Acasă / Social · România / Cele mai bune licee din România

Analiză activă
Cele mai bune licee din România
22 de licee de top, notate pe 14 condiții: media la BAC 2025, promovarea, ultima medie de admitere și ce primesc elevii față de cât de greu intră.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care licee au cele mai bune rezultate la bacalaureat?
- Unde primesc elevii cel mai mult față de cât de greu e să intri?
- Merită un liceu de top din București față de unul din Iași sau Cluj?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. 6 condiții se calculează din date publice, după formule publicate; restul sunt judecată, cu justificare și surse la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-licee-romania-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași | 10/14 | 7,34 | Fond fără formă |
| 2 | Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași | 10/14 | 7,24 | Fond fără formă |
| 3 | Colegiul Național „Emil Racoviță”, Cluj-Napoca | 9/14 | 7,48 | Fond fără formă |
| 4 | Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București | 9/14 | 7,44 | Fond confirmat |
| 5 | Colegiul Național, Iași | 9/14 | 7,42 | Fond fără formă |
| 6 | Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București | 9/14 | 7,24 | Fond fără formă |
| 7 | Liceul Teoretic „Avram Iancu”, Cluj-Napoca | 9/14 | 7,04 | Fond fără formă |
| 8 | Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Constanța | 9/14 | 6,74 | Fond confirmat |
| 9 | Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București | 8/14 | 7,06 | Fond confirmat |
| 10 | Colegiul Național „Sfântul Sava”, București | 8/14 | 7,02 | Fond confirmat |
| 11 | Colegiul Național „Spiru Haret”, București | 8/14 | 6,78 | Fond confirmat |
| 12 | Colegiul Național „Andrei Șaguna”, Brașov | 7/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 13 | Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București | 7/14 | 6,74 | Fond fără formă |
| 14 | Colegiul Național „Matei Basarab”, București | 7/14 | 6,66 | Fond fără formă |
| 15 | Colegiul Național „Unirea”, Focșani | 7/14 | 6,64 | Fond fără formă |
| 16 | Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Cluj-Napoca | 7/14 | 6,60 | Fond fără formă |
| 17 | Colegiul Național „Gheorghe Șincai”, Cluj-Napoca | 7/14 | 6,60 | Fond fără formă |
| 18 | Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați | 7/14 | 6,54 | Fond fără formă |
| 19 | Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava | 7/14 | 6,54 | Fond fără formă |
| 20 | Colegiul Național „Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila | 7/14 | 6,54 | Fond fără formă |
| 21 | Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Iași | 7/14 | 6,54 | Fond fără formă |
| 22 | Colegiul Național „Ion C. Brătianu”, Pitești | 7/14 | 6,42 | Fond fără formă |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași · 10/14 · scor 7,34 · Fond fără formă
BAC 9,31 și admitere 9,37; aproape toți absolvenții promovează (99,3%).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,31 |
| C2 | Promovare la BAC | 9 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99,3% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,37 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 5 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,31 − admitere 9,37 = -0,06 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Se intră relativ ușor, la rezultate bune. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,37 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași · 10/14 · scor 7,24 · Fond fără formă
BAC 9,27 cu promovare 100% și admitere 9,37.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,27 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,37 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 5 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,27 − admitere 9,37 = -0,10 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Se intră relativ ușor, la rezultate bune. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,37 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Emil Racoviță”, Cluj-Napoca · 9/14 · scor 7,48 · Fond fără formă
Cel mai bun liceu din Cluj la BAC 2025 (9,33), cu media la BAC peste media de admitere: elevii ies cel puțin la nivelul la care au intrat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,33 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 6 | Se intră cu medii mari. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,32 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 6 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,33 − admitere 9,32 = 0,01 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Se intră relativ ușor, la rezultate bune. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,32 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București · 9/14 · scor 7,44 · Fond confirmat
Primul liceu din țară după media la BAC 2025 (9,53) și după ultima medie de admitere (9,62); toți absolvenții au promovat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 9 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,53 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 9 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,62 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 5 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,53 − admitere 9,62 = -0,09 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 2 | Foarte greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,62 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | 8 | Urcă în clasamente. |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național, Iași · 9/14 · scor 7,42 · Fond fără formă
Al doilea liceu din țară la BAC 2025 (9,41), cu o medie de admitere mai mică decât liceele de top din București: rezultate foarte bune la un prag de intrare mai accesibil.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,41 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,42 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 6 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,41 − admitere 9,42 = -0,01 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,42 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, București · 9/14 · scor 7,24 · Fond fără formă
Liceu bilingv cu BAC 9,23 și admitere 9,30; profil de limbi străine, util pentru studii în străinătate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,23 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 6 | Se intră cu medii mari. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,3 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 5 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,23 − admitere 9,3 = -0,07 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 8 | Se intră relativ ușor, la rezultate bune. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,3 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Liceul Teoretic „Avram Iancu”, Cluj-Napoca · 9/14 · scor 7,04 · Fond fără formă
Liceu teoretic intrat în ambele topuri naționale: admitere 9,35 și BAC 9,21.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,21 |
| C2 | Promovare la BAC | 8 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,35 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 5 | Elevii ies cam la nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,21 − admitere 9,35 = -0,14 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 6 | Liceu cu reputație bună. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 7 | Se intră relativ ușor, la rezultate bune. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,35 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Constanța · 9/14 · scor 6,74 · Fond confirmat
A patra medie de admitere din țară (9,57) și BAC 9,24: foarte căutat, dar rezultatele la final sunt sub prețul de intrare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,24 |
| C2 | Promovare la BAC | 9 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99,5% |
| C3 | Cererea la admitere | 9 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,57 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 3 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,24 − admitere 9,57 = -0,33 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 3 | Foarte greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,57 |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București · 8/14 · scor 7,06 · Fond confirmat
Liceu specializat în informatică, cu cea mai mare medie de admitere din țară (9,62, la egalitate cu „Gheorghe Lazăr”) și 9,38 la BAC.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,38 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 9 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,62 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 4 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,38 − admitere 9,62 = -0,24 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 9 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 2 | Foarte greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,62 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Sfântul Sava”, București · 8/14 · scor 7,02 · Fond confirmat
Unul dintre cele mai vechi licee din țară, cu admitere de 9,60 și BAC de 9,35; intrarea e foarte grea pentru un rezultat apropiat de al altor licee de top.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,35 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 9 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,6 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 4 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,35 − admitere 9,6 = -0,25 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 2 | Foarte greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,6 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025; Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
Colegiul Național „Spiru Haret”, București · 8/14 · scor 6,78 · Fond confirmat
Al cincilea liceu din țară după ultima medie de admitere (9,52), dar cu BAC 9,17: intrarea e foarte grea pentru un rezultat sub cel al primelor colegii.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,17 |
| C2 | Promovare la BAC | 9 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99,5% |
| C3 | Cererea la admitere | 8 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,52 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 3 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,17 − admitere 9,52 = -0,35 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 4 | Foarte greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,52 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025; Edupedu (date BacPlus): top 20 licee din București după media la BAC 2025
Colegiul Național „Andrei Șaguna”, Brașov · 7/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Cel mai bun liceu din Brașov la BAC 2025 (9,30, promovare 100%); nu apare în topul național după media de admitere, deci intrarea e mai accesibilă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,3 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București · 7/14 · scor 6,74 · Fond fără formă
Admitere 9,40 (locul 9 în țară), BAC 9,08 cu promovare 100%; cel mai mare număr de absolvenți dintre colegiile de top din București.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 6 | Media la BAC e bună. Date: media la BAC 2025: 9,08 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,4 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 3 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,08 − admitere 9,4 = -0,32 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,4 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025; Edupedu (date BacPlus): top 20 licee din București după media la BAC 2025
Colegiul Național „Matei Basarab”, București · 7/14 · scor 6,66 · Fond fără formă
Admitere 9,42 (locul 8 în țară) și BAC 9,06 cu promovare 100%; rezultatul final e sub prețul de intrare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 6 | Media la BAC e bună. Date: media la BAC 2025: 9,06 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | 7 | Se intră doar cu medii foarte mari: cerere uriașă. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,42 |
| C4 | Rezultate față de cerere | 2 | Elevii ies sub nivelul la care au intrat. Date: BAC 9,06 − admitere 9,42 = -0,36 |
| C5 | Constanță | 9 | E în top și la BAC, și la admitere. Date: în topul la BAC și în cel la admitere |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 9 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | 6 | Destul de greu de intrat. Date: ultima medie de admitere 2025: 9,42 |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025; Edupedu (date BacPlus): top 20 licee din București după media la BAC 2025
Colegiul Național „Unirea”, Focșani · 7/14 · scor 6,64 · Fond fără formă
Locul 6 în țară la BAC 2025 (9,32), înaintea multor colegii din marile orașe; nu apare în topul național la admitere, deci intrarea e mai accesibilă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 8 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,32 |
| C2 | Promovare la BAC | 9 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99,4% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Cluj-Napoca · 7/14 · scor 6,60 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,21, cu promovare 100%, într-un oraș cu multe licee bune și universități puternice.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,21 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Gheorghe Șincai”, Cluj-Napoca · 7/14 · scor 6,60 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,19, cu promovare 100%, peste media de admitere 2024 (8,67).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,19 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 8 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați · 7/14 · scor 6,54 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,25, cu promovare 100%; cel mai bun liceu din Galați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,25 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava · 7/14 · scor 6,54 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,22 (promovare 100%), față de o medie de admitere 2024 de 8,50: elevii ies mult peste nivelul cu care intră.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,22 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila · 7/14 · scor 6,54 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,22 cu promovare 100%, față de o medie de admitere 2024 de 8,40, unul dintre cele mai mari salturi din top.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,22 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Iași · 7/14 · scor 6,54 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,19 (promovare 100%), față de o medie de admitere 2024 de 8,05: cel mai mare salt dintre primele 20 de licee din țară.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,19 |
| C2 | Promovare la BAC | 10 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 100% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Colegiul Național „Ion C. Brătianu”, Pitești · 7/14 · scor 6,42 · Fond fără formă
BAC 2025: 9,19, cu 242 de absolvenți, unul dintre cele mai mari colegii din top.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | 7 | Media la BAC e printre cele mai mari din țară. Date: media la BAC 2025: 9,19 |
| C2 | Promovare la BAC | 8 | Toți sau practic toți absolvenții iau bacalaureatul. Date: promovare: 99,2% |
| C3 | Cererea la admitere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C4 | Rezultate față de cerere | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C5 | Constanță | 5 | Rezultate amestecate. Date: doar în topul la BAC |
| C6 | Acces gratuit | 10 | Gratuit: liceu de stat. |
| C7 | Oraș universitar | 7 | Mare centru universitar. |
| C8 | Tradiție și statut | 8 | Colegiu național cu tradiție. |
| C9 | Profiluri cerute | 7 | Profiluri foarte cerute (de exemplu, matematică-informatică). |
| C10 | Accesibilitate la intrare | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Trend | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
Surse: Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Formulele condițiilor calculate
- C1: Media la BAC 2025: nota = 10 − (9,6 − media) × 8 (o medie de 9,35 dă 8).
- C2: Rata de promovare la BAC 2025: nota = 10 − (100 − rata) × 2 (99% dă 8).
- C3: Ultima medie de admitere 2025: nota = 10 − (9,7 − media) × 10 (9,4 dă 7). Fără date dacă liceul nu e în topul național la admitere.
- C4: Rezultate față de cerere: media la BAC minus ultima medie de admitere, din același an; nota = 6 + diferența × 10. O aproximare: cele două medii aparțin unor generații diferite.
- C5: Constanță: liceul apare în ambele topuri naționale (BAC și admitere) = 9; doar într-unul = 5.
- C10: Accesibilitate la intrare (inversul cererii): nota = (9,7 − ultima medie de admitere) × 20 (9,4 dă 6). Fără date dacă liceul nu e în topul la admitere.
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Edupedu (date BAC+): top 20 licee după media la BAC 2025
- Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
- Edupedu: top 20 licee după ultima medie de admitere 2025
- Edupedu (date BacPlus): top 20 licee din București după media la BAC 2025
- Edupedu (date BacPlus): top 20 licee după media la BAC 2025
Ce arată analiza
Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași îndeplinește cele mai multe condiții (10 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Rezultate la BAC | Media absolvenților la bacalaureat. | 16% |
| C2 | Promovare la BAC | Ce parte dintre absolvenți iau bacalaureatul. | 6% |
| C3 | Cererea la admitere | Ultima medie cu care s-a intrat în clasa a IX-a. | 6% |
| C4 | Rezultate față de cerere | Cât de bine ies elevii față de nivelul la care intră. | 8% |
| C5 | Constanță | Liceul e în top și la BAC, și la admitere. | 6% |
| C6 | Acces gratuit | Liceu de stat, fără taxe. | 8% |
| C7 | Oraș universitar | Aproape de universități, olimpiade și centre de excelență. | 8% |
| C8 | Tradiție și statut | Colegiu național cu istoric lung de rezultate. | 4% |
| C9 | Profiluri cerute | Profiluri care deschid drumul spre facultăți și meserii căutate. | 6% |
| C10 | Accesibilitate la intrare | Cât de ușor e să intri (opusul cererii). | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; un liceu supra-mediatizat atrage presiune. | 6% |
| C12 | Trend | Liceul urcă sau coboară în clasamente. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Concurența la admitere, raportată la locuri. | 6% |
| C14 | Riscuri | Clădiri, schimbări de conducere, taxe. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.