Acasă / Investiții / Start-ups la nivel mondial / Start-ups în Europa / Start-ups în România

Analiză activă
Start-ups în România
22 de companii tech fondate în România, de la UiPath și Bitdefender la start-up-uri seed, notate pe aceleași 14 condiții.
Întrebări la care răspunde analiza
- Cum se compară România cu regiunea (Europa Centrală și de Est)?
- Care start-ups românești merită urmărite pe aceleași 14 condiții?
- Ce exit-uri au avut loc și la ce evaluări?
Start-up-urile românești de pe radar
22 companii fondate în România, notate pe aceleași 14 condiții ca start-up-urile globale. Fiecare notă se sprijină pe surse publice, listate la fiecare companie. Notele sunt înghețate în instantaneul din 5 noiembrie 2026 (amprenta în fișierul .sha256). Condițiile de preț nu se pot evalua la companiile nelistate: primesc 5 (neutru) în scor și nu sunt considerate îndeplinite.
| # | Compania | Stadiu | Domeniu | Condiții | Scor | Fond / formă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bitdefender | Privată, listare amânată | Securitate cibernetică | 11/14 | 7,62 | Fond fără formă |
| 2 | Pentest-Tools.com | Privată, fără investitori externi | Securitate cibernetică (testare automată) | 10/14 | 7,14 | Fond fără formă |
| 3 | Digitail | Privată (Serie B, 2025) | Software cu AI pentru clinici veterinare | 10/14 | 7,12 | Fond fără formă |
| 4 | Veridion | Privată (Serie A, 2026) | Date despre companii din toată lumea, construite cu AI | 10/14 | 7,06 | Fond fără formă |
| 5 | UiPath | Listată (NYSE: PATH) | Automatizare software și agenți AI | 10/14 | 6,96 | Fond fără formă |
| 6 | Bible Chat | Privată (Serie A, 2025) | Aplicație mobilă cu AI pentru comunitatea creștină | 8/14 | 6,88 | Fond fără formă |
| 7 | Instant Factoring | Privată (capital + securitizare) | Factoring digital pentru firme mici | 8/14 | 6,70 | Fond fără formă |
| 8 | SeedBlink | Privată (Serie A) | Platformă de investiții în start-up-uri | 7/14 | 6,42 | Fond fără formă |
| 9 | FintechOS | Privată (Serie B + finanțare 2026) | Software pentru bănci și asigurători | 7/14 | 6,28 | Fond în confirmare |
| 10 | Unfrosen | Privată | Vânzarea stocurilor în exces ale brandurilor de modă | 6/14 | 6,28 | Fond fără formă |
| 11 | Kinderpedia | Privată (rundă de creștere, 2026) | Platformă cu AI pentru gestiunea școlilor și grădinițelor | 6/14 | 6,26 | Fond fără formă |
| 12 | FlowX.AI | Privată (Serie A) | Modernizarea aplicațiilor bancare cu AI | 6/14 | 6,10 | Fond în confirmare |
| 13 | dotLumen (.lumen) | Privată (granturi UE + rundă seed) | Ochelari de mobilitate pentru nevăzători | 6/14 | 5,98 | Fond în confirmare |
| 14 | Neurolabs | Privată (Serie A, 2025) | Recunoaștere vizuală cu AI pentru rafturile din magazine | 5/14 | 6,18 | Fond în confirmare |
| 15 | Pago | Privată (Serie A, 2024) | Plata facturilor de utilități într-o singură aplicație | 5/14 | 6,12 | Fond fără formă |
| 16 | DRUID AI | Privată (Serie C, 2025) | Agenți AI conversaționali pentru companii | 4/14 | 6,04 | Fond în confirmare |
| 17 | TypingDNA | Privată (Serie A) | Autentificare după modul de tastare | 4/14 | 6,00 | Fond în confirmare |
| 18 | Questo | Privată (seed) | Turism și jocuri bazate pe locație | 3/14 | 5,90 | Fond în confirmare |
| 19 | Frisbo | Privată | Depozitare și livrare pentru magazinele online | 3/14 | 5,88 | Fond în confirmare |
| 20 | Genezio | Privată (pre-seed) | Vizibilitatea brandurilor în asistenții AI | 3/14 | 5,42 | Fond în confirmare |
| 21 | Qognifly | Privată (prima rundă, 2026) | Drone și sisteme anti-dronă | 2/14 | 5,76 | Fond în confirmare |
| 22 | MultiversX (EGLD) | Token listat (EGLD) | Blockchain (fostul Elrond) | 1/14 | 4,14 | Fond în confirmare |
Fiecare companie, condiție cu condiție
Bitdefender · Privată, listare amânată · 11/14 · scor 7,62 · Fond fără formă
Venituri de 480 mil. USD în 2025 (+11%) și profit operațional de 57 mil. USD. Listarea în SUA, estimată pentru iunie 2026, a fost mutată spre finalul lui 2028, dintr-o poziție financiară confortabilă: tiparul „lansare din forță” al radarului. Acțiunile nu se pot cumpăra încă de investitorii obișnuiți.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 9 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 10 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 9 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 8 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 7 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 9 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Financiarul: venituri 2025 și amânarea listării (6 iulie 2026)
Pentest-Tools.com · Privată, fără investitori externi · 10/14 · scor 7,14 · Fond fără formă
Dezvoltată fără investitori externi, profitabilă, cu clienți plătitori în peste 100 de țări. Fără runde de finanțare, nimeni nu poate vinde masiv; în schimb nu există nicio cale publică de a investi.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 8 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 9 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 8 | Oferta e bine împărțită: puține acțiuni sau tokenuri noi gata să inunde piața. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 8 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 8 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Pîrvănescu: start-up-uri tech românești de urmărit în 2026
Digitail · Privată (Serie B, 2025) · 10/14 · scor 7,12 · Fond fără formă
Fondată în 2018 la Iași. Serie B de 23 mil. USD în noiembrie 2025, condusă de Five Elms Capital, cu Atomico, Partech și Gradient revenind; finanțarea totală depășește 37 mil. USD. Înlocuiește programe vechi din clinicile veterinare, mai ales în America de Nord, unde activitatea s-a dublat într-un an. Piața are concurenți mari și consolidați.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 8 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 8 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 9 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Digitail: Serie B de 23 mil. USD (comunicat oficial); BetaKit: Digitail își extinde centrul din Toronto
Veridion · Privată (Serie A, 2026) · 10/14 · scor 7,06 · Fond fără formă
Fondată la București (fostul Soleadify). Serie A de 20 mil. USD în septembrie 2026, condusă de Hoxton Ventures, cu toți investitorii vechi revenind (Underline, OTB, GapMinder, Day One, LAUNCHub). Clienții care îi folosesc datele au o capitalizare cumulată de peste 1.700 mld. USD, potrivit companiei. Concurează cu furnizori mari de date despre companii.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 8 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 8 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Romania Insider: Veridion strânge 20 mil. USD (sept. 2026); Vestbee: Veridion, Serie A de 20 mil. USD
UiPath · Listată (NYSE: PATH) · 10/14 · scor 6,96 · Fond fără formă
Fondată la București, azi cu sediul la New York. Venituri de 1,61 mld. USD în anul fiscal 2026 (+13%), ARR 1,85 mld. USD, 1,69 mld. USD numerar și răscumpărări de 329 mil. USD într-un an. S-a listat în 2021 aproape de vârful pieței, la 56 USD pe acțiune; acum cotează în jur de 14 USD, adică peste 75% sub prețul de listare, cu un randament al fluxului de numerar liber ridicat pentru o companie de software. Riscul principal este ca agenții AI ai marilor companii să înlocuiască automatizarea clasică.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 9 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 4 | S-a grăbit spre bursă sau lansare, de obicei când entuziasmul era maxim. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 9 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 9 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 7 | Oferta e bine împărțită: puține acțiuni sau tokenuri noi gata să inunde piața. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | 8 | Preț de intrare bun: ieftin față de rivali, față de vârf sau față de ce produce. |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | 0 | Prețul scade sau se mișcă haotic, fără susținere. Date: acțiunea -9,6% în două luni (Yahoo Finance, PATH) |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: UiPath, rezultate fiscal 2026 (comunicat oficial); UiPath, raport anual 10-K (SEC)
Bible Chat · Privată (Serie A, 2025) · 8/14 · scor 6,88 · Fond fără formă
Serie A de 14 mil. USD în februarie 2025, condusă de True Ventures din Silicon Valley. Compania românească din spatele aplicației a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 72 mil. lei, de trei ori mai mare decât în 2024, cu peste 10 milioane de utilizatori. Veniturile vin din abonamente (în jur de 5% din utilizatori), iar dependența de magazinele de aplicații și de reclamă este riscul.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 9 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 8 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 8 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 5 | Atenția presei e moderată. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Romania Insider: Bible Chat strânge 14 mil. USD (feb. 2025); StartupCafe: afacerile din 2025 s-au triplat
Instant Factoring · Privată (capital + securitizare) · 8/14 · scor 6,70 · Fond fără formă
Instituție financiară nebancară înregistrată la BNR. A finanțat facturi de circa 104 mil. EUR în 2025, față de 84 mil. EUR în 2024, în România, Spania și Serbia, și a obținut o structură de finanțare de până la 30 mil. EUR printr-un fond de securitizare în Spania. Modelul depinde de costul banilor și de calitatea creditelor.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 8 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 8 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 7 | Oferta e bine împărțită: puține acțiuni sau tokenuri noi gata să inunde piața. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Outsourcing Today: 104 mil. EUR finanțați în 2025; Romania Insider: structura de finanțare de 30 mil. EUR (nov. 2025)
SeedBlink · Privată (Serie A) · 7/14 · scor 6,42 · Fond fără formă
Platformă fondată la București care permite investitorilor mici să intre în runde de start-up-uri alături de fonduri, cu o piață secundară pentru vânzarea participațiilor. A găzduit runde pentru FlowX.AI, Pago și Kinderpedia. Veniturile depind de numărul de runde, care a scăzut în regiune în 2025, iar reglementarea europeană a crowdfundingului e strictă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 7 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 6 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: The Recursive: SeedBlink, 38 mil. EUR în primii doi ani; FF News: piața secundară SeedBlink
FintechOS · Privată (Serie B + finanțare 2026) · 7/14 · scor 6,28 · Fond în confirmare
A strâns 28 mil. USD în septembrie 2026 (capital de la investitorii existenți și credit de la Santander), după ce a devenit profitabilă în prima jumătate a lui 2026. Veniturile recurente au crescut cu 40%, iar afacerea din SUA cu 130%. Pragul de rentabilitate a venit mai târziu decât anunțase compania pentru 2024.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 5 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: The Next Web: FintechOS strânge 28 mil. USD după ce a devenit profitabilă (22 sept. 2026); Pîrvănescu: start-up-uri tech românești de urmărit în 2026
Unfrosen · Privată · 6/14 · scor 6,28 · Fond fără formă
Platformă B2B fondată de români, care ajută brandurile de modă să vândă controlat stocurile rămase. A anunțat vânzări de 6,5 mil. EUR în 2025, în 13 piețe europene. Afacerea crește din venituri, dar depinde de câteva branduri mari și de ciclul comerțului cu haine.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 7 | Nu s-a grăbit: s-a lansat (sau amână lansarea) din poziție de forță, nu din nevoie de bani. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 5 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Romania Insider: Unfrosen, 13 piețe europene (ian. 2026)
Kinderpedia · Privată (rundă de creștere, 2026) · 6/14 · scor 6,26 · Fond fără formă
Fondată în 2017. A strâns 2,2 mil. EUR în februarie 2026, dintr-o rundă de 3,5 mil. EUR condusă de fondul polonez Simpact Ventures, cu Early Game Ventures. Platforma leagă școlile, profesorii și părinții și e disponibilă în peste 15 limbi. Bugetele școlilor sunt mici, iar vânzarea către instituții e lentă.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 6 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 7 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 6 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Romania Insider: Kinderpedia strânge 2,2 mil. EUR (feb. 2026)
FlowX.AI · Privată (Serie A) · 6/14 · scor 6,10 · Fond în confirmare
Cea mai mare rundă Serie A din România (35 mil. USD, condusă de Dawn Capital), cu clienți ca Banca Transilvania și OTP. Veniturile publicate sunt încă mici (1,55 mil. USD în 2022, ultima cifră disponibilă), deci tracțiunea comercială trebuie confirmată.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 6 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 5 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 5 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: bne IntelliNews: FlowX.AI strânge 35 mil. USD, cea mai mare rundă Serie A din România
dotLumen (.lumen) · Privată (granturi UE + rundă seed) · 6/14 · scor 5,98 · Fond în confirmare
Problemă evidentă și concurență mică: ochelari care ghidează nevăzătorii fără câine-ghid. Finanțare din granturi europene (EIC) și o rundă de 5 mil. EUR în 2024, din care 1 mil. EUR prin SeedBlink. Produsul e la început de comercializare, deci clienții reali sunt încă puțini.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 4 | Încă nu are utilizatori sau venituri care să dovedească cererea; e mai mult promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 4 | Activitatea pare cumpărată cu recompense sau subvenții, nu venită natural. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 5 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 7 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 10 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 8 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Comisia Europeană, EIC: proiectul .lumen; Romania Insider: rundă de 5 mil. EUR (iulie 2024)
Neurolabs · Privată (Serie A, 2025) · 5/14 · scor 6,18 · Fond în confirmare
Fondată de români la Edinburgh în 2018, cu birou la Cluj. Serie A de 7,8 mil. USD în aprilie 2025, condusă de Nauta Capital, cu investitorii vechi revenind; finanțare totală de peste 12 mil. USD. Tehnologia folosește date sintetice pentru a recunoaște produsele de pe raft. Veniturile sunt încă mici față de finanțare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 6 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 7 | Finanțare sănătoasă: nu există investitori care să poată inunda piața. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 6 | Clienții sunt reali, dar o parte din activitate e stimulată artificial. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 6 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Pago · Privată (Serie A, 2024) · 5/14 · scor 6,12 · Fond fără formă
Aplicație folosită lunar de peste 500.000 de români pentru facturi la peste 430 de furnizori, cu parteneriate cu Banca Transilvania și BCR (George). Serie A de 2,3 mil. EUR în 2024, strânsă prin SeedBlink de la peste 220 de investitori. În 2025 acționarii au convertit în capital împrumuturi de circa 0,5 mil. EUR, semn că afacerea are nevoie de bani în continuare. Băncile pot oferi aceleași funcții.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 5 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 5 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 7 | Comunitate naturală: oamenii au venit pentru produs. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 6 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Romania Insider: Pago strânge 2,3 mil. EUR (oct. 2024); Pago: pagina rundei pentru investitori
DRUID AI · Privată (Serie C, 2025) · 4/14 · scor 6,04 · Fond în confirmare
Serie C de 31 mil. USD în septembrie 2025, condusă de Cipio Partners; venitul recurent anual a crescut de 2,7 ori în 2024, cu peste 300 de clienți. A adus ca CEO un executiv cu experiență (fostul CEO Sumo Logic). Categoria agenților AI e foarte aglomerată, iar marile companii de AI concurează direct.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 7 | E folosit cu adevărat: are utilizatori sau venituri reale, nu doar promisiuni. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 8 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 5 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 7 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 6 | Atenția presei e moderată. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 4 | Prea mulți au pariat deja pe el: puțin loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: DRUID AI, comunicat Serie C (BusinessWire, sept. 2025)
TypingDNA · Privată (Serie A) · 4/14 · scor 6,00 · Fond în confirmare
Fondată la Oradea în 2016, cu sediul mutat la New York. Serie A de 7 mil. USD condusă de Gradient Ventures, fondul de AI al Google; clienții sunt mai ales universități și instituții financiare. Nu a mai anunțat runde mari de câțiva ani, iar autentificarea fără parolă (passkeys) schimbă piața.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 5 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 6 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 6 | Clienții sunt reali, dar o parte din activitate e stimulată artificial. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Romania Insider: fondul de AI al Google conduce runda TypingDNA
Questo · Privată (seed) · 3/14 · scor 5,90 · Fond în confirmare
Tururi și jocuri ghidate prin aplicație în peste 100 de orașe, cu venituri din bilete și contracte cu companii; rundă seed de 1,8 mil. EUR. Piață mai mică și mai sezonieră decât software-ul pentru companii.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 5 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 5 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 6 | Clienții sunt reali, dar o parte din activitate e stimulată artificial. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 6 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 6 | Problema e reală, dar nu foarte presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 8 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 7 | Riscuri mici: fără procese, scandaluri sau expunere geopolitică mare. |
Surse: Pîrvănescu: start-up-uri tech românești de urmărit în 2026; Mean CEO: știri despre start-up-urile din România, octombrie 2026
Frisbo · Privată · 3/14 · scor 5,88 · Fond în confirmare
Fondată la Brașov, primul furnizor complet de e-fulfillment din România: preia stocarea, ambalarea și livrarea comenzilor magazinelor online, cu livrare a doua zi și extindere în Bulgaria și Republica Moldova. Marjele sunt mici, iar marii jucători de logistică și platformele (eMAG) oferă servicii similare.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 6 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 5 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 5 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 7 | Clienții vin natural și plătesc, nu sunt atrași doar de recompense. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 8 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 6 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 6 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Spotmedia: Frisbo se extinde în cinci țări; Shopify: aplicația Frisbo European Fulfillment
Genezio · Privată (pre-seed) · 3/14 · scor 5,42 · Fond în confirmare
Fondată în 2023 de foști manageri de la Vector Watch, Fitbit și UiPath. A strâns 2 mil. USD pre-seed în 2024 de la GapMinder și Underline, apoi a pivotat spre monitorizarea modului în care asistenții AI menționează brandurile, cu încă 575.000 EUR în 2025. Pivotul e recent, iar categoria e nouă și aglomerată.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 4 | Încă nu are utilizatori sau venituri care să dovedească cererea; e mai mult promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 5 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 6 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 4 | Activitatea pare cumpărată cu recompense sau subvenții, nu venită natural. |
| C6 | Echipă credibilă | 7 | Echipă credibilă: a dus lucruri la capăt și nu are scandaluri. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 6 | Problema e reală, dar nu foarte presantă. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 7 | Atenție echilibrată: nu e nici ignorat, nici în euforie. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 5 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 5 | Câteva riscuri de urmărit, fără ceva grav. |
Surse: Romania Insider: Genezio, pre-seed de 2 mil. USD; Ziarul Financiar: Genezio, 575.000 EUR după pivot (iun. 2026)
Qognifly · Privată (prima rundă, 2026) · 2/14 · scor 5,76 · Fond în confirmare
Companie de apărare care a lansat în martie 2026 Drone Wall, un sistem autonom de detectare și interceptare a dronelor, testat în Ucraina, și o fabrică la București. Prima rundă externă, de 2 mil. EUR, a venit de la un partener strategic. Cererea pentru apărare antidronă e evidentă, dar contractele de stat sunt lente și concurența europeană crește rapid.
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 6 | Are utilizatori sau venituri, dar cererea nu e încă dovedită pe deplin. |
| C2 | Lansare din forță | 6 | Momentul lansării nu spune nimic special, nici bun, nici rău. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 5 | Finanțarea e rezonabilă, cu câteva riscuri de vânzări mari. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 7 | Oamenii pricepuți și partenerii vin spre el: semn că valoarea e recunoscută din interior. |
| C5 | Clienți reali | 5 | Clienții sunt reali, dar o parte din activitate e stimulată artificial. |
| C6 | Echipă credibilă | 6 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 6 | Oferta e echilibrată, cu unele deblocări sau emisiuni de urmărit. |
| C8 | Comunitate naturală | 5 | Comunitatea e reală, dar amestecată cu speculatori. |
| C9 | Problemă evidentă | 9 | Problemă evidentă: se explică într-o propoziție și oamenii o simt. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 6 | Atenția presei e moderată. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 5 | Unii investitori sunt deja poziționați, dar nu e aglomerat. |
| C14 | Riscuri mici | 4 | Riscuri mari: procese, scandaluri, reglementare sau geopolitică. |
Surse: Romania Insider: Qognifly, 2 mil. EUR pentru fabrica din București (mar. 2026); Romania Insider: lansarea Drone Wall (mar. 2026)
MultiversX (EGLD) · Token listat (EGLD) · 1/14 · scor 4,14 · Fond în confirmare
Blockchain fondat de români (fostul Elrond). În 2026 a anunțat integrări cu protocoale de plăți pentru agenți AI (Google, OpenAI, Stripe), dar activitatea reală e mică: valoarea blocată în aplicații era de doar câteva zeci de milioane USD la începutul lui 2026. Tokenul a atins minimul istoric în iunie 2026, are inflație de circa 9% pe an și a fost scos de pe unele burse (Bitfinex).
| # | Condiție | Notă | Pe înțeles |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | 3 | Încă nu are utilizatori sau venituri care să dovedească cererea; e mai mult promisiune. |
| C2 | Lansare din forță | 4 | S-a grăbit spre bursă sau lansare, de obicei când entuziasmul era maxim. |
| C3 | Finanțare sănătoasă | 4 | Investitori mari pot vinde mult și repede, ceea ce poate apăsa prețul. |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | 5 | Atrage talent și parteneri într-un ritm normal. |
| C5 | Clienți reali | 3 | Activitatea pare cumpărată cu recompense sau subvenții, nu venită natural. |
| C6 | Echipă credibilă | 5 | Echipa e credibilă, dar fără un istoric lung de rezultate. |
| C7 | Ofertă bine împărțită | 3 | Multe acțiuni sau tokenuri pot ajunge curând pe piață și dilua deținătorii. |
| C8 | Comunitate naturală | 4 | Comunitatea e venită mai ales pentru câștig rapid. |
| C9 | Problemă evidentă | 4 | Problema rezolvată e greu de explicat sau neclară. |
| C10 | Preț de intrare bun | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C11 | Media echilibrată | 5 | Atenția presei e moderată. |
| C12 | Preț și volum sănătoase | — | Nu se poate evalua încă (de exemplu, activul nu se tranzacționează public). |
| C13 | Puțini pe același pariu | 7 | Puțini pe același pariu: e încă loc pentru cumpărători noi. |
| C14 | Riscuri mici | 3 | Riscuri mari: procese, scandaluri, reglementare sau geopolitică. |
Surse: Bitfinex: anunțul de delistare EGLD; Yellow: MultiversX, activitate și riscuri (2026)
Datele din spatele notelor
Ce arată analiza
Bitdefender îndeplinește cele mai multe condiții (11 din 14). 21 din 22 companii nu sunt listate, deci un investitor obișnuit nu le poate cumpăra direct; le urmărim pentru că sunt următorii candidați la listare sau la runde mari de finanțare. Tiparul cel mai puternic din ecosistem e Bitdefender: venituri și profit solide, cu listarea amânată din forță, nu din nevoie.
Ecosistemul românesc e mic: în 2025, investițiile în start-up-uri au scăzut cu 20% ca volum și cu 49% ca număr de tranzacții, iar rata rundelor ulterioare a fost de 28% (Polonia: 137%), potrivit raportului How to Web citat de Mean CEO. Nu este o recomandare de investiții.
Cum aplicăm cele 14 condiții aici
Același algoritm ca la cripto, companii și mărfuri: fiecare condiție primește o notă de la 0 la 10 și e îndeplinită de la 7. Ponderile sunt identice în toate domeniile; se schimbă doar ce măsurăm concret.
| # | Condiție | Ce măsurăm | Pondere |
|---|---|---|---|
| C1 | Folosit cu adevărat | Venituri, utilizatori sau cerere reală, nu promisiuni. | 16% |
| C2 | Lansare din forță | Cei mai buni nu se grăbesc: lansează când sunt gata. | 6% |
| C3 | Finanțare sănătoasă | Fără investitori care pot vinde masiv imediat. | 6% |
| C4 | Atrage oameni pricepuți | Talent, parteneri și constructori vin spre el. | 8% |
| C5 | Clienți reali | Activitate naturală, nu cumpărată sau subvenționată. | 6% |
| C6 | Echipă credibilă | Istoric de lucruri duse la capăt, fără scandaluri. | 8% |
| C7 | Ofertă bine împărțită | Puține acțiuni sau tokenuri gata să inunde piața. | 8% |
| C8 | Comunitate naturală | Oameni veniți pentru produs, nu doar pentru câștig rapid. | 4% |
| C9 | Problemă evidentă | Se explică într-o propoziție. | 6% |
| C10 | Preț de intrare bun | Loc de creștere față de rivali sau față de cost. | 6% |
| C11 | Media echilibrată | Euforia mediatică a marcat, istoric, vârful. | 6% |
| C12 | Preț și volum sănătoase | Preț stabil în timp ce utilizarea crește. | 6% |
| C13 | Puțini pe același pariu | Cu cât mai puțină aglomerație, cu atât mai bine. | 6% |
| C14 | Riscuri mici | Fără procese, scandaluri sau risc geopolitic mare. | 8% |
Întrebări despre raționament
Nu ești de acord cu o notă sau vrei să știi de ce un activ e unde e? Întreabă. Răspundem la actualizarea săptămânală, cu surse, pe email și, dacă ești de acord, aici pe pagină.
Întrebări cu răspuns
Se încarcă…
Surse
- Baza de date săptămânală Radar (închideri CoinGecko și Yahoo Finance) (preluat la 2026-11-05)