Acasă / Social · Europa / Cele mai bune orașe din Europa pentru o viață de calitate

Analiză activă
Cele mai bune orașe din Europa pentru o viață de calitate
22 de orașe europene, notate pe 14 condiții: indicele EIU de calitate a vieții 2026, clasamentele Mercer, Happy City și Monocle, satisfacția locuitorilor din raportul UE, venituri, cultură, costul locuinței și riscuri.
Întrebări la care răspunde analiza
- În ce orașe europene se trăiește cel mai bine?
- Unde e viața bună fără prețurile din Zürich sau Copenhaga?
- Cum se compară Clujul cu marile orașe ale Europei?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-localitati-europa-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Viena | 13/14 | 8,40 | Fond fără formă |
| 2 | Copenhaga | 12/14 | 8,38 | Fond fără formă |
| 3 | Geneva | 12/14 | 8,32 | Fond fără formă |
| 4 | Luxemburg | 12/14 | 7,96 | Fond fără formă |
| 5 | Haga | 12/14 | 7,64 | Fond fără formă |
| 6 | Groningen | 12/14 | 7,58 | Fond fără formă |
| 7 | Gdańsk | 12/14 | 7,40 | Fond fără formă |
| 8 | Zürich | 11/14 | 8,34 | Fond confirmat |
| 9 | Oslo | 11/14 | 8,18 | Fond fără formă |
| 10 | München | 11/14 | 8,08 | Fond fără formă |
| 11 | Helsinki | 11/14 | 7,92 | Fond fără formă |
| 12 | Stockholm | 11/14 | 7,84 | Fond fără formă |
| 13 | Cluj-Napoca | 11/14 | 7,32 | Fond confirmat |
| 14 | Braga | 11/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 15 | Amsterdam | 10/14 | 7,54 | Fond confirmat |
| 16 | Anvers | 10/14 | 7,36 | Fond fără formă |
| 17 | Madrid | 10/14 | 7,32 | Fond fără formă |
| 18 | Rostock | 9/14 | 7,22 | Fond fără formă |
| 19 | Tallinn | 9/14 | 7,10 | Fond fără formă |
| 20 | Lisabona | 9/14 | 6,78 | Fond fără formă |
| 21 | Budapesta | 9/14 | 6,76 | Fond fără formă |
| 22 | Paris | 8/14 | 7,20 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Viena · 13/14 · scor 8,40 · Fond fără formă
Locul 2 în lume la EIU 2026; locuințele sociale fac chiria mult mai accesibilă decât în alte capitale, iar oferta culturală e printre cele mai bogate din lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 9 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU)
Copenhaga · 12/14 · scor 8,38 · Fond fără formă
Primul oraș din lume în indicele EIU de calitate a vieții 2026 și printre orașele europene cu cei mai mulțumiți locuitori; locuințele sunt scumpe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 9 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); Comisia Europeană: raportul privind calitatea vieții în orașele europene (71.153 de interviuri, 83 de orașe)
Geneva · 12/14 · scor 8,32 · Fond fără formă
Locul 6 în lume la EIU 2026; oraș internațional (ONU, organizații globale), foarte scump.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 9 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Iamexpat: Indicele EIU de calitate a vieții 2026 (Zürich pe 5, Geneva pe 6)
Luxemburg · 12/14 · scor 7,96 · Fond fără formă
Locul 17 la Mercer; cele mai mari salarii din Europa și transport public gratuit. Locuințele sunt foarte scumpe, iar orașul e mic.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 10 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Haga · 12/14 · scor 7,64 · Fond fără formă
Locul 14 la Mercer și 15 în Happy City Index 2026; instituții internaționale, mare și un ritm mai liniștit decât în Amsterdam.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Groningen · 12/14 · scor 7,58 · Fond fără formă
Printre orașele europene cu cei mai mulțumiți locuitori în raportul UE; oraș universitar tânăr, pe bicicletă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Gdańsk · 12/14 · scor 7,40 · Fond fără formă
Printre orașele cu cei mai mulțumiți locuitori din Europa în raportul UE; port la Marea Baltică într-o Polonie cu creștere economică solidă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Zürich · 11/14 · scor 8,34 · Fond confirmat
Locul 5 în lume la EIU 2026 (de pe 2), cu note maxime la sănătate și educație; salarii foarte mari, dar printre cele mai scumpe locuințe din lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 9 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Iamexpat: Indicele EIU de calitate a vieții 2026 (Zürich pe 5, Geneva pe 6)
Oslo · 11/14 · scor 8,18 · Fond fără formă
Locul 22 la Mercer și 14 în Happy City Index 2026; salarii foarte mari și natură la marginea orașului, dar costul vieții e printre cele mai mari din Europa.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 10 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
München · 11/14 · scor 8,08 · Fond fără formă
Locul 11 la Mercer și 9 în Happy City Index 2026; salarii mari, industrie puternică și Alpii aproape. Cel mai scump oraș din Germania pentru locuințe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Helsinki · 11/14 · scor 7,92 · Fond fără formă
Locul 2 în Happy City Index 2026 și printre orașele cu cei mai mulțumiți locuitori din raportul UE; educație de vârf și natură aproape. Iernile sunt lungi și economia crește lent.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 10 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025); Comisia Europeană: raportul privind calitatea vieții în orașele europene (71.153 de interviuri, 83 de orașe)
Stockholm · 11/14 · scor 7,84 · Fond fără formă
Locul 18 la Mercer; ecosistem tehnologic puternic, oraș pe ape. Așteptarea pentru o chirie de lungă durată durează ani, iar criminalitatea violentă a crescut.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Cluj-Napoca · 11/14 · scor 7,32 · Fond confirmat
Pe locul 10 în Europa în raportul UE privind calitatea vieții în orașe, cu foarte mulți locuitori mulțumiți de locurile de muncă; locuințele au devenit scumpe față de venituri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider: Cluj-Napoca, pe locul 10 în Europa la calitatea vieții (raportul UE)
Braga · 11/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Printre orașele cu cei mai mulțumiți locuitori în raportul UE; oraș portughez tânăr, cu costuri mai mici decât Lisabona sau Porto.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Amsterdam · 10/14 · scor 7,54 · Fond confirmat
Locul 6 la Mercer; foarte internațional, cu multe sedii de companii și aeroport mare. Criza locuințelor e printre cele mai grave din Europa.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Anvers · 10/14 · scor 7,36 · Fond fără formă
Printre orașele cu cei mai mulțumiți locuitori în raportul UE; al doilea port al Europei, cu multe locuri de muncă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Madrid · 10/14 · scor 7,32 · Fond fără formă
Locul 2 în clasamentul Monocle 2025; viață stradală și culturală foarte bogată și o economie care crește peste media zonei euro. Chiriile au crescut rapid, iar verile sunt foarte calde.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Rostock · 9/14 · scor 7,22 · Fond fără formă
Printre orașele cu cei mai mulțumiți locuitori în raportul UE; oraș german la mare, cu locuințe accesibile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 6 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Tallinn · 9/14 · scor 7,10 · Fond fără formă
Locul 10 în clasamentul Monocle 2025; cel mai digitalizat stat din Europa, cu multe start-up-uri și educație bună. Salariile sunt mai mici decât în vest, iar granița cu Rusia e un risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Lisabona · 9/14 · scor 6,78 · Fond fără formă
Locul 8 în clasamentul Monocle 2025; climă blândă, ocean și mulți străini care se mută aici. Locuințele s-au scumpit mult față de salariile locale, iar riscul de cutremur există.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Budapesta · 9/14 · scor 6,76 · Fond fără formă
Cel mai bun oraș de locuit din Europa Centrală și de Est în indicele EIU 2026, deși a coborât în clasamentul global; ofertă culturală foarte bogată.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Xpatloop: Budapesta rămâne cel mai bun oraș de locuit din regiune (EIU 2026)
Paris · 8/14 · scor 7,20 · Fond confirmat
Primul loc în clasamentul Monocle 2025; cea mai bogată ofertă culturală și cel mai bun transport din Europa. Locuințe mici și scumpe, aglomerație și siguranță mai slabă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 10 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 5 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 6 | Siguranță medie. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU)
- Comisia Europeană: raportul privind calitatea vieții în orașele europene (71.153 de interviuri, 83 de orașe)
- Iamexpat: Indicele EIU de calitate a vieții 2026 (Zürich pe 5, Geneva pe 6)
- Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
- Romania Insider: Cluj-Napoca, pe locul 10 în Europa la calitatea vieții (raportul UE)
- Xpatloop: Budapesta rămâne cel mai bun oraș de locuit din regiune (EIU 2026)
Ce arată analiza
Viena îndeplinește cele mai multe condiții (13 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | Salariul mediu net din județ. | 16% |
| C2 | Locuri de muncă | Locuri vacante și diversitatea economiei. | 6% |
| C3 | Atractivitate | Unde ar vrea oamenii să locuiască. | 6% |
| C4 | Educație | Universități și licee bune. | 8% |
| C5 | Sănătate | Spitale și centre medicale universitare. | 6% |
| C6 | Administrație și investiții | Fonduri europene, proiecte, servicii publice. | 8% |
| C7 | Natură și aer | Spații verzi, munte, mare, calitatea aerului. | 8% |
| C8 | Conectivitate | Aeroport, autostradă, tren. | 4% |
| C9 | Siguranță | Criminalitate și siguranța străzii. | 6% |
| C10 | Costul locuinței față de venit | Câți ani de salariu costă o locuință (mai puțini = mai bine). | 6% |
| C11 | Cultură și timp liber | Teatre, concerte, muzee, festivaluri, restaurante, sport. | 6% |
| C12 | Trend | Orașul câștigă sau pierde atractivitate. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Trafic și densitate. | 6% |
| C14 | Riscuri | Cutremure, poluare, inundații. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.