Acasă / Social · Europa / Cele mai bune sisteme de licee din Europa

Analiză activă
Cele mai bune sisteme de licee din Europa
22 de sisteme de licee europene, comparate pe țări: scorurile PISA 2022 la matematică, citire și științe, echitate, profesori și accesul pentru familiile care se mută.
Întrebări la care răspunde analiza
- În ce țări europene învață cel mai bine elevii de liceu?
- Unde depind rezultatele cel mai puțin de familia elevului?
- Unde e cel mai ușor pentru o familie din România care se mută?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. 3 condiții se calculează din date publice, după formule publicate; restul sunt judecată, cu justificare și surse la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-licee-europa-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Irlanda | 12/14 | 7,60 | Fond fără formă |
| 2 | Estonia | 11/14 | 8,16 | Fond fără formă |
| 3 | Elveția | 10/14 | 7,64 | Fond confirmat |
| 4 | Finlanda | 10/14 | 7,12 | Fond confirmat |
| 5 | Danemarca | 9/14 | 7,06 | Fond fără formă |
| 6 | Polonia | 8/14 | 6,84 | Fond fără formă |
| 7 | Cehia | 8/14 | 6,66 | Fond fără formă |
| 8 | Regatul Unit | 7/14 | 6,92 | Fond fără formă |
| 9 | Țările de Jos | 6/14 | 6,70 | Fond confirmat |
| 10 | Belgia | 6/14 | 6,58 | Fond confirmat |
| 11 | Austria | 6/14 | 6,58 | Fond confirmat |
| 12 | Suedia | 6/14 | 6,50 | Fond fără formă |
| 13 | Slovenia | 6/14 | 6,36 | Fond fără formă |
| 14 | Norvegia | 6/14 | 6,04 | Fond confirmat |
| 15 | Germania | 5/14 | 6,14 | Fond confirmat |
| 16 | Lituania | 4/14 | 6,26 | Fond fără formă |
| 17 | Spania | 4/14 | 6,06 | Fond fără formă |
| 18 | Franța | 4/14 | 5,90 | Fond confirmat |
| 19 | Italia | 4/14 | 5,76 | Fond fără formă |
| 20 | Letonia | 3/14 | 6,42 | Fond fără formă |
| 21 | Portugalia | 3/14 | 6,02 | Fond fără formă |
| 22 | Ungaria | 3/14 | 5,72 | Fond fără formă |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Irlanda · 12/14 · scor 7,60 · Fond fără formă
Primul loc din UE și din OCDE la citire (516) și rezultate bune la științe (504); predare în engleză, deci acces ușor pentru familiile care se mută.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 492 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 10 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 516 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 8 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 504 puncte |
| C4 | Echitate | 8 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 7 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 9 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 8 | Ușor de accesat (de exemplu, predare în engleză). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Presiune mică, selecție târzie. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Estonia · 11/14 · scor 8,16 · Fond fără formă
Cel mai bun sistem școlar din Europa la PISA 2022: primul la științe (526), la egalitate pe primul loc la matematică (510) și la citire (511). Rezultate foarte bune și pentru elevii din familii modeste.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 10 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 510 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 10 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 511 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 10 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 526 puncte |
| C4 | Echitate | 9 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 9 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 7 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 7 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Presiune mică, selecție târzie. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Elveția · 10/14 · scor 7,64 · Fond confirmat
La egalitate pe primul loc în Europa la matematică (508), cu un sistem dual în care ucenicia e la fel de respectată ca liceul teoretic; citirea e mai slabă (483).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 10 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 508 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 483 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 8 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 503 puncte |
| C4 | Echitate | 7 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 9 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 9 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 9 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 10 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 8 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Finlanda · 10/14 · scor 7,12 · Fond confirmat
Profesori foarte bine pregătiți și respectați și al doilea scor la științe din Europa (511); rezultatele au scăzut constant din 2006 încoace.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 484 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 490 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 9 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 511 puncte |
| C4 | Echitate | 8 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 7 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 10 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 7 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Selecție timpurie și presiune mare. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Danemarca · 9/14 · scor 7,06 · Fond fără formă
Rezultate echilibrate (489, 489, 494) și diferențe mici între elevi; engleza e foarte bine stăpânită.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 489 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 489 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 494 puncte |
| C4 | Echitate | 8 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 8 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 9 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Polonia · 8/14 · scor 6,84 · Fond fără formă
Unul dintre marile succese educaționale din Europa în ultimele două decenii; matematică 489, științe 499. Rezultatele au scăzut față de 2018, ca în cea mai mare parte a Europei.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 489 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 489 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 499 puncte |
| C4 | Echitate | 7 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 7 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Cehia · 8/14 · scor 6,66 · Fond fără formă
Rezultate peste media OCDE (487, 489, 498), dar legătura dintre mediul familial și rezultate e mai puternică decât în nordul Europei.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 487 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 489 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 498 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 7 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Regatul Unit · 7/14 · scor 6,92 · Fond fără formă
Rezultate peste media OCDE la toate trei probele (489, 494, 500) și predare în engleză; diferențe mari între școli și regiuni.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 489 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 8 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 494 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 500 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 9 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 9 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 8 | Ușor de accesat (de exemplu, predare în engleză). |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Rezultate stabile sau în scădere ușoară. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Țările de Jos · 6/14 · scor 6,70 · Fond confirmat
A doua matematică din UE după Estonia (493), dar o scădere puternică la citire (459); orientarea timpurie spre trasee diferite e un punct sensibil.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 8 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 493 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 3 | Sub media europeană la citire. Date: citire: 459 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 488 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 7 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 9 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 10 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Rezultate stabile sau în scădere ușoară. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Selecție timpurie și presiune mare. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Belgia · 6/14 · scor 6,58 · Fond confirmat
Rezultate bune la matematică (489) și științe (491), dar diferențe mari între comunitățile flamandă și franceză și între școli.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 489 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 479 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 491 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 8 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 8 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Austria · 6/14 · scor 6,58 · Fond confirmat
Peste media OCDE la matematică (487) și științe (491), cu un sistem de ucenicie foarte respectat; orientarea timpurie, la 10 ani, accentuează diferențele sociale.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la matematică din Europa. Date: matematică: 487 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 480 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 491 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 7 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 9 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 7 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Rezultate stabile sau în scădere ușoară. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: tabelul-sinteză al rezultatelor; OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore)
Suedia · 6/14 · scor 6,50 · Fond fără formă
Citire 487 și științe 494; scăderea din 2022 a anulat mare parte din progresul dintre 2012 și 2018.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 482 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la citire din Europa. Date: citire: 487 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 494 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 7 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 8 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: tabelul-sinteză al rezultatelor; OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Slovenia · 6/14 · scor 6,36 · Fond fără formă
Matematică 485 și științe 500, peste media OCDE; citirea (469) e punctul slab.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 485 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 4 | Sub media europeană la citire. Date: citire: 469 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 7 | Printre cele mai bune scoruri la științe din Europa. Date: științe: 500 puncte |
| C4 | Echitate | 7 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Norvegia · 6/14 · scor 6,04 · Fond confirmat
Școli bine finanțate și echitabile, dar rezultatele (468, 477, 478) au scăzut puternic în 2022, mai mult decât în majoritatea țărilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 4 | Sub media europeană la matematică. Date: matematică: 468 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 477 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 4 | Sub media europeană la științe. Date: științe: 478 puncte |
| C4 | Echitate | 7 | Rezultate bune și pentru elevii din familii modeste. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 8 | Profesori foarte bine pregătiți și respectați. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 9 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Selecție timpurie și presiune mare. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Germania · 5/14 · scor 6,14 · Fond confirmat
Științe 492, peste media OCDE, dar 2022 a adus cele mai slabe rezultate măsurate vreodată în Germania la toate trei probele.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 475 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 480 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 492 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 8 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 8 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 7 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: tabelul-sinteză al rezultatelor; OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore)
Lituania · 4/14 · scor 6,26 · Fond fără formă
Rezultate apropiate de media OCDE (475, 472, 484) și stabile în timp, spre deosebire de scăderile din majoritatea țărilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 475 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 472 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 484 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Presiune mică, selecție târzie. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Spania · 4/14 · scor 6,06 · Fond fără formă
Rezultate apropiate de media OCDE (473, 474, 485), cu diferențe mici între elevi, dar cu o rată mare de repetare a anului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 473 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 474 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 485 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Franța · 4/14 · scor 5,90 · Fond confirmat
Rezultate în jurul mediei OCDE (474, 474, 487), dar cu una dintre cele mai puternice legături între mediul familial și rezultate din Europa.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 474 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 474 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 487 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 7 | Mulți elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 8 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 8 | Elevii vorbesc bine limbi străine. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 4 | Greu de accesat pentru o familie nou venită. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 6 | Rezultate stabile sau în scădere ușoară. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Selecție timpurie și presiune mare. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore)
Italia · 4/14 · scor 5,76 · Fond fără formă
Citire 482, peste media OCDE, dar matematică (471) și științe (477) sub ea; diferențe mari între nordul și sudul țării.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 4 | Sub media europeană la matematică. Date: matematică: 471 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 482 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 4 | Sub media europeană la științe. Date: științe: 477 puncte |
| C4 | Echitate | 5 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 7 | Liceu și ucenicie, ambele de calitate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Letonia · 3/14 · scor 6,42 · Fond fără formă
Matematică 483 și științe 494, peste media OCDE, cu rezultate stabile față de 2018; datele au avut abateri de la standardele de eșantionare PISA.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 483 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 475 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 6 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 494 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 8 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 8 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: tabelul-sinteză al rezultatelor; OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore)
Portugalia · 3/14 · scor 6,02 · Fond fără formă
Rezultate apropiate de media OCDE (472, 477, 484), după două decenii de progres; în 2022 a scăzut, ca majoritatea țărilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 472 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 477 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 484 puncte |
| C4 | Echitate | 6 | Echitate medie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 6 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 6 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022: scorurile medii pe țări (anexa publicată de Ministerul Educației din Singapore); OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Ungaria · 3/14 · scor 5,72 · Fond fără formă
Rezultate apropiate de media OCDE (473, 473, 486), dar diferențe mari între școli în funcție de mediul social al elevilor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la matematică. Date: matematică: 473 puncte |
| C2 | Citire (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la citire. Date: citire: 473 puncte |
| C3 | Științe (PISA) | 5 | Aproape de media OCDE la științe. Date: științe: 486 puncte |
| C4 | Echitate | 4 | Rezultatele depind mult de familie. |
| C5 | Elevi de top | 6 | O pondere medie de elevi de top. |
| C6 | Educație publică gratuită | 10 | Licee de stat foarte bune, gratuite. |
| C7 | Profesori | 5 | Profesori bine pregătiți. |
| C8 | Trasee diverse | 6 | Trasee diverse, inegal respectate. |
| C9 | Limbi străine | 6 | Limbi străine învățate mediu. |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | 5 | Accesibil cu efort. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | 7 | Rezultatele cresc. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Presiune moderată. |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: OCDE, PISA 2022, volumul I: cum s-au descurcat țările
Formulele condițiilor calculate
- C1: Matematică, PISA 2022: nota = (scorul − 440) / 7 (510 dă 10, 489 dă 7).
- C2: Citire, PISA 2022: nota = (scorul − 440) / 7.
- C3: Științe, PISA 2022: nota = (scorul − 450) / 7 (500 dă 7).
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
Ce arată analiza
Irlanda îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Matematică (PISA) | Scorul mediu al elevilor de 15 ani la matematică, PISA 2022. | 16% |
| C2 | Citire (PISA) | Scorul mediu la citire, PISA 2022. | 6% |
| C3 | Științe (PISA) | Scorul mediu la științe, PISA 2022. | 6% |
| C4 | Echitate | Cât de puțin depind rezultatele de mediul familial. | 8% |
| C5 | Elevi de top | Ponderea elevilor cu rezultate foarte bune. | 6% |
| C6 | Educație publică gratuită | Licee de stat bune, fără taxe. | 8% |
| C7 | Profesori | Pregătirea, statutul și salariul profesorilor. | 8% |
| C8 | Trasee diverse | Liceu teoretic și ucenicie de calitate, ambele respectate. | 4% |
| C9 | Limbi străine | Cât de bine învață elevii limbi străine. | 6% |
| C10 | Acces pentru familiile care se mută | Limba de predare și ușurința de a intra în sistem. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; „modelele” celebre pot fi supraevaluate. | 6% |
| C12 | Trend | Rezultatele cresc sau scad față de testele anterioare. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Selecție și presiune timpurie asupra elevilor. | 6% |
| C14 | Riscuri | Lipsă de profesori, inegalități, reforme bruște. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.