Acasă / Social · România / Cele mai bune universități din România

Analiză activă
Cele mai bune universități din România
22 de universități românești, notate pe 14 condiții: clasamentele QS și THE 2026, angajabilitatea absolvenților, domeniile cerute și orașul.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care universități românești au cea mai bună recunoaștere internațională?
- Unde își găsesc absolvenții cel mai ușor de lucru?
- Cât contează orașul în care studiezi?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-facultati-romania-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Universitatea din București | 11/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 2 | Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca | 10/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 3 | UMF „Carol Davila”, București | 9/14 | 6,52 | Fond confirmat |
| 4 | UMF Craiova | 8/14 | 6,28 | Fond fără formă |
| 5 | Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București | 8/14 | 6,26 | Fond în confirmare |
| 6 | Academia de Studii Economice, București | 7/14 | 6,38 | Fond fără formă |
| 7 | UMF „Iuliu Hațieganu”, Cluj-Napoca | 7/14 | 6,32 | Fond confirmat |
| 8 | Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iași | 6/14 | 6,22 | Fond fără formă |
| 9 | Universitatea Politehnica Timișoara | 6/14 | 6,14 | Fond fără formă |
| 10 | Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca | 6/14 | 6,12 | Fond în confirmare |
| 11 | Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași | 6/14 | 6,04 | Fond confirmat |
| 12 | Universitatea de Vest din Timișoara | 6/14 | 5,98 | Fond în confirmare |
| 13 | Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” Târgu Mureș | 6/14 | 5,96 | Fond fără formă |
| 14 | Universitatea Transilvania din Brașov | 5/14 | 5,86 | Fond în confirmare |
| 15 | Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu | 5/14 | 5,86 | Fond în confirmare |
| 16 | Universitatea din Craiova | 5/14 | 5,78 | Fond fără formă |
| 17 | Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați | 5/14 | 5,72 | Fond în confirmare |
| 18 | Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca (USAMV) | 4/14 | 6,02 | Fond în confirmare |
| 19 | Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” Iași | 4/14 | 6,00 | Fond fără formă |
| 20 | Universitatea „Ovidius” din Constanța | 4/14 | 5,72 | Fond în confirmare |
| 21 | Universitatea din Oradea | 4/14 | 5,58 | Fond în confirmare |
| 22 | Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava | 4/14 | 5,36 | Fond în confirmare |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Universitatea din București · 11/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
QS 761–770 (în urcare de la 801–850), THE 1001–1200; prima din țară la rezultatele în cercetare (THE) și la angajabilitate (QS).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca · 10/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
QS 761–770, la egalitate cu UB, THE 1201–1500; universitate multiculturală (română, maghiară, germană), într-un oraș cu multe locuri de muncă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 8 | Printre cele mai bune poziții din zonă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 6 | Reputație globală medie. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 8 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
UMF „Carol Davila”, București · 9/14 · scor 6,52 · Fond confirmat
Prima din cele 22 de universități românești în THE 2026 (801–1000); medicina rămâne una dintre cele mai sigure căi spre un loc de muncă bine plătit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 7 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
UMF Craiova · 8/14 · scor 6,28 · Fond fără formă
Locul trei în țară în THE 2026 (1001–1200); medicină într-un oraș cu costuri de trai mai mici.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 7 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 5 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București · 8/14 · scor 6,26 · Fond în confirmare
QS 1201–1400, THE 1501+; cea mai mare școală de inginerie din țară, cu reputație bună la angajatori (locul 630 la acest indicator QS).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 5 | Poziție medie în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 7 | Cercetare puternică. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Academia de Studii Economice, București · 7/14 · scor 6,38 · Fond fără formă
Una dintre cele două universități românești din top 1000 THE 2026 (801–1000); economie, finanțe și informatică economică, domenii cerute pe piață.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 8 | Reputație globală puternică. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 8 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 6 | Destul de greu. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
UMF „Iuliu Hațieganu”, Cluj-Napoca · 7/14 · scor 6,32 · Fond confirmat
THE 1201–1500; medicină la Cluj, cu mulți studenți străini și cerere foarte mare la admitere.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 6 | Reputație globală medie. |
| C3 | Angajabilitate | 8 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iași · 6/14 · scor 6,22 · Fond fără formă
QS 1001–1200 (în urcare), THE 1501+; cea mai veche universitate modernă a țării, într-un oraș cu costuri mai mici decât București sau Cluj.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 6 | Poziție medie în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea Politehnica Timișoara · 6/14 · scor 6,14 · Fond fără formă
THE 2026 (1501+) și 601–650 în QS Europa; ieșită din QS mondial în 2026. Inginerie și calculatoare într-un oraș cu al doilea salariu mediu din țară și multe fabrici.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026; EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026
Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca · 6/14 · scor 6,12 · Fond în confirmare
QS 1201–1400, THE 1501+; inginerie și calculatoare într-unul dintre cele mai puternice centre IT ale țării.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 5 | Poziție medie în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 7 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 4 | Oraș scump pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași · 6/14 · scor 6,04 · Fond confirmat
THE 2026 (1501+). Medicină la Iași, cu foarte mulți studenți străini și concurență mare la admitere; costurile de trai sunt mai mici decât la București sau Cluj.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 9 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 8 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 3 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026
Universitatea de Vest din Timișoara · 6/14 · scor 5,98 · Fond în confirmare
QS 1201–1400, cu rezultatele absolvenților pe piața muncii în top 800 QS; Timișoara are al doilea salariu mediu din țară după București.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 5 | Poziție medie în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 7 | Absolvenții sunt foarte căutați de angajatori. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 8 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” Târgu Mureș · 6/14 · scor 5,96 · Fond fără formă
THE 2026 (1501+) și 651–700 în QS Europa. Medicină predată în română, maghiară și engleză, într-un oraș mai mic și mai ieftin.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 8 | Cerere foarte mare. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 7 | Mulți studenți străini și programe în limbi străine. |
| C9 | Orașul | 5 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 4 | Foarte greu de intrat. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026
Universitatea Transilvania din Brașov · 5/14 · scor 5,86 · Fond în confirmare
QS 1201–1400, THE 1501+; singura universitate românească în prima jumătate a unui clasament THE pe domenii în 2026.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 5 | Poziție medie în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026; Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026; Universitatea Transilvania: clasamentul THE pe domenii 2026
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu · 5/14 · scor 5,86 · Fond în confirmare
THE 2026 (1501+) și 601–650 în QS Europa; ieșită în 2026 din clasamentul QS mondial (era 1401+). Sibiul e un oraș cu industrie și turism în creștere.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 7 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026; EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026
Universitatea din Craiova · 5/14 · scor 5,78 · Fond fără formă
THE 2026 (1501+) și 651–700 în QS Europa; ieșită din QS mondial în 2026. Universitate mare din Oltenia, cu inginerie, economie și drept.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 5 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 5 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026; EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026
Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați · 5/14 · scor 5,72 · Fond în confirmare
THE 2026 (1501+) și 601–650 în QS Europa; construcții navale, inginerie și științe alimentare. Galațiul are mai puține locuri de muncă bine plătite decât marile centre universitare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 5 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 5 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 5 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca (USAMV) · 4/14 · scor 6,02 · Fond în confirmare
Locul 7 în țară în THE 2026 (1201–1500) și 591–600 în QS Europa; agricultură, medicină veterinară și industrie alimentară, într-un oraș cu multe locuri de muncă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 6 | Reputație globală medie. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 6 | Domenii cu cerere medie. |
| C7 | Costul vieții în oraș | 5 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 9 | Oraș cu multe locuri de muncă bine plătite. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026
Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” Iași · 4/14 · scor 6,00 · Fond fără formă
THE 2026 (1501+) și locul 93 în QS Europa Emergentă și Asia Centrală; inginerie și calculatoare, cu un centru IT în creștere la Iași.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 6 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 6 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 9 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 5 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 7 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa Emergentă și Asia Centrală
Universitatea „Ovidius” din Constanța · 4/14 · scor 5,72 · Fond în confirmare
THE 2026 (1501+) și 701–900 în QS Europa. Medicină, inginerie și științe ale mării, în cel mai mare port al țării.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 4 | Cercetare slabă. |
| C5 | Cererea candidaților | 6 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026
Universitatea din Oradea · 4/14 · scor 5,58 · Fond în confirmare
QS 2026 (1401+), 531–540 în QS Europa și THE 2026 (1501+). Universitate mare, într-un oraș care a atras multe investiții în ultimii ani.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 4 | Poziție slabă sau absentă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 5 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 7 | Domenii foarte cerute (medicină, inginerie, IT). |
| C7 | Costul vieții în oraș | 6 | Costuri medii. |
| C8 | Internaționalizare | 6 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 6 | Oportunități medii. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026; EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026
Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava · 4/14 · scor 5,36 · Fond în confirmare
QS 2026 (1401+) și 581–590 în QS Europa, dar a coborât în THE 2026 dincolo de pragul 1500. Costuri mici, însă puține locuri de muncă bine plătite în oraș.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | 4 | Poziție slabă sau absentă în QS. |
| C2 | Reputație globală | 4 | Reputație globală slabă. |
| C3 | Angajabilitate | 5 | Absolvenții își găsesc de lucru. |
| C4 | Cercetare | 5 | Cercetare medie. |
| C5 | Cererea candidaților | 5 | Cerere normală. |
| C6 | Domenii cerute | 6 | Domenii cu cerere medie. |
| C7 | Costul vieții în oraș | 7 | Oraș accesibil pentru studenți. |
| C8 | Internaționalizare | 5 | Deschidere moderată. |
| C9 | Orașul | 4 | Oraș cu puține oportunități. |
| C10 | Accesibilitate la admitere | 8 | Accesibil. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 4 | Coboară în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026; EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026; EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Edupedu: universitățile din România în QS World University Rankings 2026
- Edupedu: cele 22 de universități din România în Times Higher Education 2026
- EduPedu: universitățile românești în Times Higher Education 2026
- EduPedu: universitățile românești în QS Europa 2026
- EduPedu: universitățile românești în QS World University Rankings 2026
- Universitatea Transilvania: clasamentul THE pe domenii 2026
- EduPedu: universitățile românești în QS Europa Emergentă și Asia Centrală
Ce arată analiza
Universitatea din București îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Recunoaștere QS | Poziția în clasamentele QS 2026 (mondial sau european). | 16% |
| C2 | Reputație globală | Poziția în Times Higher Education 2026 și reputația academică. | 6% |
| C3 | Angajabilitate | Reputația la angajatori și rezultatele absolvenților pe piața muncii. | 6% |
| C4 | Cercetare | Rezultatele în cercetare și citări. | 8% |
| C5 | Cererea candidaților | Câți candidați se înscriu pe un loc. | 6% |
| C6 | Domenii cerute | Specializări cu cerere mare pe piața muncii. | 8% |
| C7 | Costul vieții în oraș | Chirie și trai pentru un student. | 8% |
| C8 | Internaționalizare | Studenți și profesori străini, programe în limbi străine. | 4% |
| C9 | Orașul | Locuri de muncă și salarii în orașul universității. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la admitere | Cât de ușor intri. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată. | 6% |
| C12 | Trend | Urcă sau coboară în clasamente. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Concurența la admitere. | 6% |
| C14 | Riscuri | Finanțare, scandaluri, calitatea programelor. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.