Acasă / Investiții / S&P 500

Analiză activă
S&P 500
22 dintre cele mai mari companii din indicele S&P 500, notate pe aceleași 14 condiții, cu cifre din rapoartele anuale și prețuri săptămânale.
Întrebări la care răspunde analiza
- Care dintre cele mai mari companii americane au cele mai solide fundamente: creștere, flux de numerar, bilanț?
- Unde e prețul acțiunii justificat de fluxul de numerar și unde e susținut doar de așteptări?
- Cât de aglomerate sunt investițiile în companiile legate de inteligența artificială?
Companiile de pe radar
22 dintre cele mai mari companii din S&P 500, notate pe 14 condiții. Șase condiții se calculează automat din rapoartele anuale depuse la SEC (autoritatea bursieră americană) și din prețul acțiunii, după formule publice; celelalte opt sunt judecată, cu justificare pentru fiecare companie. Notele sunt înghețate în instantaneul din 1 noiembrie 2026 (amprenta SHA-256 în fișierul .sha256). Datele de intrare se actualizează automat în fiecare vineri.
| # | Compania | Condiții | Scor | Fond / formă | Creștere venituri | Marja fluxului liber | Randament flux liber | Acțiunea, 2 luni |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PG Procter & Gamble | 11/14 | 7,10 | Fond fără formă | +3,3% | 17,4% | 3,9% | +10,3% |
| 2 | V Visa | 10/14 | 8,20 | Fond fără formă | +11,3% | 53,9% | 2,6% | +10,3% |
| 3 | MA Mastercard | 9/14 | 8,08 | Fond confirmat | +16,4% | 50,1% | 2,8% | +10,2% |
| 4 | MSFT Microsoft | 9/14 | 7,50 | Fond confirmat | +17,8% | 20,2% | 1,7% | +4,4% |
| 5 | NFLX Netflix | 9/14 | 6,92 | Fond confirmat | +15,9% | 20,9% | 3,4% | -20,7% |
| 6 | WMT Walmart | 9/14 | 6,56 | Fond în confirmare | +4,7% | 2,1% | 1,5% | +15,3% |
| 7 | JNJ Johnson & Johnson | 9/14 | 6,52 | Fond fără formă | +6,0% | 20,5% | 2,9% | -0,7% |
| 8 | AAPL Apple | 8/14 | 7,48 | Fond confirmat | +15,1% | 28,4% | 2,7% | +7,7% |
| 9 | COST Costco | 8/14 | 6,74 | Fond confirmat | +10,1% | 3,1% | 2,0% | +10,5% |
| 10 | GOOGL Alphabet | 8/14 | 6,56 | Fond confirmat | +15,1% | 18,2% | 2,1% | -17,3% |
| 11 | NVDA Nvidia | 7/14 | 6,74 | Fond confirmat | +65,5% | 44,8% | 2,2% | -11,2% |
| 12 | PLTR Palantir | 7/14 | 6,68 | Fond confirmat | +56,2% | 46,9% | 0,6% | +5,6% |
| 13 | AMZN Amazon | 7/14 | 6,00 | Fond în confirmare | +12,4% | 1,1% | 0,3% | -7,0% |
| 14 | XOM Exxon Mobil | 7/14 | 5,96 | Fond în confirmare | -4,5% | 7,3% | 3,3% | +17,4% |
| 15 | JPM JPMorgan Chase | 7/14 | 5,54 | Fond în confirmare | +7,3% | -81,3% | -16,1% | -6,0% |
| 16 | META Meta Platforms | 6/14 | 6,86 | Fond confirmat | +22,2% | 22,9% | 3,0% | -0,3% |
| 17 | AVGO Broadcom | 6/14 | 6,70 | Fond confirmat | +23,9% | 42,1% | 1,9% | -8,9% |
| 18 | LLY Eli Lilly | 6/14 | 6,68 | Fond confirmat | +44,7% | 9,2% | 0,5% | +23,3% |
| 19 | UNH UnitedHealth | 6/14 | 5,78 | Fond în confirmare | +11,8% | 3,6% | 4,4% | +2,5% |
| 20 | AMD AMD | 5/14 | 6,86 | Fond confirmat | +34,3% | 19,4% | 1,0% | +5,7% |
| 21 | ORCL Oracle | 4/14 | 5,14 | Fond în confirmare | +17,3% | -35,2% | -7,2% | -17,7% |
| 22 | TSLA Tesla | 3/14 | 4,24 | Formă fără fond | -2,9% | 6,6% | 0,5% | +12,9% |
Fiecare companie, condiție cu condiție
Deschide o companie ca să vezi nota la fiecare condiție, datele din spatele notelor calculate și justificarea notelor de judecată. Condițiile fără date primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite.
PG · Procter & Gamble · 11/14 · scor 7,10 · Fond fără formă
Produse de consum de bază cumpărate repetat (Pampers, Gillette, Tide); stabilitate mare, creștere mică. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 6 | Veniturile cresc încet. Date: venituri 87,0 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-06-30), +3,3% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 7 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -0,8% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 9 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 22,8 mld. USD, numerar 9,9 mld. USD, flux din exploatare 19,6 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 3 | Puțină expunere la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 9 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 6 | Generează bani liberi moderați. Date: flux de numerar liber 15,1 mld. USD, marjă 17,4% |
| C8 | Diversitate | 8 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 8 | Ieftină față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,39 trilioane USD, randament al fluxului liber 3,9% |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +10,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțin aglomerată: loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
V · Visa · 10/14 · scor 8,20 · Fond fără formă
Rețea globală de plăți cu marje foarte mari și venituri din fiecare tranzacție; riscurile sunt reglementarea comisioanelor și plățile instant concurente. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 9 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 40,0 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-09-30), +11,3% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 10 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -2,4% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 19,6 mld. USD, numerar 17,2 mld. USD, flux din exploatare 23,1 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 6 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 9 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 9 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 10 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 21,6 mld. USD, marjă 53,9% |
| C8 | Diversitate | 8 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 5 | Preț corect. Date: capitalizare 0,82 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,6% |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +10,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Moderat aglomerată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
MA · Mastercard · 9/14 · scor 8,08 · Fond confirmat
Rețea globală de plăți cu marje foarte mari și efect de rețea greu de copiat; riscurile sunt procesele antitrust privind comisioanele și concurența plăților instant. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 32,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +16,4% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 9 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -2,1% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 9 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 18,3 mld. USD, numerar 10,6 mld. USD, flux din exploatare 17,6 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 6 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 9 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 9 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 10 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 16,4 mld. USD, marjă 50,1% |
| C8 | Diversitate | 7 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 6 | Preț corect. Date: capitalizare 0,59 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,8% |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +10,2% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
MSFT · Microsoft · 9/14 · scor 7,50 · Fond confirmat
Cloud (Azure), software de birou și AI cu clienți corporativi pe abonament; poziție dominantă, dar una dintre cele mai aglomerate acțiuni din lume. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 331,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-06-30), +17,8% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 6 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație -0,1% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 31,1 mld. USD, numerar 20,9 mld. USD, flux din exploatare 182,9 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 9 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 9 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 7 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 67,0 mld. USD, marjă 20,2% |
| C8 | Diversitate | 9 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 3 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 4,02 trilioane USD, randament al fluxului liber 1,7% |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 7 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +4,4% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
NFLX · Netflix · 9/14 · scor 6,92 · Fond confirmat
Lider în streaming, cu abonamente și publicitate în creștere; concurența pentru timpul utilizatorilor rămâne intensă. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 45,2 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +15,9% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 8 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -1,3% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 9 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 13,5 mld. USD, numerar 9,0 mld. USD, flux din exploatare 10,1 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 6 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 7 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 9,5 mld. USD, marjă 20,9% |
| C8 | Diversitate | 5 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 7 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 7 | Ieftină față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,28 trilioane USD, randament al fluxului liber 3,4% |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -20,7% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
WMT · Walmart · 9/14 · scor 6,56 · Fond în confirmare
Cel mai mare comerciant din lume, cu publicitate și comerț online în creștere; marje mici, dar stabile, și evaluare ridicată pentru un retailer. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 7 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 713,2 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-01-31), +4,7% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 7 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -0,7% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 9 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 34,6 mld. USD, numerar 10,7 mld. USD, flux din exploatare 41,6 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 6 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 9 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 1 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 14,9 mld. USD, marjă 2,1% |
| C8 | Diversitate | 8 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 3 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 1,02 trilioane USD, randament al fluxului liber 1,5% |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +15,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
JNJ · Johnson & Johnson · 9/14 · scor 6,52 · Fond fără formă
Medicamente și dispozitive medicale diversificate, bilanț solid; procesele legate de talc și expirarea unor brevete sunt riscurile. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 7 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 94,2 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +6,0% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 6 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație +0,0% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 8 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 39,4 mld. USD, numerar 19,7 mld. USD, flux din exploatare 24,5 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 5 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 7 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 7 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 19,3 mld. USD, marjă 20,5% |
| C8 | Diversitate | 8 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 7 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 6 | Preț corect. Date: capitalizare 0,66 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,9% |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 5 | Acțiunea e stabilă. Date: acțiunea -0,7% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 7 | Puțin aglomerată: loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: procese, anchete sau reglementare. |
AAPL · Apple · 8/14 · scor 7,48 · Fond confirmat
Ecosistem greu de părăsit și venituri recurente din servicii, dar dependență mare de iPhone, de producția din China și procese antitrust (App Store). Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 478,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-09-30), +15,1% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 8 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -1,6% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 68,2 mld. USD, numerar 36,3 mld. USD, flux din exploatare 145,1 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 5 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 9 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 136,1 mld. USD, marjă 28,4% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 5 | Preț corect. Date: capitalizare 4,99 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,7% |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 9 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +7,7% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
COST · Costco · 8/14 · scor 6,74 · Fond confirmat
Model pe abonament cu reînnoire de peste 90%; una dintre cele mai bine conduse companii, dar și una dintre cele mai scumpe raportat la profit. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 8 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 303,2 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-08-31), +10,1% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 6 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație +0,0% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 3,9 mld. USD, numerar 20,2 mld. USD, flux din exploatare 15,8 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 4 | Puțină expunere la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 10 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 9 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 1 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 9,4 mld. USD, marjă 3,1% |
| C8 | Diversitate | 7 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 4 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,47 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,0% |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +10,5% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 8 | Riscuri mici. |
GOOGL · Alphabet · 8/14 · scor 6,56 · Fond confirmat
Căutare, YouTube și cloud, cu modele AI proprii. Procesele antitrust din SUA și UE sunt cel mai mare risc din listă pentru afacerea principală. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 402,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +15,1% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 8 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -1,0% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 46,5 mld. USD, numerar 30,7 mld. USD, flux din exploatare 164,7 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 8 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 7 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 7 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 6 | Generează bani liberi moderați. Date: flux de numerar liber 73,3 mld. USD, marjă 18,2% |
| C8 | Diversitate | 7 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 4 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 3,45 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,1% |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -17,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 3 | Riscuri mari: procese, anchete sau reglementare. |
NVDA · Nvidia · 7/14 · scor 6,74 · Fond confirmat
Lider absolut în cipurile pentru AI, dar veniturile vin de la câțiva clienți foarte mari, iar controalele de export spre China și euforia mediatică sunt riscuri. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 215,9 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-01-31), +65,5% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 7 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -0,7% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 7,5 mld. USD, numerar 10,6 mld. USD, flux din exploatare 102,7 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 10 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 5 | Clienți parțial recurenți. |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 10 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 96,7 mld. USD, marjă 44,8% |
| C8 | Diversitate | 4 | Depinde de un singur produs sau o singură piață. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 4 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 4,48 trilioane USD, randament al fluxului liber 2,2% |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -11,2% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
PLTR · Palantir · 7/14 · scor 6,68 · Fond confirmat
Software de analiză pentru guverne și companii, cu creștere rapidă din AI; evaluarea e printre cele mai mari din indice, iar atenția mediatică e foarte mare. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 4,5 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +56,2% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 3 | Numărul de acțiuni crește: deținătorii sunt diluați. Date: acțiuni în circulație +2,2% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 0,0 mld. USD, numerar 1,4 mld. USD, flux din exploatare 2,1 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 7 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 6 | Conducere acceptabilă. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 10 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 2,1 mld. USD, marjă 46,9% |
| C8 | Diversitate | 5 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 7 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 1 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,37 trilioane USD, randament al fluxului liber 0,6% |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 8 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +5,6% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 2 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
AMZN · Amazon · 7/14 · scor 6,00 · Fond în confirmare
Comerț online, cloud (AWS) și publicitate; afaceri diversificate cu efecte de rețea. Investițiile foarte mari în centre de date apasă fluxul de numerar. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 9 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 716,9 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +12,4% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 4 | Numărul de acțiuni crește: deținătorii sunt diluați. Date: acțiuni în circulație +1,3% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 65,6 mld. USD, numerar 86,8 mld. USD, flux din exploatare 139,5 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 8 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 0 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 7,7 mld. USD, marjă 1,1% |
| C8 | Diversitate | 9 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 9 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 1 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 2,81 trilioane USD, randament al fluxului liber 0,3% |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 1 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -7,0% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit. |
XOM · Exxon Mobil · 7/14 · scor 5,96 · Fond în confirmare
Cel mai mare producător privat de petrol din SUA; câștigă din prețul ridicat al petrolului din 2026, dar rezultatele urmează ciclul materiei prime. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 3 | Veniturile scad sau stagnează. Date: venituri 323,9 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), -4,5% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 10 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -4,0% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 9 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 27,9 mld. USD, numerar 10,7 mld. USD, flux din exploatare 52,0 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 4 | Puțină expunere la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 7 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 7 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 2 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 23,6 mld. USD, marjă 7,3% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 6 | Avantaj competitiv moderat. |
| C10 | Evaluare | 7 | Ieftină față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,71 trilioane USD, randament al fluxului liber 3,3% |
| C11 | Media (neliniar) | 7 | Atenție echilibrată. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +17,4% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Moderat aglomerată. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
JPM · JPMorgan Chase · 7/14 · scor 5,54 · Fond în confirmare
Cea mai mare bancă americană, cu activități diversificate (retail, investiții, administrare de active) și management apreciat; sensibilă la ciclul economic și la reglementare. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 7 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 181,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +7,3% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 10 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -3,6% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 0 | Datorie mare față de banii pe care îi generează. Date: datorie 434,0 mld. USD, numerar 343,3 mld. USD, flux din exploatare -147,8 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 6 | Expunere moderată la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 9 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 0 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber -147,8 mld. USD, marjă -81,3% |
| C8 | Diversitate | 8 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 0 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,92 trilioane USD, randament al fluxului liber -16,1% |
| C11 | Media (neliniar) | 6 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 2 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -6,0% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 5 | Moderat aglomerată. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici. |
META · Meta Platforms · 6/14 · scor 6,86 · Fond confirmat
Peste trei miliarde de utilizatori și publicitate foarte profitabilă; cheltuielile mari pentru AI și realitate virtuală și presiunea de reglementare sunt riscurile. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 201,0 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +22,2% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 6 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație -0,2% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 58,7 mld. USD, numerar 35,9 mld. USD, flux din exploatare 115,8 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 7 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 7 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 6 | Conducere acceptabilă. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 8 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 46,1 mld. USD, marjă 22,9% |
| C8 | Diversitate | 5 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 6 | Preț corect. Date: capitalizare 1,53 trilioane USD, randament al fluxului liber 3,0% |
| C11 | Media (neliniar) | 5 | Atenție moderată. |
| C12 | Preț și volum | 5 | Acțiunea e stabilă. Date: acțiunea -0,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: procese, anchete sau reglementare. |
AVGO · Broadcom · 6/14 · scor 6,70 · Fond confirmat
Cipuri personalizate pentru AI și software de infrastructură (VMware); creștere puternică, dar concentrată pe câțiva clienți mari din cloud. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 63,9 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-10-31), +23,9% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 4 | Numărul de acțiuni crește: deținătorii sunt diluați. Date: acțiuni în circulație +1,2% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 7 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 62,0 mld. USD, numerar 16,2 mld. USD, flux din exploatare 27,5 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 6 | Clienți parțial recurenți. |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 10 | Generează mulți bani liberi după investiții. Date: flux de numerar liber 26,9 mld. USD, marjă 42,1% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 4 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 1,42 trilioane USD, randament al fluxului liber 1,9% |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 1 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -8,9% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
LLY · Eli Lilly · 6/14 · scor 6,68 · Fond confirmat
Lider în tratamentele pentru obezitate și diabet; creștere foarte rapidă, dar dependentă de o singură familie de medicamente și de prețurile negociate cu statul. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 65,2 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +44,7% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 6 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație -0,3% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 6 | Datorie moderată. Date: datorie 40,9 mld. USD, numerar 7,3 mld. USD, flux din exploatare 16,8 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 7 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 3 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 6,0 mld. USD, marjă 9,2% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 8 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 1 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 1,24 trilioane USD, randament al fluxului liber 0,5% |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +23,3% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
UNH · UnitedHealth · 6/14 · scor 5,78 · Fond în confirmare
Cea mai mare companie de asigurări de sănătate din SUA, lovită de costuri medicale în creștere, anchete federale și schimbări de conducere. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 9 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 447,6 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +11,8% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 8 | Compania își răscumpără acțiunile din profit: fiecare acțiune valorează mai mult. Date: acțiuni în circulație -1,0% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 5 | Datorie moderată. Date: datorie 72,3 mld. USD, numerar 24,4 mld. USD, flux din exploatare 19,7 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 4 | Puțină expunere la piețe noi. |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 4 | Conducere cu promisiuni neținute sau probleme de guvernanță. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 1 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 16,1 mld. USD, marjă 3,6% |
| C8 | Diversitate | 7 | Diversificată: multe produse și piețe. |
| C9 | Avantaj competitiv | 7 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 9 | Ieftină față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,36 trilioane USD, randament al fluxului liber 4,4% |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 6 | Acțiunea e stabilă. Date: acțiunea +2,5% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 6 | Moderat aglomerată. |
| C14 | Riscuri mici | 2 | Riscuri mari: procese, anchete sau reglementare. |
AMD · AMD · 5/14 · scor 6,86 · Fond confirmat
Principalul concurent al Nvidia în cipurile AI și lider în procesoare pentru servere; trebuie încă să dovedească vânzări mari de acceleratoare AI. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 34,6 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), +34,3% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 5 | Numărul de acțiuni e stabil. Date: acțiuni în circulație +0,5% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 2,3 mld. USD, numerar 5,5 mld. USD, flux din exploatare 7,7 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 6 | Clienți parțial recurenți. |
| C6 | Management credibil | 8 | Conducere credibilă, care își ține promisiunile. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 6 | Generează bani liberi moderați. Date: flux de numerar liber 6,7 mld. USD, marjă 19,4% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 6 | Avantaj competitiv moderat. |
| C10 | Evaluare | 2 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,68 trilioane USD, randament al fluxului liber 1,0% |
| C11 | Media (neliniar) | 4 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 8 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +5,7% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 4 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
ORCL · Oracle · 4/14 · scor 5,14 · Fond în confirmare
Contracte uriașe de cloud pentru AI, dar finanțate cu datorie în creștere rapidă; investiția în centre de date face fluxul de numerar liber negativ. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 10 | Veniturile cresc puternic. Date: venituri 67,4 mld. USD (an fiscal încheiat 2026-05-31), +17,3% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 2 | Numărul de acțiuni crește: deținătorii sunt diluați. Date: acțiuni în circulație +2,6% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 4 | Datorie mare față de banii pe care îi generează. Date: datorie 122,3 mld. USD, numerar 31,3 mld. USD, flux din exploatare 32,0 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 9 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 8 | Clienți care revin și plătesc constant (abonamente, consum repetat). |
| C6 | Management credibil | 6 | Conducere acceptabilă. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 0 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber -23,7 mld. USD, marjă -35,2% |
| C8 | Diversitate | 6 | Parțial diversificată. |
| C9 | Avantaj competitiv | 7 | Greu de copiat: rețea, marcă, tehnologie sau costuri. |
| C10 | Evaluare | 0 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 0,33 trilioane USD, randament al fluxului liber -7,2% |
| C11 | Media (neliniar) | 3 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 0 | Acțiunea a scăzut recent. Date: acțiunea -17,7% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit. |
TSLA · Tesla · 3/14 · scor 4,24 · Formă fără fond
Evaluare legată mai ales de promisiuni (robotaxi, roboți), în timp ce veniturile au scăzut în 2025. Numărul de acțiuni a crescut puternic, în principal prin pachetul de acțiuni acordat CEO-ului; guvernanța și atenția mediatică extremă reduc nota. Rapoartele 10-K la SEC
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | 4 | Veniturile scad sau stagnează. Date: venituri 94,8 mld. USD (an fiscal încheiat 2025-12-31), -2,9% față de anul anterior |
| C2 | Disciplina capitalului | 0 | Numărul de acțiuni crește: deținătorii sunt diluați. Date: acțiuni în circulație +16,6% într-un an |
| C3 | Bilanț solid | 10 | Bilanț solid: datorie mică sau mai mult numerar decât datorie. Date: datorie 6,6 mld. USD, numerar 16,5 mld. USD, flux din exploatare 14,7 mld. USD |
| C4 | Piețe noi | 7 | Expunere reală la piețe noi în creștere (AI, energie, sănătate). |
| C5 | Clienți recurenți | 5 | Clienți parțial recurenți. |
| C6 | Management credibil | 3 | Conducere cu promisiuni neținute sau probleme de guvernanță. |
| C7 | Marje și flux de numerar | 2 | Generează puțini bani liberi după investiții, sau chiar negativ. Date: flux de numerar liber 6,2 mld. USD, marjă 6,6% |
| C8 | Diversitate | 4 | Depinde de un singur produs sau o singură piață. |
| C9 | Avantaj competitiv | 5 | Avantaj competitiv moderat. |
| C10 | Evaluare | 1 | Scumpă față de banii pe care îi generează. Date: capitalizare 1,28 trilioane USD, randament al fluxului liber 0,5% |
| C11 | Media (neliniar) | 2 | Euforie în presă: semnal istoric de vârf. |
| C12 | Preț și volum | 10 | Acțiunea a crescut recent. Date: acțiunea +12,9% în două luni |
| C13 | Aglomerație (invers) | 3 | Una dintre cele mai aglomerate investiții: toată lumea o deține deja. |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: procese, anchete sau reglementare. |
Formulele condițiilor calculate
- C1: Creșterea veniturilor în ultimul an fiscal (raport 10-K): nota = 5 + creșterea în % / 3. O creștere de 15% dă 10.
- C2: Variația numărului de acțiuni în ultimul an (SEC): nota = 6 − 1,5 × variația în %. Răscumpărările care reduc numărul de acțiuni cresc nota; emisiunile o scad.
- C3: Datoria netă (datorie pe termen lung − numerar) raportată la fluxul de numerar din exploatare: nota = 10 − 2 × raport. Numerar mai mult decât datorie = 10.
- C7: Marja fluxului de numerar liber = (flux din exploatare − investiții) / venituri: nota = marja în % / 3. O marjă de 30% dă 10.
- C10: Randamentul fluxului de numerar liber = flux liber / capitalizare (preț Yahoo × acțiuni SEC): nota = 2 × randamentul în %. Un randament de 5% dă 10.
- C12: Trendul acțiunii pe două luni (de la 4 septembrie): nota = 5 + variația în % / 2.
Datele din spatele notelor
Ce arată datele
Paragraf calculat automat din datele de mai sus; se actualizează odată cu ele.
Procter & Gamble (PG) îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). 2 companii au 10 sau mai multe condiții îndeplinite. Cea mai rapidă creștere a veniturilor: NVDA (+65,5%), PLTR (+56,2%), LLY (+44,7%). Flux de numerar liber negativ în ultimul an fiscal (investesc mai mult decât generează): JPM, ORCL.
Cele mai mari companii din indice sunt și cele mai urmărite: atenția mediatică și aglomerarea investitorilor scad nota, chiar dacă afacerea e excelentă. O companie foarte bună la un preț prea mare poate fi o investiție slabă. Nu este o recomandare de investiții.
Cum aplicăm cele 14 condiții în acest domeniu
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Venituri reale | Venituri și profit în creștere, nu doar promisiuni. | 16% |
| C2 | Disciplina capitalului | Răscumpărări din profit, fără diluarea acționarilor. | 6% |
| C3 | Bilanț solid | Datorie mică față de numerar și profit. | 6% |
| C4 | Piețe noi | Expunere reală la creșteri noi (AI, energie, sănătate). | 8% |
| C5 | Clienți recurenți | Venituri diversificate și repetate, nu câțiva clienți mari. | 6% |
| C6 | Management credibil | Promisiuni ținute, guvernanță curată. | 8% |
| C7 | Marje și flux de numerar | Marje în creștere și flux de numerar liber. | 8% |
| C8 | Diversitate | Mai multe produse, piețe și tipuri de clienți. | 4% |
| C9 | Avantaj competitiv | Greu de copiat: rețea, brand, tehnologie, costuri. | 6% |
| C10 | Evaluare | Preț față de profit și flux de numerar, comparat cu istoricul și sectorul. | 6% |
| C11 | Media (neliniar) | Atenție echilibrată; euforia marchează vârful. | 6% |
| C12 | Preț și volum | Trend sănătos, fără divergențe de volum. | 6% |
| C13 | Aglomerație (invers) | Poziționare instituțională moderată, puține pariuri în aceeași direcție. | 6% |
| C14 | Riscuri mici | Fără procese, anchete sau riscuri de reglementare mari. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
- Rapoarte anuale 10-K (SEC), cifre preluate prin seria fundamentală Yahoo Finance (preluat la 2026-11-05)
- Yahoo Finance (prețuri de închidere) (preluat la 2026-11-05)