Acasă / Social · Lume / Cele mai bune orașe din lume pentru o viață de calitate

Analiză activă
Cele mai bune orașe din lume pentru o viață de calitate
22 de orașe din lume, notate pe 14 condiții: indicele EIU de calitate a vieții 2026, clasamentele Mercer, Happy City și Monocle, venituri, servicii publice, siguranță, costul locuinței față de venit și riscuri.
Întrebări la care răspunde analiza
- În ce orașe din lume se trăiește cel mai bine?
- Unde e viața bună fără prețurile locuințelor din Sydney sau Vancouver?
- Ce riscuri au orașele de top, de la cutremure la incendii?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-localitati-lume-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Viena | 13/14 | 8,40 | Fond fără formă |
| 2 | Copenhaga | 12/14 | 8,38 | Fond fără formă |
| 3 | Geneva | 12/14 | 8,32 | Fond fără formă |
| 4 | Sydney | 12/14 | 8,10 | Fond confirmat |
| 5 | Melbourne | 12/14 | 8,00 | Fond fără formă |
| 6 | Luxemburg | 12/14 | 7,96 | Fond fără formă |
| 7 | Osaka | 12/14 | 7,72 | Fond fără formă |
| 8 | Haga | 12/14 | 7,64 | Fond fără formă |
| 9 | Zürich | 11/14 | 8,34 | Fond confirmat |
| 10 | Oslo | 11/14 | 8,18 | Fond fără formă |
| 11 | München | 11/14 | 8,08 | Fond fără formă |
| 12 | Helsinki | 11/14 | 7,92 | Fond fără formă |
| 13 | Stockholm | 11/14 | 7,84 | Fond fără formă |
| 14 | Adelaide | 11/14 | 7,72 | Fond fără formă |
| 15 | Vancouver | 11/14 | 7,60 | Fond confirmat |
| 16 | Singapore | 10/14 | 7,96 | Fond confirmat |
| 17 | Tokyo | 10/14 | 7,94 | Fond fără formă |
| 18 | Amsterdam | 10/14 | 7,54 | Fond confirmat |
| 19 | Toronto | 10/14 | 7,16 | Fond confirmat |
| 20 | Auckland | 10/14 | 7,02 | Fond fără formă |
| 21 | Wellington | 9/14 | 7,00 | Fond fără formă |
| 22 | Paris | 8/14 | 7,20 | Fond confirmat |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Viena · 13/14 · scor 8,40 · Fond fără formă
Locul 2 în lume (97 de puncte), cu cele mai bune note la sănătate, educație și infrastructură. Locuințele sociale fac chiriile mai accesibile decât în alte capitale bogate.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Copenhaga · 12/14 · scor 8,38 · Fond fără formă
Primul oraș din lume în indicele EIU 2026 (98 de puncte), pentru al doilea an la rând, cu note maxime la stabilitate, educație și infrastructură; locuințele sunt scumpe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Geneva · 12/14 · scor 8,32 · Fond fără formă
Locul 6 în lume (96 de puncte). Oraș internațional, cu salarii mari și multe organizații internaționale, dar cu locuințe foarte scumpe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Sydney · 12/14 · scor 8,10 · Fond confirmat
Locul 4 în lume (97 de puncte), după ce a urcat de pe 6. Natură spectaculoasă și multe locuri de muncă, dar una dintre cele mai scumpe piețe imobiliare din lume față de venituri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 1 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Melbourne · 12/14 · scor 8,00 · Fond fără formă
Locul 3 în lume (97 de puncte), cu 100 la sănătate și educație și 96 la cultură și mediu. Locuințele sunt scumpe față de venituri, iar valurile de căldură și incendiile sunt un risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Luxemburg · 12/14 · scor 7,96 · Fond fără formă
Locul 17 la Mercer; cele mai mari salarii din Europa, transport public gratuit și instituții europene. Locuințele sunt foarte scumpe, iar orașul e mic.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 10 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Osaka · 12/14 · scor 7,72 · Fond fără formă
Locul 7 în lume (96 de puncte), unul dintre cele mai sigure orașe mari. Locuințele sunt mult mai accesibile decât în Europa de Vest sau Australia; riscul de cutremur e însă mare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 10 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari (de exemplu, seismice). |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Haga · 12/14 · scor 7,64 · Fond fără formă
Locul 14 la Mercer și 15 în Happy City Index 2026; oraș al instituțiilor internaționale, lângă mare, mai liniștit și mai ieftin decât Amsterdam.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Zürich · 11/14 · scor 8,34 · Fond confirmat
Locul 5 în lume (96 de puncte), după ce a coborât de pe locul 2, la egalitate, din cauza notelor mai mici la cultură și mediu. Salarii foarte mari, dar locuințe extrem de scumpe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Oslo · 11/14 · scor 8,18 · Fond fără formă
Locul 22 la Mercer și 14 în Happy City Index 2026; salarii foarte mari, natură la marginea orașului și o țară bogată. Costul vieții e printre cele mai mari din lume.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 10 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
München · 11/14 · scor 8,08 · Fond fără formă
Locul 11 la Mercer și 9 în Happy City Index 2026; salarii mari, industrie puternică și Alpii aproape. Cel mai scump oraș din Germania pentru locuințe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 9 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Helsinki · 11/14 · scor 7,92 · Fond fără formă
Locul 2 în Happy City Index 2026; educație de vârf, servicii publice foarte bune și natură aproape. Iernile sunt lungi și întunecate, iar economia finlandeză crește lent.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 10 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Stockholm · 11/14 · scor 7,84 · Fond fără formă
Locul 18 la Mercer; oraș pe ape, cu un ecosistem tehnologic puternic. Cozile la chirii de lungă durată sunt de ani de zile, iar criminalitatea violentă a crescut.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Adelaide · 11/14 · scor 7,72 · Fond fără formă
Locul 8 în lume (96 de puncte), al treilea oraș australian din primele 10. Mai liniștit și mai ieftin decât Sydney sau Melbourne, dar cu mai puține locuri de muncă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Vancouver · 11/14 · scor 7,60 · Fond confirmat
Locul 9 în lume (96 de puncte), în urcare cu un loc, singurul oraș din America de Nord în primele 10. Natură excepțională, dar locuințe printre cele mai scumpe din lume față de venituri și risc seismic.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 8 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 10 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 1 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Singapore · 10/14 · scor 7,96 · Fond confirmat
Locul 22 în Happy City Index 2026; cel mai sigur și mai bine conectat oraș din Asia, cu salarii mari și servicii publice excelente. Locuințele private și mașinile sunt foarte scumpe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 10 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 10 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 10 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025); CNN: cele mai bune orașe de locuit în 2026 (EIU)
Tokyo · 10/14 · scor 7,94 · Fond fără formă
Locul 10 în lume (96 de puncte), în urcare. Cea mai mare piață a muncii din listă, foarte sigură și foarte bine conectată, dar aglomerată și expusă cutremurelor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 10 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 10 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 10 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 9 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 10 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 4 | Riscuri mari (de exemplu, seismice). |
Surse: Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU); SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Amsterdam · 10/14 · scor 7,54 · Fond confirmat
Locul 6 la Mercer; foarte internațional, cu aeroport mare și multe sedii de companii. Criza locuințelor e una dintre cele mai grave din Europa.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Toronto · 10/14 · scor 7,16 · Fond confirmat
Locul 13 la Mercer; cel mai mare oraș al Canadei, foarte divers, cu finanțe și tehnologie. Locuințele sunt foarte scumpe față de venituri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 7 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Auckland · 10/14 · scor 7,02 · Fond fără formă
Locul 12 în lume, după ce a coborât cinci locuri și a ieșit din primele 10, cu note mai mici la sănătate și infrastructură. Natură excelentă, dar locuințe scumpe și oraș îndepărtat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 7 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 4 | Pierde atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: 1News: Auckland iese din primele 10 orașe în clasamentul EIU 2026; ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
Wellington · 9/14 · scor 7,00 · Fond fără formă
Locul 14 la Mercer; capitală mică și prietenoasă, cu natură excelentă. Economia Noii Zeelande e slabă, iar riscul de cutremur e ridicat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 8 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 4 | Pierde atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Paris · 8/14 · scor 7,20 · Fond confirmat
Primul loc în clasamentul Monocle 2025; cea mai bogată ofertă culturală din lume și cel mai bun transport din Europa. Locuințele mici și scumpe, aglomerația și siguranța sunt minusurile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 10 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din lume. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Servicii publice | 8 | Servicii publice excelente. |
| C7 | Natură și aer | 5 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 10 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 6 | Siguranță medie. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 2 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Business Today: cele mai bune 10 orașe de locuit în 2026 (EIU)
- SiViaggia: clasamentul EIU 2026, cu punctajele orașelor
- ThePrint: ce s-a schimbat în clasamentul EIU 2026
- Wikipedia: indicii de calitate a vieții în orașe (Mercer 2024, Happy City Index 2026, Monocle 2025)
- CNN: cele mai bune orașe de locuit în 2026 (EIU)
- 1News: Auckland iese din primele 10 orașe în clasamentul EIU 2026
Ce arată analiza
Viena îndeplinește cele mai multe condiții (13 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | Nivelul salariilor din oraș. | 16% |
| C2 | Locuri de muncă | Locuri vacante și diversitatea economiei. | 6% |
| C3 | Atractivitate | Unde ar vrea oamenii să locuiască. | 6% |
| C4 | Educație | Universități și licee bune. | 8% |
| C5 | Sănătate | Spitale și centre medicale universitare. | 6% |
| C6 | Servicii publice | Calitatea administrației, a transportului și a serviciilor publice. | 8% |
| C7 | Natură și aer | Spații verzi, munte, mare, calitatea aerului. | 8% |
| C8 | Conectivitate | Aeroport, autostradă, tren. | 4% |
| C9 | Siguranță | Criminalitate și siguranța străzii. | 6% |
| C10 | Costul locuinței față de venit | Câți ani de salariu costă o locuință (mai puțini = mai bine). | 6% |
| C11 | Cultură și timp liber | Teatre, concerte, muzee, festivaluri, restaurante, sport. | 6% |
| C12 | Trend | Orașul câștigă sau pierde atractivitate. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Trafic și densitate. | 6% |
| C14 | Riscuri | Cutremure, poluare, inundații. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.