Acasă / Investiții / Investitori în start-ups ca al nostru

Analiză activă
Investitori în start-ups ca al nostru
22 de investitori internaționali care au finanțat start-ups ca al nostru, notați pe 14 condiții adaptate: capital proaspăt, tichet potrivit, teză care se potrivește, acces din România.
Întrebări la care răspunde analiza
- Ce investitori internaționali finanțează start-ups de fintech, date financiare și educație financiară, și au mai făcut-o?
- Care au capital proaspăt și o primă investiție potrivită pentru un start-up la pre-seed sau seed?
- Care investesc cu adevărat în România și în Europa Centrală și de Est?
- Ar evalua vreunul o colaborare directă cu noi? Invitația e deschisă tuturor celor 22.
An open invitation to all 22
Dear investors, we have done for you what we do for every asset: we looked for the substance behind the reputation, condition by condition, with a source for every score. We did it because a start-up like ours depends most on exactly the people on this list.
So we invite you, publicly and with respect, to do the same for us. Three things, any of them is welcome:
- Check your score. If a score is wrong, send us the correct value with a source. We publish the correction within 7 days and say who asked for it.
- Score us on the same 14 conditions. Our own assessment is below, without embellishment. Yours would be worth more than ours.
- Evaluate a direct collaboration. An investment, a programme, a data partnership or simply a 20-minute call. We publish the outcome only with your consent.
One rule protects both sides: a reply, a collaboration or an investment does not change any score. Only factual corrections with a source change scores, and every change is visible in the snapshots.
Open since 5 November 2026 to all 22 investors. Replies, corrections and the scores you give us are published below as they arrive.
Noi, pe aceleași 14 condiții
Autoevaluarea noastră pe setul general al radarului: 7 din 14 condiții îndeplinite, scor 6,12. Sincer: fondul e în metodă și în structură; ce mai datorăm sunt veniturile, utilizatorii și echipa. Exact acolo face diferența un investitor. Fond în confirmare
Radar Active Explozive · 7/14 · scor 6,12
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 3 | Încă nu are utilizatori sau venituri care să dovedească cererea; e mai mult promisiune. Date: Site lansat, gratuit, fără venituri încă. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. Date: Lansat cu produs funcțional, din resurse proprii, fără presiunea unui investitor. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. Date: Fără investitori și fără datorii. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 4 | Atrage puțini oameni pricepuți, parteneri sau dezvoltatori noi. Date: Echipă mică; căutăm parteneri și constructori. |
| C5 | Clienți reali | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). Date: Prea devreme: utilizatorii nu sunt încă măsurați public, deci nu ne dăm notă. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. Date: Fondator cu peste 22 de ani în livrarea de proiecte IT (PMP, PRINCE2). |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 9 | Oferta e bine împărțită: puține acțiuni sau tokenuri noi gata să inunde piața. Date: 100% fondatori: nimeni nu poate vinde masiv. |
| C8 | Comunitate naturală | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). Date: Prea devreme: comunitatea abia se formează, deci nu ne dăm notă. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. Date: Se explică într-o propoziție: fondul din spatele prețului, cu sursă la fiecare cifră. |
| C10 | Preț de intrare bun | 9 | Preț de intrare bun: ieftin față de rivali, față de vârf sau față de ce produce. Date: Etapă pre-seed: cel mai bun preț de intrare. |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. Date: Atenție mică și echilibrată. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). Date: Nu se tranzacționează: nu se poate evalua. |
| C13 | Puțini pe același pariu | 8 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. Date: Puține platforme notează public, cu sursă, toate clasele de active. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. Date: Regulile pieței (nu dăm recomandări personale) și dependența de un fondator. |
Investitorii de pe radar
22 investitori internaționali care au finanțat start-ups ca al nostru (fintech, date financiare, piețe de capital, educație financiară), notați pe 14 condiții adaptate, cu aceleași ponderi ca în restul radarului. Fiecare notă se sprijină pe surse publice, listate la fiecare investitor. Notele sunt înghețate în instantaneul din 5 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256). „Condiții” arată cât de potrivit e fiecare investitor pentru un start-up ca al nostru, nu cât de bun e investitorul în general.
| # | Investitorul | Tip | Unde | Prima investiție | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fil Rouge Capital | Fond pre-seed și accelerator | Zagreb; birou la București | 50.000–350.000 € | 12/14 | 7,28 | Fond fără formă |
| 2 | Seedcamp | Fond seed (first check) | Londra, New York; investește în Europa | 350.000–1,25 mil. $ | 11/14 | 7,82 | Fond confirmat |
| 3 | Bloomberg Beta | Fond seed, capital Bloomberg | San Francisco, New York | 250.000–2 mil. $ | 11/14 | 7,14 | Fond confirmat |
| 4 | Y Combinator | Accelerator | San Francisco; aplicare din toată lumea | 500.000 $ (standard) | 10/14 | 7,78 | Fond confirmat |
| 5 | Credo Ventures | Fond pre-seed CEE | Praga, Cracovia; CEE și diaspora | 1–5 mil. $ | 10/14 | 7,58 | Fond fără formă |
| 6 | Speedinvest | Fond seed cu echipă de fintech | Viena; Europa, inclusiv CEE | 50.000–1,5 mil. € | 10/14 | 7,30 | Fond fără formă |
| 7 | EBRD Star Venture | Program de sprijin (grant pentru consultanță) | 26 de țări, inclusiv România | grant de consultanță de până la 40.000 € | 9/14 | 7,24 | Fond fără formă |
| 8 | Startup Wise Guys | Accelerator B2B și fintech | Tallinn; program în România cu EBRD | până la 65.000 € | 9/14 | 6,96 | Fond fără formă |
| 9 | Inovo Venture Partners | Fond seed CEE | Varșovia; CEE și diaspora | 0,5–4 mil. € | 9/14 | 6,82 | Fond fără formă |
| 10 | QED Investors | Fond exclusiv fintech | SUA, Regatul Unit, America Latină, India | 1–3 mil. $ la seed | 8/14 | 7,02 | Fond confirmat |
| 11 | Bek Ventures (fostul Earlybird Digital East) | Fond seed și Series A | Istanbul; CEE și Turcia | seed și Series A, tichete mari | 7/14 | 6,74 | Fond fără formă |
| 12 | Point Nine | Fond seed B2B și AI | Berlin; investește global | 0,5–3 mil. € | 7/14 | 6,64 | Fond confirmat |
| 13 | CommerzVentures | Fond fintech (capital Commerzbank) | Frankfurt; Europa, SUA, Israel, Africa | Series A și B | 7/14 | 6,52 | Fond confirmat |
| 14 | OTB Ventures | Fond early growth | Varșovia, Luxemburg; Europa | până la 15 mil. $ | 7/14 | 6,36 | Fond în confirmare |
| 15 | EIC Accelerator (Comisia Europeană) | Grant și acțiuni de la UE | UE, inclusiv România | grant până la 2,5 mil. €; acțiuni 0,5–10 mil. € | 7/14 | 6,14 | Fond în confirmare |
| 16 | Finch Capital | Fond fintech | Amsterdam, Londra | 2–10 mil. € | 7/14 | 6,14 | Fond în confirmare |
| 17 | Techstars | Accelerator | Global; programul Anywhere e la distanță | 220.000 $ | 6/14 | 6,66 | Fond confirmat |
| 18 | Anthemis Group | Fond fintech | Londra, New York | 1–5 mil. $ | 6/14 | 6,40 | Fond confirmat |
| 19 | DB1 Ventures (Deutsche Börse) | Fond corporativ (bursa din Frankfurt) | Frankfurt; Europa | 5–25 mil. € | 5/14 | 6,40 | Fond în confirmare |
| 20 | 500 Emerging Europe | Fond pre-seed și seed | Polonia, România, Țările Baltice, Turcia | până la 1 mil. € | 4/14 | 6,32 | Fond fără formă |
| 21 | Nasdaq Ventures | Fond corporativ (bursa Nasdaq) | New York; SUA și Europa | sub 1 mil.–10 mil. $ | 4/14 | 6,30 | Fond în confirmare |
| 22 | Augmentum Fintech | Fond fintech listat, preluat în 2026 | Londra; Regatul Unit și Europa | runde de câteva milioane de lire | 1/14 | 4,70 | Formă fără fond |
Fiecare investitor, condiție cu condiție
Fil Rouge Capital · 50.000–350.000 € · 12/14 · scor 7,28 · Fond fără formă
Fond croat care a intrat oficial în România în 2025, cu fondul FRC3 de 60 de milioane de euro și un venture partner român, Matei Dumitrescu. Investește tichete pre-seed de 50.000–350.000 de euro, exact etapa noastră, cu posibilitate de reinvestire până la 4 milioane. Nu are încă exit-uri mari cunoscute.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 8 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 5 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 9 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 7 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 10 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini fondatori concurează pentru aceeași atenție. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Business Forum, Fil Rouge Capital intră în România; Ziarul Financiar, tichete între 50.000 și 350.000 €
Fil Rouge Capital: correct your score, score us or propose a call →
Seedcamp · 350.000–1,25 mil. $ · 11/14 · scor 7,82 · Fond confirmat
Primul investitor în Revolut și Wise și unul dintre primii în UiPath. În iunie 2026 a strâns 320 de milioane de dolari: 220 pentru primele investiții și 100 pentru rundele următoare. 80 de fondatori din portofoliu au investit chiar ei în fondul VII. Minusul pentru noi: fondul nou se îndreaptă spre AI, deep tech și științe fizice, iar concurența pentru atenția lor e mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 9 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 10 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 9 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 9 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 10 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 7 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 9 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 8 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte selectiv: acceptare sub 1-2%. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: TechCrunch, Seedcamp strânge 320 mil. $ (iunie 2026); F4 Fund, profilul Seedcamp
Bloomberg Beta · 250.000–2 mil. $ · 11/14 · scor 7,14 · Fond confirmat
Fondul de seed al Bloomberg, creat în 2013 cu misiunea declarată de a produce perspective din date. Își publică manualul de funcționare și se măsoară după cum îl notează fondatorii. A investit și în ianuarie 2026, din fondul V. Minusul: investește aproape numai în America de Nord.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 7 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 9 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 8 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 7 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 8 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 7 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 3 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Bloomberg, Bloomberg Beta; F4 Fund, profilul Bloomberg Beta
Bloomberg Beta: correct your score, score us or propose a call →
Y Combinator · 500.000 $ (standard) · 10/14 · scor 7,78 · Fond confirmat
Cel mai puternic accelerator din lume, cu Stripe și Coinbase printre absolvenți. Oferă un contract standard public de 500.000 de dolari și, în 2026, a organizat interviuri separate pentru fintech la New York. Problema e aglomerația: mai puțin de 1% din aplicanți sunt acceptați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 10 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 8 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 10 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 6 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 10 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 8 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 9 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 7 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 6 | Investește în Europa, rar în România. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Un nume atât de faimos încât atrage mii de cereri. |
| C12 | Ritm investițional | 9 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Foarte selectiv: acceptare sub 1-2%. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: The Block, YC interviuri fintech la New York (2026); Yespress, profilul Y Combinator
Y Combinator: correct your score, score us or propose a call →
Credo Ventures · 1–5 mil. $ · 10/14 · scor 7,58 · Fond fără formă
A condus sau co-condus runda pre-seed la UiPath și la ElevenLabs. Fondul 5, de 88 de milioane de dolari, s-a închis în martie 2026 și țintește 7-8 investiții noi pe an în fondatori din Europa Centrală și de Est. E generalist și preferă fondatori tehnici; tichetul de 1-5 milioane e peste nevoia unui start-up la început.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 9 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 9 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 10 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 6 | Prima investiție e la limita de sus a nevoii noastre. |
| C8 | Fondatori care revin | 7 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 9 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Tech.eu, Credo Stage 5 (martie 2026); Credo Ventures
Credo Ventures: correct your score, score us or propose a call →
Speedinvest · 50.000–1,5 mil. € · 10/14 · scor 7,30 · Fond fără formă
Are o echipă dedicată fintech și a investit timpuriu în Bitpanda, o platformă de investiții, și în Tide. A finanțat 233 de companii europene între 2011 și 2026 și a avut investiții noi și în iulie 2026. Riscul de urmărit: în 2025 și-a redus echipa cu 10%.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 9 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 7 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 8 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 8 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 7 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: Tech.eu Funding, profilul Speedinvest; PitchBook, Speedinvest
Speedinvest: correct your score, score us or propose a call →
EBRD Star Venture · grant de consultanță de până la 40.000 € · 9/14 · scor 7,24 · Fond fără formă
Nu ia acțiuni: oferă granturi pentru consultanță strategică de circa 40.000 de euro, mentorat și acces la finanțare. A sprijinit peste 550 de companii, iar ediția din România din 2025 a selectat 5 start-ups. EBRD investește și indirect, prin fonduri precum GapMinder Fund II.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 7 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 9 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 5 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 9 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 9 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini fondatori concurează pentru aceeași atenție. |
| C14 | Riscuri mici | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider, EBRD Star Venture 2025; EBRD, investiția în GapMinder Fund II
EBRD Star Venture: correct your score, score us or propose a call →
Startup Wise Guys · până la 65.000 € · 9/14 · scor 6,96 · Fond fără formă
Accelerator cu program dedicat fintech și peste 700 de investiții, care a lansat un accelerator în România împreună cu EBRD. Tichetul mic se potrivește etapei noastre, dar termenii sunt scumpi: până la 12% din companie pentru aproximativ 65.000 de euro, bani și program.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 5 | Termeni obișnuiți, fără transparență specială. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 5 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 5 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 9 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 8 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini fondatori concurează pentru aceeași atenție. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: The Recursive, Startup Wise Guys strânge 25 mil. €; Startup Intros, Startup Wise Guys 2026
Startup Wise Guys: correct your score, score us or propose a call →
Inovo Venture Partners · 0,5–4 mil. € · 9/14 · scor 6,82 · Fond fără formă
Unul dintre cele mai mari fonduri de seed din regiune (105 milioane de euro, 2023), cu Booksy și Preply în portofoliu. A investit și în februarie 2026, dar fondul III e deja investit în mare parte (28 din circa 38 de companii).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 8 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 7 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 7 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Tech.eu, Inovo Fund III; F4 Fund, profilul Inovo
Inovo Venture Partners: correct your score, score us or propose a call →
QED Investors · 1–3 mil. $ la seed · 8/14 · scor 7,02 · Fond confirmat
Investește numai în fintech, din 2007, cu peste 200 de companii și 28 de unicorni, printre care Nubank și Credit Karma. Teza e cea mai apropiată de noi, dar nu investește în Europa Centrală și de Est, iar tichetele de seed încep de la un milion de dolari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 9 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 9 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 10 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 4 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 8 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 9 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 2 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Foarte selectiv: acceptare sub 1-2%. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Crowdfund Insider, QED închide aproape 1 mld. $; F4 Fund, profilul QED
QED Investors: correct your score, score us or propose a call →
Bek Ventures (fostul Earlybird Digital East) · seed și Series A, tichete mari · 7/14 · scor 6,74 · Fond fără formă
Echipa care a investit devreme în UiPath, cu partenerul român Dan Lupu; primul fond a întors de circa 20 de ori banii. În 2024 s-a redenumit Bek Ventures și a strâns un fond de 250 de milioane de dolari. A investit în FintechOS și Payhawk, dar tichetele sunt pentru companii cu tracțiune.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 6 | Investește, dar într-un ritm lent sau neclar. |
| C2 | Fond nou disponibil | 8 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 8 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 10 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 4 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 6 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 8 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Bloomberg, Earlybird Digital East devine Bek Ventures; The Recursive, investiții în FintechOS și Payhawk
Bek Ventures: correct your score, score us or propose a call →
Point Nine · 0,5–3 mil. € · 7/14 · scor 6,64 · Fond confirmat
Investitor timpuriu în Revolut și Delivery Hero, cunoscut pentru SaaS și marketplace-uri B2B. În 2026 și-a mutat teza spre AI, iar investițiile încep de la 500.000 de euro, peste ce cere acum un start-up ca al nostru.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 8 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 9 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 5 | Prima investiție e la limita de sus a nevoii noastre. |
| C8 | Fondatori care revin | 7 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 4 | Teza lui e în altă parte (de exemplu deep tech sau apărare). |
| C10 | Acces pentru noi | 5 | Investește în Europa, rar în România. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Sifted, Point Nine strânge 180 mil. €; Incubator List, Point Nine
Point Nine: correct your score, score us or propose a call →
CommerzVentures · Series A și B · 7/14 · scor 6,52 · Fond confirmat
Fond fintech cu 550 de milioane de euro, investitor timpuriu în eToro și Marqeta. A investit și în februarie 2026. Teza e foarte apropiată, dar intră la Series A și B, deci abia după ce un start-up are venituri clare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 9 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 2 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 9 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 4 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Silicon Canals, CommerzVentures fondul III; CB Insights, CommerzVentures
CommerzVentures: correct your score, score us or propose a call →
OTB Ventures · până la 15 mil. $ · 7/14 · scor 6,36 · Fond în confirmare
A investit în FintechOS, din România, și are un fond separat pentru rundele următoare. În 2025-2026 s-a mutat însă spre apărare și AI suveran și investește în companii cu venituri, cu tichete mari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 8 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 2 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 4 | Teza lui e în altă parte (de exemplu deep tech sau apărare). |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: The Recursive, OTB Growth Fund I și FintechOS; F4 Fund, profilul OTB Ventures
OTB Ventures: correct your score, score us or propose a call →
EIC Accelerator (Comisia Europeană) · grant până la 2,5 mil. €; acțiuni 0,5–10 mil. € · 7/14 · scor 6,14 · Fond în confirmare
Programul european care combină granturi cu investiții în acțiuni; în februarie 2026 a selectat 61 de companii, cu 467 de milioane de euro. A finanțat și start-ups românești. Pentru noi e greu: programul e pentru deep tech la nivel de maturitate tehnologică 6-8, iar rata de succes e de circa 6%.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 8 | Fond închis recent, cu bani de investit. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 6 | Rețea utilă, fără programe speciale. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 6 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 3 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 5 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 2 | Teza lui e în altă parte (de exemplu deep tech sau apărare). |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 7 | Ritm în creștere al investițiilor noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte selectiv: acceptare sub 1-2%. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: EIC, 61 de companii selectate (februarie 2026); Romania Insider, Amsimcel finanțat de EIC
EIC Accelerator: correct your score, score us or propose a call →
Finch Capital · 2–10 mil. € · 7/14 · scor 6,14 · Fond în confirmare
Fond fintech care publică anual raportul despre fintech-ul european și a investit și în 2026. Fondul Europe III, de 150 de milioane de euro, intră însă la Series A și B, în companii cu venituri de 2-5 milioane de euro.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 7 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 7 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 2 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 4 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Tech.eu, Finch Capital Europe III; CB Insights, Finch Capital
Finch Capital: correct your score, score us or propose a call →
Techstars · 220.000 $ · 6/14 · scor 6,66 · Fond confirmat
Accelerator cu peste 10.000 de mentori și programe dedicate fintech, inclusiv la New York și Londra. Programul Techstars Anywhere se poate face de la distanță, deci și din România. Investiția e de 220.000 de dolari, pentru circa 5% plus un SAFE. Acceptarea e în jur de 1%.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 6 | Termeni obișnuiți, fără transparență specială. |
| C4 | Rețea și ajutor | 9 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 5 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 8 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 7 | Fondatorii revin, îl recomandă sau investesc în el. |
| C9 | Teza se potrivește | 6 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 7 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Foarte selectiv: acceptare sub 1-2%. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: Techstars, termenii investiției; Startup Intros, Techstars Anywhere toamna 2026
Anthemis Group · 1–5 mil. $ · 6/14 · scor 6,40 · Fond confirmat
Considerat primul fond dedicat fintech, investitor timpuriu în Betterment, și cu cel mai mare fond pentru fintech fondat de femei. A făcut 7 investiții în 2025, dar și-a lărgit teza spre climă, sănătate și AI, iar ultimul fond mare e din 2021.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 7 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 7 | Are rezerve și își urmează companiile. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 6 | Prima investiție e la limita de sus a nevoii noastre. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 4 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 5 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: F4 Fund, profilul Anthemis; Finextra, Anthemis strânge 700 mil. $
Anthemis Group: correct your score, score us or propose a call →
DB1 Ventures (Deutsche Börse) · 5–25 mil. € · 5/14 · scor 6,40 · Fond în confirmare
Brațul de investiții al Deutsche Börse, cu 400 de milioane de euro, axat pe infrastructura piețelor de capital. În aprilie 2026 a investit în Performativ, o platformă pentru managementul investițiilor. Tema e potrivită, dar tichetul minim de 5 milioane de euro e pentru companii mature.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 8 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 6 | Termeni obișnuiți, fără transparență specială. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 6 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 7 | Exit-uri mari și companii crescute de la început. |
| C7 | Tichet potrivit | 1 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 5 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 9 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 5 | Investește în Europa, rar în România. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 6 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Deutsche Börse, DB1 Ventures; Deutsche Börse, investiția în Performativ (aprilie 2026)
DB1 Ventures: correct your score, score us or propose a call →
500 Emerging Europe · până la 1 mil. € · 4/14 · scor 6,32 · Fond fără formă
Brațul regional al 500 Global, cu România printre piețele prioritare și tichete de până la un milion de euro pentru 5-10% din companie. Fondul II e din 2022, iar despre investițiile recente am găsit puține informații publice, de aceea notele de activitate sunt prudente.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 6 | Investește, dar într-un ritm lent sau neclar. |
| C2 | Fond nou disponibil | 5 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 7 | Termeni corecți, publici și standard. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 6 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 6 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 8 | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed. |
| C8 | Fondatori care revin | 6 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 5 | Generalist: sectorul nostru e posibil, nu preferat. |
| C10 | Acces pentru noi | 8 | Investește în România sau CEE, cu aplicare deschisă. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 5 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: InforCapital, 500 Emerging Europe Fund II; Seedtable, 500 Emerging Europe
500 Emerging Europe: correct your score, score us or propose a call →
Nasdaq Ventures · sub 1 mil.–10 mil. $ · 4/14 · scor 6,30 · Fond în confirmare
Brațul de investiții al bursei Nasdaq, axat pe date de piață, analiză și infrastructura piețelor. A investit în 2025 în Juniper Square și a condus runda Series B la FinCom. Tema se potrivește cu radarul nostru, dar investițiile medii sunt în jur de 5 milioane de dolari.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 7 | Investește activ: tranzacții noi în ultimele 12 luni. |
| C2 | Fond nou disponibil | 6 | Fond încă în investire, fără capital proaspăt. |
| C3 | Termeni corecți | 6 | Termeni obișnuiți, fără transparență specială. |
| C4 | Rețea și ajutor | 8 | Rețea puternică: mentori, co-investitori, clienți. |
| C5 | Investiții repetate | 6 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 6 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 5 | Prima investiție e la limita de sus a nevoii noastre. |
| C8 | Fondatori care revin | 5 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 4 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 5 | Ritm constant. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Surse: CB Insights, Nasdaq Ventures; Finviz, investiția în Juniper Square
Nasdaq Ventures: correct your score, score us or propose a call →
Augmentum Fintech · runde de câteva milioane de lire · 1/14 · scor 4,70 · Formă fără fond
Singurul fond fintech listat la Londra, cu investiții în Tide și Gemini, care a condus în 2025 o rundă de 4,5 milioane de lire în platforma de investiții RetailBook. În mai 2026 a fost preluat de Frontier Bidco pentru 185,7 milioane de lire, iar strategia de după preluare nu e încă clară. E pe listă ca exemplu de investitor potrivit ca teză, dar nesigur acum.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | 4 | Nicio investiție nouă anunțată recent. |
| C2 | Fond nou disponibil | 2 | Fond vechi, în mare parte investit. |
| C3 | Termeni corecți | 6 | Termeni obișnuiți, fără transparență specială. |
| C4 | Rețea și ajutor | 6 | Rețea utilă, fără programe speciale. |
| C5 | Investiții repetate | 5 | Uneori reinvestește. |
| C6 | Istoric dovedit | 6 | Câteva exit-uri bune. |
| C7 | Tichet potrivit | 4 | Prima investiție e mult prea mare pentru un start-up ca al nostru. |
| C8 | Fondatori care revin | 5 | Reputație bună printre fondatori. |
| C9 | Teza se potrivește | 8 | Investește exact în fintech, date financiare sau educație. |
| C10 | Acces pentru noi | 4 | Nu investește în regiunea noastră. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Ritm investițional | 3 | Tot mai puține investiții noi. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Concurență moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 3 | Riscuri mari: schimbare de control, restructurare sau fond pe final. |
Surse: LSE, Frontier Bidco finalizează preluarea Augmentum; Cision, raportul anual Augmentum 2025
Augmentum Fintech: correct your score, score us or propose a call →
Răspunsurile investitorilor
Publicăm aici răspunsurile primite, cu acordul celor care le trimit, și corecturile făcute la cererea lor. Invitația e deschisă din 5 noiembrie 2026.
Datele din spatele notelor
Ce arată analiza
Fil Rouge Capital se potrivește cel mai bine (12 din 14 condiții). Investitorii care au și un tichet potrivit etapei noastre, și acces real din România: Fil Rouge Capital, Seedcamp, Speedinvest, EBRD Star Venture, Startup Wise Guys, Inovo Venture Partners, Techstars, 500 Emerging Europe. Fondurile cu teza cea mai apropiată de noi (fintech, date financiare, piețe de capital) sunt Speedinvest, Startup Wise Guys, QED Investors, CommerzVentures, Finch Capital, Anthemis Group, DB1 Ventures, Nasdaq Ventures, Augmentum Fintech, dar cele mai multe intră abia după ce o companie are venituri sau nu investesc în regiunea noastră. Ordinea practică e deci: întâi fondurile și programele de pre-seed active în România, apoi marile fonduri de seed, iar specialiștii în fintech după primele venituri.
Lista arată potrivirea pe surse publice, nu un acord: niciunul dintre acești investitori nu ne-a evaluat și nu a promis că investește. Nu este o recomandare de investiții.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Investește cu adevărat | Investiții noi anunțate în ultimele 12 luni, nu doar un fond pe hârtie. | 16% |
| C2 | Fond nou disponibil | Un fond închis recent, cu bani încă neinvestiți. | 6% |
| C3 | Termeni corecți | Termeni publici și standard, fără structuri agresive pentru fondatori. | 6% |
| C4 | Rețea și ajutor | Mentori, co-investitori și acces la clienți, nu doar bani. | 8% |
| C5 | Investiții repetate | Rezerve pentru rundele următoare: rămâne alături de portofoliu. | 6% |
| C6 | Istoric dovedit | Exit-uri și companii mari crescute de la început. | 8% |
| C7 | Tichet potrivit | Prima investiție se potrivește unui start-up la pre-seed sau seed (până la circa 1,5 milioane de euro). | 8% |
| C8 | Fondatori care revin | Fondatorii din portofoliu îl recomandă sau investesc chiar ei în fondurile lui. | 4% |
| C9 | Teza se potrivește | Investește în fintech, date financiare, piețe de capital sau educație financiară. | 6% |
| C10 | Acces pentru noi | Investește în România sau în Europa Centrală și de Est, cu aplicare deschisă. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; un nume foarte mediatizat atrage mii de cereri. | 6% |
| C12 | Ritm investițional | Numărul de investiții noi crește sau rămâne constant. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Câți fondatori concurează pentru aceeași atenție: rata de acceptare. | 6% |
| C14 | Riscuri mici | Fără restructurări, schimbări de control, scandaluri sau fond pe final. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.