Acasă / Social · România / Cele mai bune localități din România pentru o viață de calitate

Analiză activă
Cele mai bune localități din România pentru o viață de calitate
22 de orașe, notate pe 14 condiții: venituri, locuri de muncă, atractivitate, educație, sănătate, natură, conectivitate, costul locuinței și riscuri.
Întrebări la care răspunde analiza
- În ce orașe se trăiește cel mai bine, luând în calcul și costurile?
- Unde sunt salarii și locuri de muncă bune, fără aglomerația Capitalei?
- Ce oraș mic oferă o viață bună la costuri mici?
Clasamentul
22 poziții notate pe 14 condiții adaptate acestei teme. Notele sunt judecată pe baza surselor citate, cu justificare la fiecare poziție. Condițiile care nu se pot evalua încă primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite. Notele sunt înghețate în instantaneul din 3 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256).
Extins la 22 de poziții pe 5 noiembrie 2026: primele 11 au rămas cu aceleași note, iar 11 poziții noi au fost adăugate, cu surse. Instantaneul anterior rămâne publicat: social-localitati-romania-r2-2026-11-03.json.
| # | Nume | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cluj-Napoca | 12/14 | 7,70 | Fond confirmat |
| 2 | Sibiu | 11/14 | 7,20 | Fond fără formă |
| 3 | Timișoara | 10/14 | 7,42 | Fond fără formă |
| 4 | Oradea | 10/14 | 7,22 | Fond fără formă |
| 5 | Brașov | 10/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 6 | Târgu Mureș | 10/14 | 6,72 | Fond fără formă |
| 7 | Alba Iulia | 8/14 | 6,64 | Fond fără formă |
| 8 | Craiova | 8/14 | 6,30 | Fond în confirmare |
| 9 | Iași | 7/14 | 6,62 | Fond fără formă |
| 10 | București | 7/14 | 6,58 | Fond fără formă |
| 11 | Constanța | 7/14 | 6,44 | Fond în confirmare |
| 12 | Bistrița | 7/14 | 6,32 | Fond în confirmare |
| 13 | Târgu Jiu | 7/14 | 6,24 | Fond în confirmare |
| 14 | Arad | 6/14 | 6,46 | Fond în confirmare |
| 15 | Pitești | 6/14 | 6,44 | Fond în confirmare |
| 16 | Râmnicu Vâlcea | 6/14 | 6,20 | Fond fără formă |
| 17 | Deva | 6/14 | 6,00 | Fond în confirmare |
| 18 | Baia Mare | 5/14 | 6,14 | Fond în confirmare |
| 19 | Suceava | 5/14 | 6,00 | Fond în confirmare |
| 20 | Piatra Neamț | 5/14 | 5,84 | Fond în confirmare |
| 21 | Satu Mare | 4/14 | 5,86 | Fond în confirmare |
| 22 | Ploiești | 4/14 | 5,76 | Fond în confirmare |
Fiecare poziție, condiție cu condiție
Cluj-Napoca · 12/14 · scor 7,70 · Fond confirmat
Locul 2 în Indexul de Atractivitate Urbană 2026 și locul 10 în Europa în raportul UE privind calitatea vieții în orașe; al doilea salariu din țară (peste 6.700 lei net) și al doilea număr de locuri vacante. Cel mai mare minus: locuințele cele mai scumpe raportat la venit.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 9 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 3 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 9 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți); Digi24 (INS): salariile pe județe, aprilie 2026; Romania Insider: raportul UE privind calitatea vieții în orașele europene (Cluj-Napoca pe locul 10)
Sibiu · 11/14 · scor 7,20 · Fond fără formă
Locul 5 în Index; salariu mediu peste 6.400 lei, județ remarcat pentru creșterea salarială din 2026, oraș compact cu acces la munte.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți); Digi24 (INS): salariile pe județe, aprilie 2026
Timișoara · 10/14 · scor 7,42 · Fond fără formă
Locul 4 în Index; salariu mediu peste 6.700 lei (la egalitate cu Clujul), autostradă spre Vest și aeroport internațional, cu locuințe mai ieftine decât la Cluj. A fost Capitală Europeană a Culturii în 2023.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 8 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 8 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți); Digi24 (INS): salariile pe județe, aprilie 2026
Oradea · 10/14 · scor 7,22 · Fond fără formă
Locul 6 în Index; exemplu național de atragere a fondurilor europene și de renovare urbană; județul Bihor e al treilea la locuri de muncă vacante.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 8 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 10 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 6 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 9 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
Brașov · 10/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Locul 1 în Indexul de Atractivitate Urbană 2026: munții la marginea orașului, aeroport nou și o economie diversificată. Locuințele s-au scumpit odată cu cererea.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 10 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 10 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 4 | Locuințe foarte scumpe față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 9 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
Târgu Mureș · 10/14 · scor 6,72 · Fond fără formă
Locul 12 în Indexul de Atractivitate Urbană 2024 și în top 10 la performanța urbană în CITY INDEX 2025; centru medical și universitar puternic, oraș multicultural. Salariile sunt medii.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: StartupCafe: Indexul de Atractivitate Urbană 2024, primele 15 orașe; Revista Biz: CITY INDEX 2025, performanța urbană
Alba Iulia · 8/14 · scor 6,64 · Fond fără formă
Locul 9 în Index; oraș mic, cu cetatea restaurată și acces la autostrada A10; locuințe accesibile, dar mai puține locuri de muncă bine plătite.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 8 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 6 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
Craiova · 8/14 · scor 6,30 · Fond în confirmare
Locul 5 în țară la scorul obiectiv al indexului Storia și în top 15 la prosperitate în CITY INDEX 2025 (inovare și competitivitate); fabrica Ford și autostrada în construcție, dar salarii sub media țării.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 7 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 5 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Actual de Cluj: indexul Storia, scorurile obiective ale orașelor; Revista Biz: CITY INDEX 2025, performanța urbană
Iași · 7/14 · scor 6,62 · Fond fără formă
Locul 7 în Index; cel mai mare centru universitar și medical din Moldova, dar conectivitate rutieră slabă (autostrada e încă în construcție) și salarii sub Cluj și Timișoara.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 5 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 8 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
București · 7/14 · scor 6,58 · Fond fără formă
Cel mai mare salariu din țară (peste 7.600 lei net), cele mai multe locuri de muncă (7.832 vacante în septembrie 2026) și cea mai bogată ofertă culturală, universitară și medicală. Locuințele sunt scumpe, dar și veniturile sunt cele mai mari, deci raportul e mediu. Minusurile reale: trafic, poluare și cel mai mare risc seismic dintre marile orașe; în Indexul de Atractivitate Urbană 2026 e pe locul 8 și „pierde teren”.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 9 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 10 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 9 | Mare centru universitar. |
| C5 | Sănătate | 9 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 5 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 3 | Poluare sau puțină natură. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 10 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 4 | Pierde atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Trafic și aglomerație mare. |
| C14 | Riscuri | 3 | Riscuri mari (de exemplu, seismice). |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți); Digi24 (INS): salariile pe județe, aprilie 2026; Undelucram.ro (ANOFM): locuri vacante pe județe, septembrie 2026
Constanța · 7/14 · scor 6,44 · Fond în confirmare
Locul 3 în Index: mare, port și autostradă spre București; al patrulea județ la locuri vacante. Sezonul turistic aglomerează orașul vara.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 9 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 7 | Centru medical universitar. |
| C6 | Administrație și investiții | 5 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 7 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 5 | Locuințe la un preț mediu față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 6 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
Bistrița · 7/14 · scor 6,32 · Fond în confirmare
Oraș mediu cu poziție în urcare în CITY INDEX 2025; natură aproape, siguranță și industrie. Lipsa autostrăzii și a aeroportului îl izolează.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 5 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 5 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 4 | Slab conectat. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 7 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Târgu Jiu · 7/14 · scor 6,24 · Fond în confirmare
În top 10 la calitatea locului în CITY INDEX 2025 și una dintre cele mai mari creșteri în Indexul de Atractivitate Urbană 2026; ansamblul Brâncuși și locuințe ieftine. Economia depinde încă de energia pe cărbune, în declin.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 4 | Puține locuri de muncă. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 5 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 4 | Slab conectat. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 7 | Ofertă culturală și de timp liber foarte bogată. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Surse: Revista Biz: CITY INDEX 2025, performanța urbană; Mediafax: Indexul de Atractivitate Urbană 2026
Arad · 6/14 · scor 6,46 · Fond în confirmare
Locul 10 în Index; aproape de granița cu Ungaria, pe autostradă, cu industrie auto și locuințe mai ieftine decât la Timișoara.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 6 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 7 | Printre cele mai dorite orașe din țară. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
Pitești · 6/14 · scor 6,44 · Fond în confirmare
Județul Argeș are unul dintre cele mai mari salarii din țară (peste 6.100 lei net în iulie 2026), datorită uzinei Dacia; pe autostrada A1. Orașul e mai puțin atractiv ca loc de trai.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 7 | Salarii mari. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 5 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 8 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: Infocons: salariul mediu net pe județe, iulie 2026 (INS)
Râmnicu Vâlcea · 6/14 · scor 6,20 · Fond fără formă
În top 10 la calitatea locului în CITY INDEX 2025 și orașul cu cea mai mare speranță de viață; munții și stațiunile balneare aproape. Salariile sunt mici, iar drumul spre Sibiu e aglomerat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 4 | Puține locuri de muncă. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 7 | Administrație eficientă, multe investiții. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 5 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 9 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Deva · 6/14 · scor 6,00 · Fond în confirmare
Locul 15 în Indexul de Atractivitate Urbană 2024; pe autostrada A1, cu cetatea și munții aproape și locuințe ieftine. Industria din județ s-a redus, iar populația scade.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 4 | Puține locuri de muncă. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 5 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 7 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: StartupCafe: Indexul de Atractivitate Urbană 2024, primele 15 orașe
Baia Mare · 5/14 · scor 6,14 · Fond în confirmare
Una dintre cele mai mari creșteri de scor în Indexul de Atractivitate Urbană 2026; munți aproape și locuințe ieftine. Moștenirea mineritului (poluarea solului) și conexiunile slabe sunt minusurile.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 5 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 6 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 8 | Câștigă atractivitate. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 6 | Câteva riscuri. |
Suceava · 5/14 · scor 6,00 · Fond în confirmare
Locul 13 în Indexul de Atractivitate Urbană 2024; aeroport și natura Bucovinei aproape, locuințe accesibile. Salariile din județ sunt printre cele mai mici din țară.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 3 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 8 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 6 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: StartupCafe: Indexul de Atractivitate Urbană 2024, primele 15 orașe
Piatra Neamț · 5/14 · scor 5,84 · Fond în confirmare
Inclus în raportul UE privind calitatea vieții în orașe; natură excepțională și locuințe ieftine, dar salarii mici, puține locuri de muncă și fără autostradă sau aeroport aproape.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 4 | Puține locuri de muncă. |
| C3 | Atractivitate | 5 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 4 | Educație limitată. |
| C5 | Sănătate | 5 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 9 | Natură aproape și aer curat. |
| C8 | Conectivitate | 4 | Slab conectat. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 9 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 8 | Riscuri mici. |
Surse: Romania Insider: raportul UE privind calitatea vieții în orașele europene (Cluj-Napoca pe locul 10)
Satu Mare · 4/14 · scor 5,86 · Fond în confirmare
Locul 14 în Indexul de Atractivitate Urbană 2024; aproape de granițele cu Ungaria și Ucraina, cu industrie și locuințe ieftine, dar oferta culturală și universitară e mică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 4 | Salarii mici. |
| C2 | Locuri de muncă | 5 | Piață a muncii medie. |
| C3 | Atractivitate | 6 | Atractiv. |
| C4 | Educație | 5 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 5 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 6 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 6 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 6 | Conectat parțial. |
| C9 | Siguranță | 8 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 8 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 6 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 8 | Oraș aerisit. |
| C14 | Riscuri | 7 | Riscuri mici. |
Surse: StartupCafe: Indexul de Atractivitate Urbană 2024, primele 15 orașe
Ploiești · 4/14 · scor 5,76 · Fond în confirmare
Județul Prahova are salarii peste media multor județe (în jur de 5.300 lei net în iulie 2026), cu industrie și aproape de București și de munte. Rafinăriile afectează calitatea aerului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | 6 | Salarii medii. |
| C2 | Locuri de muncă | 7 | Multe locuri de muncă, economie diversificată. |
| C3 | Atractivitate | 4 | Puțin atractiv. |
| C4 | Educație | 6 | Educație bună. |
| C5 | Sănătate | 6 | Servicii medicale bune. |
| C6 | Administrație și investiții | 5 | Administrație medie. |
| C7 | Natură și aer | 5 | Natură și aer acceptabile. |
| C8 | Conectivitate | 9 | Aeroport și autostradă. |
| C9 | Siguranță | 7 | Oraș sigur. |
| C10 | Costul locuinței față de venit | 7 | Locuințe accesibile față de venitul local. |
| C11 | Cultură și timp liber | 5 | Ofertă culturală bună. |
| C12 | Trend | 5 | Stabil. |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Aglomerație medie. |
| C14 | Riscuri | 5 | Câteva riscuri. |
Surse: Infocons: salariul mediu net pe județe, iulie 2026 (INS)
Datele din spatele notelor
Sursele analizei
- Economedia: Indexul de Atractivitate Urbană 2026 (1.200 de respondenți)
- Digi24 (INS): salariile pe județe, aprilie 2026
- Romania Insider: raportul UE privind calitatea vieții în orașele europene (Cluj-Napoca pe locul 10)
- StartupCafe: Indexul de Atractivitate Urbană 2024, primele 15 orașe
- Revista Biz: CITY INDEX 2025, performanța urbană
- Actual de Cluj: indexul Storia, scorurile obiective ale orașelor
- Undelucram.ro (ANOFM): locuri vacante pe județe, septembrie 2026
- Mediafax: Indexul de Atractivitate Urbană 2026
- Infocons: salariul mediu net pe județe, iulie 2026 (INS)
Ce arată analiza
Cluj-Napoca îndeplinește cele mai multe condiții (12 din 14). Clasamentul răsplătește fondul: rezultate și oportunități reale, puse în balanță cu cât de greu și cât de scump e să ajungi la ele, nu doar renumele.
Clasamentele sunt orientative și se bazează pe date publice la data instantaneului. Alegerea potrivită depinde de situația fiecăruia.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri | Salariul mediu net din județ. | 16% |
| C2 | Locuri de muncă | Locuri vacante și diversitatea economiei. | 6% |
| C3 | Atractivitate | Unde ar vrea oamenii să locuiască. | 6% |
| C4 | Educație | Universități și licee bune. | 8% |
| C5 | Sănătate | Spitale și centre medicale universitare. | 6% |
| C6 | Administrație și investiții | Fonduri europene, proiecte, servicii publice. | 8% |
| C7 | Natură și aer | Spații verzi, munte, mare, calitatea aerului. | 8% |
| C8 | Conectivitate | Aeroport, autostradă, tren. | 4% |
| C9 | Siguranță | Criminalitate și siguranța străzii. | 6% |
| C10 | Costul locuinței față de venit | Câți ani de salariu costă o locuință (mai puțini = mai bine). | 6% |
| C11 | Cultură și timp liber | Teatre, concerte, muzee, festivaluri, restaurante, sport. | 6% |
| C12 | Trend | Orașul câștigă sau pierde atractivitate. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Trafic și densitate. | 6% |
| C14 | Riscuri | Cutremure, poluare, inundații. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
Sursele vor fi listate aici odată cu datele.