în topul Catalyst al celor mai doriți angajatori (2025). Salarii de top și o companie foarte solidă, dar puține posturi, concentrate în București, și concurență uriașă la angajare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 3 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Booking Holdings România · 7/14 · scor 6,36 · Fond în confirmare
Intrată în 2026 în top 100 Catalyst; centru tehnologic în București pentru Booking.com și alte branduri de călătorii. Puține posturi și doar în capitală.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 6 | Dorit de mulți candidați. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 3 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 6 | Impact mediu. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend angajări | 7 | Angajează. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Hipo.ro: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România în 2026
IBM România · 7/14 · scor 6,32 · Fond fără formă
Locul 8 la Catalyst, cu centre tehnologice în București și Brașov.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 7 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 4 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 7 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Oracle România · 6/14 · scor 6,48 · Fond confirmat
Locul 4 la Catalyst; unul dintre cele mai mari centre tehnologice din București, cu roluri de suport și inginerie.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 9 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 4 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 5 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Google România · 6/14 · scor 6,46 · Fond confirmat
Locul 2 la Catalyst; prezență mică în România, deci șanse foarte mici de angajare raportat la numărul de candidați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 10 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 8 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 2 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 2 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
Amazon România · 6/14 · scor 6,44 · Fond confirmat
Locul 6 la Catalyst, cu centre de dezvoltare software și operațiuni. Ritm de lucru cunoscut ca intens.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 8 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 7 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 9 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 5 | Echilibru acceptabil. |
| C7 | Prezență în țară | 5 | În câteva orașe. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 8 | Foarte multe tipuri de roluri. |
| C9 | Produs și impact | 7 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
UiPath · 6/14 · scor 6,30 · Fond confirmat
În top 100 Catalyst 2025; cea mai cunoscută companie tech fondată în România. A redus personalul în ultimii ani, iar echipa din țară e mai mică decât înainte.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | 8 | Printre cei mai doriți angajatori din țară. |
| C2 | Practici HR certificate | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C3 | Salarii | 9 | Salarii peste piață. |
| C4 | Dezvoltare profesională | 8 | Multe oportunități de creștere. |
| C5 | Soliditate | 8 | Companie foarte solidă. |
| C6 | Echilibru viață-muncă | 7 | Echilibru bun. |
| C7 | Prezență în țară | 3 | Prezentă într-un singur oraș. |
| C8 | Diversitatea rolurilor | 6 | Roluri variate. |
| C9 | Produs și impact | 8 | Produs folosit de mulți oameni. |
| C10 | Accesibilitate la angajare | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend angajări | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte mulți candidați pe post. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Playtech: Catalyst, top 100 cei mai doriți angajatori din România în 2025
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Revista Cariere: Lidl România, Top Employer pentru al nouălea an
- Playtech: Catalyst, top 100 cei mai doriți angajatori din România în 2025
- Romania Insider: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România 2025 (12.161 de respondenți)
- Hipo.ro: companiile certificate Top Employers 2026 în România
- Undelucram.ro: Holcim România, Top Employer România și Europa 2026
- Revista Cariere: Catalyst, topul celor mai doriți angajatori din România (ediție anterioară)
- Revista Biz: METRO România, Top Employer 2026
- Hipo.ro: Catalyst, cei mai doriți angajatori din România în 2026
Ce arată analiza
Lidl România îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Dorința candidaților | Locul în topul celor mai doriți angajatori. | 16% |
| C2 | Practici HR certificate | Certificare externă (Top Employers). | 6% |
| C3 | Salarii | Nivelul salarial din industrie și din companie. | 6% |
| C4 | Dezvoltare profesională | Formare, promovări, mentorat. | 8% |
| C5 | Soliditate | Puterea financiară a companiei. | 6% |
| C6 | Echilibru viață-muncă | Program, muncă de acasă, presiune. | 8% |
| C7 | Prezență în țară | Locuri de muncă în mai multe orașe. | 8% |
| C8 | Diversitatea rolurilor | Multe tipuri de posturi. | 4% |
| C9 | Produs și impact | Ce face compania contează. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la angajare | Posturi pentru debutanți și șanse reale. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend angajări | Angajează sau restructurează. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Candidați pe un post. | 6% |
| C14 | Riscuri | Concedieri, relocări, industrie sub presiune. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.