Acasă / Investiții / Proiecte imobiliare de interes mondial

Analiză activă
Proiecte imobiliare de interes mondial
22 de proiecte imobiliare de interes mondial, de la centre de date și parcuri logistice la capitale noi, notate pe aceleași 14 condiții.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care proiecte imobiliare mari au cerere reală, chiriași și finanțare sănătoasă?
- Care sunt doar formă: clădiri spectaculoase sau orașe noi fără oameni și fără venituri?
- Prin ce companii listate poate un investitor să ajungă la aceste proiecte?
Proiectele de pe radar
22 proiecte imobiliare de interes mondial, notate pe 14 condiții adaptate. Fiecare notă se sprijină pe surse publice, listate la fiecare proiect. Notele sunt înghețate în instantaneul din 5 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256). Pentru companiile listate, trendul (C12) se calculează din prețul săptămânal. Condițiile de preț nu se pot evalua la proiectele de stat sau nelistate: primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite.
| # | Proiectul | Tip | Unde | Cum ajungi la el | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mitsui Fudosan (Tokyo) | Birouri, comerț, locuințe | Japonia, SUA, Regatul Unit | Listată (Tokyo: 8801) | 11/14 | 7,34 | Fond fără formă |
| 2 | Welltower (locuințe pentru seniori) | Locuințe pentru seniori | SUA, Canada, Regatul Unit | Listată (NYSE: WELL) | 10/14 | 7,18 | Fond confirmat |
| 3 | NEPI Rockcastle (mall-uri în Europa Centrală și de Est) | Centre comerciale | Europa Centrală și de Est, inclusiv România | Listată (JSE, Euronext Amsterdam: NRP) | 10/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 4 | Equinix (centre de date) | Centre de date | Global | Listată (NASDAQ: EQIX) | 9/14 | 7,30 | Fond confirmat |
| 5 | Prologis (parcuri logistice) | Logistică | Global | Listată (NYSE: PLD) | 9/14 | 7,16 | Fond fără formă |
| 6 | Segro (depozite logistice și centre de date) | Logistică și centre de date | Regatul Unit și Europa continentală | Listată (LSE: SGRO) | 9/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 7 | Goodman Group (logistică și centre de date) | Logistică și centre de date | Global | Listată (ASX: GMG) | 8/14 | 7,14 | Fond confirmat |
| 8 | CTP (parcuri industriale în Europa Centrală și de Est) | Logistică și industrie | Europa Centrală și de Est, inclusiv România | Listată (Euronext Amsterdam: CTPNV) | 8/14 | 6,70 | Fond fără formă |
| 9 | Emaar Properties (Dubai) | Dezvoltare mixtă | Emiratele Arabe Unite | Listată (DFM: EMAAR) | 8/14 | 6,40 | Fond în confirmare |
| 10 | American Tower (turnuri de telecomunicații și centre de date) | Infrastructură digitală | Global | Listată (NYSE: AMT) | 7/14 | 7,02 | Fond fără formă |
| 11 | Digital Realty (centre de date) | Centre de date | Global | Listată (NYSE: DLR) | 7/14 | 6,62 | Fond confirmat |
| 12 | Aldar Properties (Abu Dhabi) | Dezvoltare mixtă | Emiratele Arabe Unite | Listată (ADX: ALDAR) | 7/14 | 6,58 | Fond fără formă |
| 13 | Vonovia (locuințe de închiriat) | Locuințe | Germania, Suedia, Austria | Listată (Xetra: VNA) | 7/14 | 6,40 | Fond fără formă |
| 14 | Invitation Homes (case de închiriat în SUA) | Locuințe de închiriat | SUA | Listată (NYSE: INVH) | 6/14 | 6,82 | Fond fără formă |
| 15 | One United Properties (București) | Locuințe și birouri premium | România | Listată (BVB: ONE) | 6/14 | 6,46 | Fond fără formă |
| 16 | Sun Hung Kai Properties (Hong Kong) | Dezvoltare mixtă | Hong Kong, China continentală | Listată (HKEX: 0016) | 6/14 | 5,92 | Fond în confirmare |
| 17 | Unibail-Rodamco-Westfield (mall-uri mari) | Centre comerciale | Europa, SUA | Listată (Euronext Paris: URW) | 4/14 | 5,88 | Fond în confirmare |
| 18 | Jeddah Tower (Arabia Saudită) | Zgârie-nori, cel mai înalt din lume | Arabia Saudită | Nelistat (Jeddah Economic Company) | 0/14 | 4,78 | Formă fără fond |
| 19 | Diriyah (Arabia Saudită) | Oraș turistic și cultural | Arabia Saudită | Nelistat (Diriyah Company, PIF) | 0/14 | 4,58 | Formă fără fond |
| 20 | Noua Capitală a Egiptului | Oraș nou | Egipt | Proiect de stat (ACUD) | 0/14 | 4,28 | Formă fără fond |
| 21 | Nusantara, noua capitală a Indoneziei | Oraș nou | Indonezia | Proiect de stat | 0/14 | 3,96 | Fond în confirmare |
| 22 | NEOM, The Line (Arabia Saudită) | Oraș liniar | Arabia Saudită | Proiect de stat (PIF), oprit | 0/14 | 2,74 | Formă fără fond |
Fiecare proiect, condiție cu condiție
Mitsui Fudosan (Tokyo) · Listată (Tokyo: 8801) · 11/14 · scor 7,34 · Fond fără formă
Cel mai mare dezvoltator imobiliar din Japonia, care regenerează cartiere întregi din Tokyo (Nihonbashi, Tokyo Midtown). Birourile noi din centrul Tokyo se închiriază bine, iar investitorii străini au crescut interesul pentru imobiliarele japoneze. Datoria e moderată, iar dobânzile japoneze în creștere sunt principalul risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 7 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 9 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 7 | Puțină ofertă concurentă. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 7 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 7 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +4,7% în două luni (Yahoo Finance, 8801.T) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
Welltower (locuințe pentru seniori) · Listată (NYSE: WELL) · 10/14 · scor 7,18 · Fond confirmat
Îmbătrânirea populației crește cererea pentru locuințe cu îngrijire, iar construcțiile noi au fost puține după pandemie, deci gradul de ocupare urcă. Fondul e foarte bun, dar piața l-a recunoscut deja: evaluarea e printre cele mai mari din sectorul imobiliar listat.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 9 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 7 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 7 | Puțină ofertă concurentă. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 9 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 3 | Acțiunea e scumpă față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 5 | Acțiunea e stabilă. Date: acțiunea -0,7% în două luni (Yahoo Finance, WELL) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Mulți investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
NEPI Rockcastle (mall-uri în Europa Centrală și de Est) · Listată (JSE, Euronext Amsterdam: NRP) · 10/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Cel mai mare proprietar de centre comerciale din Europa Centrală și de Est, cu o pondere mare în România (de exemplu Promenada și Mega Mall din București). Gradul de ocupare este aproape complet, iar consumul din regiune crește; îndatorarea este moderată.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 9 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 7 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Equinix (centre de date) · Listată (NASDAQ: EQIX) · 9/14 · scor 7,30 · Fond confirmat
Cea mai mare rețea de centre de date de interconectare din lume, cu peste 260 de clădiri în peste 70 de orașe. Cererea pentru inteligență artificială și cloud ține gradul de ocupare ridicat și chiriile în creștere. Evaluarea e deja ridicată, iar consumul de energie și accesul la rețea sunt principalele limite.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 9 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 9 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 9 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 5 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 4 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -2,2% în două luni (Yahoo Finance, EQIX) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Prologis (parcuri logistice) · Listată (NYSE: PLD) · 9/14 · scor 7,16 · Fond fără formă
Cel mai mare proprietar de spații logistice din lume, cu chiriași precum marii comercianți online și companiile de transport. Bilanț solid și istoric lung de livrări. Oferta nouă de depozite din 2023–2024 a temperat chiriile în unele piețe, iar tarifele comerciale pot schimba fluxurile de mărfuri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 9 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 8 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 2 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -6,8% în două luni (Yahoo Finance, PLD) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Segro (depozite logistice și centre de date) · Listată (LSE: SGRO) · 9/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Depozite urbane și parcuri logistice în Regatul Unit și Europa continentală, cu un grad de ocupare ridicat și un portofoliu de terenuri pentru centre de date lângă Londra. Îndatorarea este moderată; chiriile depind de comerțul online și de economia britanică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 8 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Goodman Group (logistică și centre de date) · Listată (ASX: GMG) · 8/14 · scor 7,14 · Fond confirmat
Dezvoltator australian de parcuri logistice care își transformă terenurile din marile orașe în centre de date, cu mult capital de la parteneri instituționali. Îndatorarea e mică, dar evaluarea e ridicată, iar mulți investitori pariază pe aceeași poveste a centrelor de date.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 9 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 9 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 9 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 4 | Acțiunea e scumpă față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Mulți investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
CTP (parcuri industriale în Europa Centrală și de Est) · Listată (Euronext Amsterdam: CTPNV) · 8/14 · scor 6,70 · Fond fără formă
Cel mai mare dezvoltator listat de parcuri industriale din Europa Centrală și de Est, cu parcuri și în România. Câștigă din mutarea producției mai aproape de Europa de Vest (nearshoring). Riscurile: concentrarea pe industria auto și o încetinire a economiei germane.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 8 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -12,8% în două luni (Yahoo Finance, CTPNV.AS) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: CTP, relația cu investitorii
Emaar Properties (Dubai) · Listată (DFM: EMAAR) · 8/14 · scor 6,40 · Fond în confirmare
Dezvoltatorul Burj Khalifa, Dubai Mall și Dubai Creek Harbour, cu un bilanț solid și numerar mare din vânzările în avans. Piața din Dubai a întors însă: în T2 2026 prețurile au scăzut cu 4% și chiriile cu 6% față de trimestrul anterior, iar zeci de mii de locuințe noi se livrează în 2026. Războiul din regiune adaugă risc.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 6 | Clienți reali, amestecați cu speculatori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 3 | Un val de spații concurente se livrează în aceeași zonă. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 6 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | 7 | Acțiunea e ieftină față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 8 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +6,7% în două luni (Yahoo Finance, EMAAR.AE) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Mulți investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Surse: Emaar, relația cu investitorii; Khaleej Times (Cushman & Wakefield), august 2026
American Tower (turnuri de telecomunicații și centre de date) · Listată (NYSE: AMT) · 7/14 · scor 7,02 · Fond fără formă
Cel mai mare proprietar independent de turnuri de telecomunicații din lume, închiriate operatorilor mobili pe contracte lungi, plus centrele de date CoreSite din SUA. Datoria este mare, iar câțiva operatori americani aduc o parte importantă din venituri.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 5 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 7 | Puțină ofertă concurentă. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 9 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Digital Realty (centre de date) · Listată (NYSE: DLR) · 7/14 · scor 6,62 · Fond confirmat
Al doilea mare proprietar de centre de date din lume, cu peste 300 de clădiri pe mai multe continente, închiriate marilor companii de cloud și AI. Construiește masiv cu parteneri financiari; riscul e un val de capacitate nouă la nivel global în aceeași perioadă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 7 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 5 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 9 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 5 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 3 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -4,1% în două luni (Yahoo Finance, DLR) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
Aldar Properties (Abu Dhabi) · Listată (ADX: ALDAR) · 7/14 · scor 6,58 · Fond fără formă
Principalul dezvoltator din Abu Dhabi (Saadiyat, Yas), cu venituri recurente din chirii pe lângă vânzări. Piața din Abu Dhabi are mai puțină ofertă nouă decât Dubai, dar rămâne expusă aceluiași risc regional.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 8 | Chiriași și parteneri mari vin spre proiect. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 5 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 6 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Vonovia (locuințe de închiriat) · Listată (Xetra: VNA) · 7/14 · scor 6,40 · Fond fără formă
Cel mai mare proprietar de locuințe de închiriat din Europa, cu aproape toate apartamentele ocupate, într-o Germanie unde construcțiile noi au scăzut puternic. Acțiunea cotează sub valoarea activelor, dar datoria e mare, iar dobânzile mai mari au forțat vânzări de active și reduceri de dividend.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 4 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 5 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 6 | Dezvoltator credibil, fără un istoric lung. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 8 | Puțină ofertă concurentă. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 8 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 8 | Acțiunea e ieftină față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -15,5% în două luni (Yahoo Finance, VNA.DE) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Invitation Homes (case de închiriat în SUA) · Listată (NYSE: INVH) · 6/14 · scor 6,82 · Fond fără formă
Cel mai mare proprietar de case unifamiliale de închiriat din SUA, cu zeci de mii de locuințe în orașele din sud și vest. Cererea e reală, dar presiunea politică asupra marilor proprietari instituționali de case este în creștere.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 8 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Lansat sau extins dintr-o poziție de forță. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 9 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 8 | Nevoie evidentă, ușor de explicat. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Poziționare moderată. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
One United Properties (București) · Listată (BVB: ONE) · 6/14 · scor 6,46 · Fond fără formă
Dezvoltator de locuințe și birouri premium în nordul Bucureștiului. În primul semestru din 2026 a contractat tranzacții rezidențiale de 106,1 mil. euro, cu un preț mediu de 3.853 euro/mp, cu 24% mai mare decât acum un an. Profitul net din T1 2026 a scăzut însă cu 78%, iar compania depinde aproape în întregime de piața premium din București.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 7 | Spații închiriate sau vândute, cu venituri reale. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 6 | Clienți reali, amestecați cu speculatori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 7 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 7 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 6 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | 6 | Preț corect. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 7 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +4,6% în două luni (Yahoo Finance, ONE.RO) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: Romania Insider: tranzacțiile din S1 2026; Economedia: profitul din T1 2026
Sun Hung Kai Properties (Hong Kong) · Listată (HKEX: 0016) · 6/14 · scor 5,92 · Fond în confirmare
Cel mai mare dezvoltator din Hong Kong, cu un bilanț conservator. Prețurile locuințelor din Hong Kong au scăzut puternic față de vârful din 2021, iar birourile au multe spații libere; acțiunea e ieftină față de valoarea activelor, dar cererea și expunerea la China continentală rămân slabe.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 6 | Cerere parțială, încă în confirmare. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă și refinanțări fără presiune. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 8 | Dezvoltator credibil, cu proiecte livrate la timp. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 4 | Un val de spații concurente se livrează în aceeași zonă. |
| C8 | Loc viu | 6 | Viață parțială. |
| C9 | Nevoie evidentă | 5 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | 8 | Acțiunea e ieftină față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 1 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -8,9% în două luni (Yahoo Finance, 0016.HK) |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Unibail-Rodamco-Westfield (mall-uri mari) · Listată (Euronext Paris: URW) · 4/14 · scor 5,88 · Fond în confirmare
Proprietarul unora dintre cele mai mari mall-uri din Europa (Westfield). Vizitele și chiriile s-au refăcut după pandemie, dar compania încă își reduce datoria vânzând active, inclusiv din SUA. Acțiunea se tranzacționează sub valoarea activelor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 6 | Cerere parțială, încă în confirmare. |
| C2 | Lansare din forță | 4 | Proiect grăbit sau finanțat din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 4 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Spațiile sunt folosite de cei care le cumpără sau le închiriază. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 6 | Dezvoltator credibil, fără un istoric lung. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 6 | Oferta concurentă e moderată. |
| C8 | Loc viu | 8 | Loc viu: oamenii locuiesc și lucrează efectiv acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 5 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | 8 | Acțiunea e ieftină față de valoarea activelor. |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțini investitori pe același pariu. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
Surse: URW, relația cu investitorii
Jeddah Tower (Arabia Saudită) · Nelistat (Jeddah Economic Company) · 0/14 · scor 4,78 · Formă fără fond
Construcția a fost reluată și turnul a depășit 116 etaje (circa 466 m) în septembrie 2026, din cele 157 planificate, pentru o înălțime totală de circa 1 km. Finalizarea a fost amânată spre sfârșitul lui 2028 din cauza costurilor mai mari. Nu se poate cumpăra direct; cererea pentru spațiile din turn nu e încă dovedită.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 5 | Cerere parțială, încă în confirmare. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 5 | Finanțare rezonabilă, cu câteva riscuri. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 4 | Spațiile sunt cumpărate mai ales pe hârtie, de investitori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 5 | Dezvoltator credibil, fără un istoric lung. |
| C7 | Ofertă echilibrată | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C8 | Loc viu | 4 | Locul e încă gol: puțini oameni locuiesc sau lucrează acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 4 | Nevoia pe care o rezolvă e neclară. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Surse: Gulf News: Jeddah Tower trece de 116 etaje, septembrie 2026
Diriyah (Arabia Saudită) · Nelistat (Diriyah Company, PIF) · 0/14 · scor 4,58 · Formă fără fond
Unul dintre megaproiectele Arabiei Saudite: un cartier istoric, turistic și de lux lângă Riad, finanțat de fondul suveran PIF. O parte a fost deschisă, dar majoritatea e în construcție, iar statul a redus bugetele megaproiectelor odată cu prețul mai mic al petrolului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 4 | Spațiile nu sunt încă cerute: cererea e o promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 4 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 6 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 3 | Spațiile sunt cumpărate mai ales pe hârtie, de investitori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 5 | Dezvoltator credibil, fără un istoric lung. |
| C7 | Ofertă echilibrată | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C8 | Loc viu | 3 | Locul e încă gol: puțini oameni locuiesc sau lucrează acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 5 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Noua Capitală a Egiptului · Proiect de stat (ACUD) · 0/14 · scor 4,28 · Formă fără fond
Ministerele și parlamentul s-au mutat, iar circa 70% din teren a fost vândut dezvoltatorilor. În iulie 2026 locuiau acolo doar peste 30.000 de oameni, față de 500.000 câți are capacitatea primei etape. Clădirile oficiale există, dar viața de oraș încă lipsește: un exemplu de formă înaintea fondului.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 4 | Spațiile nu sunt încă cerute: cererea e o promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 3 | Proiect grăbit sau finanțat din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 3 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 5 | Atrage parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 4 | Spațiile sunt cumpărate mai ales pe hârtie, de investitori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 4 | Dezvoltator cu întârzieri sau promisiuni neținute. |
| C7 | Ofertă echilibrată | 4 | Un val de spații concurente se livrează în aceeași zonă. |
| C8 | Loc viu | 3 | Locul e încă gol: puțini oameni locuiesc sau lucrează acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 6 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Surse: Asharq Al-Awsat, iulie 2026
Nusantara, noua capitală a Indoneziei · Proiect de stat · 0/14 · scor 3,96 · Fond în confirmare
Proiect de peste 30 mld. USD, cu finanțarea de stat înjumătățită în 2026 și statutul redus la „capitală politică” până în 2028. În nucleul orașului locuiesc circa 10.000 de oameni, inclusiv aproximativ 1.000 de funcționari, față de ținta de 1,2 milioane până în 2029.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 3 | Spațiile nu sunt încă cerute: cererea e o promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 2 | Proiect grăbit sau finanțat din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 3 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 4 | Atrage puțini chiriași sau parteneri importanți. |
| C5 | Clienți reali | 3 | Spațiile sunt cumpărate mai ales pe hârtie, de investitori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 4 | Dezvoltator cu întârzieri sau promisiuni neținute. |
| C7 | Ofertă echilibrată | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C8 | Loc viu | 2 | Locul e încă gol: puțini oameni locuiesc sau lucrează acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 5 | Nevoie reală, dar nu presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Surse: NPR: capitala viitorului, cu îndoieli în prezent (aprilie 2026)
NEOM, The Line (Arabia Saudită) · Proiect de stat (PIF), oprit · 0/14 · scor 2,74 · Formă fără fond
Lucrările la The Line, estimat cândva la peste 1.000 mld. USD, au fost oprite cel puțin până după 2030, iar ținta de populație a NEOM pentru 2030 a fost redusă la cel mult 100.000 de oameni. Continuă doar zona industrială și portul Oxagon. Cel mai clar exemplu de formă fără fond de pe radar.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | 1 | Spațiile nu sunt încă cerute: cererea e o promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 1 | Proiect grăbit sau finanțat din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 3 | Datorie mare sau finanțare nesigură. |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | 3 | Atrage puțini chiriași sau parteneri importanți. |
| C5 | Clienți reali | 1 | Spațiile sunt cumpărate mai ales pe hârtie, de investitori. |
| C6 | Dezvoltator credibil | 3 | Dezvoltator cu întârzieri sau promisiuni neținute. |
| C7 | Ofertă echilibrată | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C8 | Loc viu | 1 | Locul e încă gol: puțini oameni locuiesc sau lucrează acolo. |
| C9 | Nevoie evidentă | 3 | Nevoia pe care o rezolvă e neclară. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Aglomerație (invers) | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C14 | Riscuri mici | 2 | Riscuri mari: întârzieri, procese sau geopolitică. |
Surse: Semafor: NEOM oprește lucrările la The Line până după 2030 (mai 2026)
Datele din spatele notelor
Ce arată analiza
Mitsui Fudosan (Tokyo) îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). Proiectele cu fond solid sunt cele care răspund unei nevoi clare și au deja chiriași care plătesc: centre de date pentru inteligența artificială, logistică, locuințe în piețe cu deficit. 5 din 22 proiecte nu se pot cumpăra direct; le urmărim pentru că arată unde se duc banii statelor și ce se întâmplă când forma vine înaintea fondului. Cele mai slabe: Jeddah Tower (Arabia Saudită), Diriyah (Arabia Saudită), Noua Capitală a Egiptului, Nusantara, noua capitală a Indoneziei, NEOM, The Line (Arabia Saudită).
Un proiect spectaculos nu e o investiție bună în sine. Contează cine locuiește sau lucrează acolo, cine plătește chiria și cât datorează dezvoltatorul. Nu este o recomandare de investiții.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Cerere reală | Spații închiriate sau vândute, venituri reale din chirii sau vânzări. | 16% |
| C2 | Lansare din forță | Proiect lansat sau extins dintr-un bilanț solid, nu din nevoie de bani. | 6% |
| C3 | Finanțare sănătoasă | Îndatorare moderată, refinanțări fără presiune. | 6% |
| C4 | Atrage chiriași și parteneri | Chiriași mari, parteneri financiari, colaborări cu statul. | 8% |
| C5 | Clienți reali | Spațiile sunt folosite, nu doar cumpărate pe hârtie de investitori. | 6% |
| C6 | Dezvoltator credibil | Istoric de proiecte livrate la timp și la buget. | 8% |
| C7 | Ofertă echilibrată | Fără un val de spații concurente livrate în aceeași zonă. | 8% |
| C8 | Loc viu | Oameni care locuiesc sau lucrează efectiv acolo. | 4% |
| C9 | Nevoie evidentă | Răspunde unei nevoi clare: centre de date, logistică, locuințe. | 6% |
| C10 | Preț de intrare bun | Acțiunea sub valoarea activelor sau randament bun față de risc. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; euforia marchează vârful. | 6% |
| C12 | Preț și volum | Trendul acțiunii, din prețurile săptămânale. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Puțini investitori pe același pariu. | 6% |
| C14 | Riscuri mici | Fără întârzieri mari, procese sau risc geopolitic. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
- Baza de date săptămânală Radar (închideri CoinGecko și Yahoo Finance) (preluat la 2026-11-05)